1. HABERLER

  2. "3 milyar 900 milyon dolar geldi"
"3 milyar 900 milyon dolar geldi"

"3 milyar 900 milyon dolar geldi"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomide yaşanan son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. NTV'de bir programa katılan Babacan, burada yaptığı konuşmada, son yaşanan olayların ardından Türkiye'den kısa vadede çok para çıkışının yaşanmadığını belirtti. Bunun sebebini kısa vadeli çıkacak paranın olmamasına bağlayan Babacan, Türkiye'ye gelen yatırımcıların uzun vadeli yatırımcılar olduğunu söyledi.

3 MİLYAR 900 MİLYON DOLAR DÖVİZ GİRİŞ OLDU

Türkiye'den yoğun bir sermaye çıkışının yaşanmadığına dikkat çeken Babacan, döviz girişinde ise artış olduğunu belirtti ve " 27 Ocak'tan 13 Şubat akşamına kadar 3 milyar 900 milyon dolarlık bir döviz girişi oldu. Kurdaki sakinlik de dövizin girişiyle alakalı. Türkiye çok sağlam bir noktada" dedi.

TÜRKİYE MUTLAKA BÜYÜYECEKTİR

Gelişmekte olan ülkelerde zaman zaman bazı hareketlenmelerin olabileceğini ve bunu da yatırımcıların bildiğini vurgulayan Babacan, "Bazı hareketliliklerin olacağını düşünerek bu yatırımları yaptılar. Gelişmekte olan ülkelerde 10 yıl içinde mutlaka hareketlilikler olacaktır ama mutlaka 10 yılda büyüyecektir. 10 yıl sonrasına bakın, Türkiye mutlaka büyüyecektir" diye konuştu.

KRİZ DÖNEMİ YOK

Türkiye'de bir kriz döneminin olmadığını vurgulayan Babacan, "Türkiye'de piyasanın hareketli olduğu zamanlar yaşadık. Reel sektör ya da finans sektörü için zaten atmamız gereken adımlar var ve bunların üzerinde çalışıyoruz. Çözüm paketi gibi bir durum" ifadelerini kullandı. 

Hangi ülke olursa olsun, ülkeler için önemli olanın o ülkenin hazinesinin borcunu ödeme kapasitesine sahip olup olmaması olduğuna değinen Babacan, kamu borçlanmasının döviz cinsinden değil, TL cinsinden olduğuna dikkat çekti. "Bunlar ekonomimiz açısından önemli sigortadır" diyen Babacan, şirketlerin de kur riskini yönetme konusunda iyi bir performans gösterdiğine değindi.

Kur oranlarında yüzde 30 artış yaşandığını hatırlatan Babacan, Merkez Bankası'nın süreci iyi yönettiğine dikkat çekti. Yaşanan sürecin geçici olduğunu belirten Babacan, "Önemli olan kurumlarımız, gerektiği zaman, gerekli adımları atsınlar, tüm kurumlarla koordineli bir şekilde hareket etsinler" şeklinde konuştu.

TRENDİN BİRAZ KIRILDIĞINI GÖRÜYORUZ

Babacan, bugün yüzde 9,9 olarak açıklanan işsizlik rakamlarını da değerlendirdi. Rakamın eylül ayına göre 0,3'lük bir oranda düştüğüne dikkat çeken Babacan, "Trendin biraz kırıldığını görüyoruz. Düşmesi önemli" dedi.

2014 yılında büyüme rakamlarının işsizlik oranlarını da etkileyeceğini belirten Babacan, ekonomide yüzde 4'lük bir büyümenin gerçekleşmesi durumunda işsizlik oranını da yüzde 9,5 seviyesinde beklediklerini söyledi. Babacan,büyüme oranının yüzde 4'ün altında gerçekleşmesi durumunda ise işsizlik oranının artabileceğine dikkat çekti.

BÜYÜMEYİ, İHRACAT VE İÇ TÜKETİM BELİRLEYECEK

Babacan, büyüme rakamlarını ise ihracat ve iç tüketimin etkileyeceğini söyledi. Bu yılın ocak ayının geçen yılın ocak ayına göre "daha iyi gibi" olduğunu belirten Babacan, mart ayı sonunda açıklanacak ilk çeyrek rakamlarının görülmesi gerektiğini, onun ardından daha rahat konuşulabileceğini vurguladı.

Avrupa'nın iç pazarında yaşanacak gelişmelerin de Türkiye'yi etkileyeceğini söyleyen Babacan, Avrupa'da bir toparlanmanın olması durumunda bunun Türkiye'nin ihracatını artıracağını, aksi bir durumun ise olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.