1. HABERLER

  2. 5651 Sayılı Kanun neler getiriyor?
5651 Sayılı Kanun neler getiriyor?

5651 Sayılı Kanun neler getiriyor?

Bakan Lütfi Elvan, yasanın içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yeni kabul edilen 5651 Sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"a ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Kanuna ilişkin değişik yorumların yapıldığını ve bilgi kirliliğinin oluştuğunu ifade eden Elvan, temel amaçlarının kişilik haklarının korunması ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi olduğunu dile getirdi.

İNTERNETİ YASAKLAMIYORUZ

"İnternet yasaklanıyor, internete sansür geliyor, TİB her şeyi engelleyecek" gibi söylemlerin gerçekle ilgisinin olmadığını belirten Elvan, "Biz, İnterneti yasaklamıyoruz, internetin yasaklanmasının kolay olduğu mekanizmayı ortadan kaldırıyoruz" dedi.

Mevcut düzenlemede, özel hayatla ilgili istenmeyen görüntünün, kaydın ya da herhangi bir içeriğin internet sitelerinde yayınlanması halinde vatandaşın öncelikle yer sağlayıcıya başvurması gerektiğini anımsatan Elvan, şunları kaydetti:

"Vatandaşın 2 gün cevap beklemesi gerekiyor. Genellikle bu cevap gelmiyor. Bunun üzerine vatandaş 2 gün sonra mahkemeye başvurabiliyor. Mahkeme de 3 gün içinde kararını veriyor. Dolayısıyla en az 5 gün vatandaşın mağduriyeti devam ediyor. Mahkeme 'internet sitesi kapatılabilir' ya da 'içerik çıkarılabilir' şeklinde karar verebiliyor. İçerik çıkarma kararı verdiyse vatandaşın bu 5 günde her tarafa yayılmış içeriği çıkartmak için erişim sağlayıcılara bu kararı götürmesi gerekiyor. Yer veya erişim sağlayıcı yurt dışında ise mahkeme kararını ekleyerek bir yazı ile bildiriyor. Çoğunlukla bir sonuç elde edemiyor. Mahkeme kararı bile olsa eli kolu bağlı kalıyor. Bu nedenle mahkemeler genellikle 'internet sitesi kapatılmalı' şeklinde karar veriyor" dedi.

Yeni yapılan düzenleme ile mahkemelerin internet sitesi kapatma kararlarını ortadan kaldırabilecek bir mekanizmanın getirildiğini ifade eden Elvan, "Mahkeme bir bütün olarak kapatmak yerine bir içeriğe erişimin engellenmesini sağlayabilecek. Kuracağımız İnternet Erişim Sağlayıcıları Birliğine mahkeme kararı gidecek. Birlik 4 saat içinde kararı uygulayacak. Bu nedenle internet yasaklanıyor, internete sansür geliyor gibi yaklaşımlar tamamen gerçekle alakası olmayan yaklaşımlardır" diye konuştu.

Bakan Elvan, çeşitli çevrelerce "17 Aralık sonrası bu karar alındı" şeklindeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını belirterek, söz konusu tasarıyla ilgili hazırlıkların 17 Aralık 2013 öncesinde tamamlandığını ve 2013 yılında TBMM gündemine geldiğini, bu düzenlemenin 17 Aralık operasyonu ve Gezi Parkı olaylarıyla ilgisinin olmadığını anlattı.

KİŞİLİK HAKLARINA TİB'İN HİÇBİR ŞEKİLDE MÜDAHALESİ OLMAYACAK

Yeni düzenlemede kişilik haklarına ilişkin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) hiçbir şekilde müdahalesinin olmayacağını ifade eden Elvan, kişilik hakları ihlalinin internet servis sağlayıcıları, mahkeme ve kişi arasında çözüleceğini bildirdi.

Yeni düzenlemede konuların kişilik hakları ihlali ve özel hayatının gizliliğinin korunması olmak üzere iki grupta ele alındığını kaydeden Elvan, kişilik hakları ihlali durumunda kişinin doğrudan Sulh Ceza Mahkemesine başvurabileceğini belirtti. Mahkemenin 24 saat içinde kararını vereceğini anlatan Elvan, "Mahkeme kişilik hakkı ihlali olduğuna dair karar verirse, vatandaş artık kapı kapı dolaşıp kararı götürmeyecek. İnternet Erişim Sağlayıcıları Birliği, 4 saat içinde kararı uygulayacak. Dolayısıyla vatandaş 5 gün beklemeyecek, 28 saat içinde mağduriyeti giderilecek. Şu anda gelen başvuruların yüzde 95'ten fazlası kişilik hakları ihlaliyle ilgili" diye konuştu.

YAYIN, 4 SAAT İÇİNDE GEÇİCİ OLARAK DURDURULACAK

Özel hayatın gizliliğinin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde de yer aldığını hatırlatan Elvan, bu tanımın kişinin kendisi, ailesi, evi gibi özel alanlarını içerdiğini kaydetti. Mevcut haliyle özel hayatın gizliliğini korumaya yönelik çalışmayan mekanizmayı çalışır hale getiren bir düzenleme yaptıklarını dile getiren Elvan, özel hayatın gizliliğiyle ilgili uygunsuz içeriğin yayınlanması halinde kişinin TİB'e başvurabileceğini, TİB'in de kimlik tespiti yaptıktan sonra Erişim Sağlayıcıları Birliğine konuyu aktaracağını anlattı. Elvan, İnternet Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından yayının 4 saat içinde geçici olarak durdurulacağını söyledi.

Daha sonra şikayette bulunan kişinin, mahkemeye başvurması gerektiğini belirten Elvan, mahkemenin de 48 saat içinde karar vereceğini ve söz konusu mahkeme kararına göre hareket edileceğini anlattı.

MAHKEMEDEN GELEN KARAR NE İSE O UYGULANACAK

Bakan Elvan, gecikmesinde son derece sakıncalı hususların olması halinde ise TİB Başkanının erişimin engellemesine karar verebileceğini ifade ederek, geçmiş dönemde bir parti başkanının başına böyle bir olay geldiğini anımsattı. Bu durumda da mahkeme kapısının açık olduğuna dikkati çeken Elvan, "Mahkemeden gelen karar ne ise o uygulanacak. Ne yasak, ne sansür ne de TİB'in hiçbir yargı kararını engellemesine yönelik bir düzenleme söz konusu değil. TİB Başkanının sadece özel hayatın gizliliğinin korunması konusunda yetkisi var" dedi.

İnternette kimin hangi siteye girdiği, içeriğinin ne olduğu, ne gibi yazışmaların yapıldığı gibi kayıtların tutulacağı ve vatandaşların fişleneceği iddialarının da gerçek dışı olduğunu dile getiren Elvan, tutulacak kayıtların sadece trafik bilgisine yönelik olduğunu söyledi.

AB DÜZENLEMESİNDEN ÇOK DAHA DAR KAPSAMLI

Avrupa Birliğinin (AB) konuya ilişkin düzenlemesinin de trafik bilgilerinin 6 aydan 2 yıla kadar saklanabildiğini ve gerekirse süre uzatımı yapıldığını anlatan Elvan, yeni düzenlemenin AB düzenlemesinden çok daha dar kapsamlı olduğunu ifade etti.

Twitter, YouTube, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin Türkiye'ye yatırım yapmaktan kaçındığını, buna neden olarak da herhangi bir yanlışlık halinde kanunda öngörülen hapis cezasını gösterdiklerini belirten Elvan, yeni düzenlemeyle hapis cezasının para cezasına çevrildiğini kaydetti.

CUMHURBAŞKANI GÜL'E TASARI HAKKINDA BİLGİ VERDİM"

AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano'nun, yasanın ciddi endişe uyandırdığını belirterek, "Türk halkının daha fazla şeffaflığa ve bilgiye, daha az kısıtlamaya ihtiyacı var" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Elvan, bu açıklamaların kesinlikle tasarının detayına bakılmadan yapıldığını düşündüğünü söyledi. Elvan, AB'ye birçok ülkedeki düzenlemelerin getirdikleri yeni düzenlemeden daha ağır olduğunu ve hapis cezalarının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakan Elvan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin içeriğinin sorulması üzerine, Gül'e mevcut tasarı hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Tasarının internet kafelerle ilgili yeni düzenlemeleri de içerdiğini belirten Elvan, ikincil mevzuatlarla birlikte internet kafelerin ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebilecekleri bir yer haline getirmesinı amaçladıklarını kaydetti.

trthaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.