1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Abdurrahman Gazi’yi konu alan kitap, basın toplantısı ile tanıtıldı
Abdurrahman Gazi’yi konu alan kitap, basın toplantısı ile tanıtıldı

Abdurrahman Gazi’yi konu alan kitap, basın toplantısı ile tanıtıldı

Erzurum’un manevi mimarlarından Abdurrahman Gazi hakkında ki efsaneler bilgiler, Büyükşehir Belediyesi’nin kültür hizmeti ile netlik kazandı. Abdurrahman Gazi’yi konu alan kitap, basın toplantısı ile tanıtıldı.

A+A-

Erzurum’u konu edinen sekiz kitaptan oluşan Erzurum Kitaplığı’na, bir kitap daha eklendi. Abdurrahman Gazi’nin gerçekte kim olduğuna dair soru işaretlerine yanıt verecek olan kitabın tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz ve kitabın yazarı Prof. Dr. Osman Gürbüz katıldı.

Vefanın Tezahürü

Abdurrahman Gazi ile ilgili tereddütlerin olduğunu belirten kitabın editörlüğünü yapan Mehmet Göktaş, “ Abdurrahman Gazi sahabeden midir? Gibi sorular vardı. Değerli hocam bu sorulara cevap olacak şekilde, tatmin edici, sağlam kaynaklardan bilgi edinerek bir kitap hazırladı. Abdurrahman Gazi’nin sahabeden olduğuna dair kesin sağlam kaynaklardan bilgileri elde etmiş bulunuyoruz. Bu çalışma bir vefanın tezahürüdür.  O gün at sırtında İslam’ın ruhunun bu beldelere yaymak için gelen o insanlara bir vefa borcudur” dedi.

Medeniyetle Övünmek Kolay

Toplantıda söz alan AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, “Bir medeniyetle övünmek kolay. Fakat zor olan o medeniyeti gelecek nesillere taşıyabilmek.  Kadim şehir diye bahsettiğimiz Erzurum’da en az dört beş farklı medeniyetin izlerini taşıyabiliyoruz. İhya kavramını en fazla idrak eden, belki de Türkiye’nin en şanslı illerinden biriyiz. Biz de bu anlamda inşa edebilmeyi, kültür eğitim politikaları ile yapmaya çabaladık. Sayın Sekmen de görevde bulunduğu sürede bu ihyayı gerçekleştirebilmenin ürünlerini bize her daim gösterdi. Beşikten mezara kadar ilmin öğrenilmesi gerektiğini bize emreden bir dinin mensubu olarak, hep beraber AK Partili belediyeler olarak yetişkin eğitimine çok fazla önem verdik. Şehrin asıl sahibi olan Abdurrahman Gazi’nin künyesi ve kimliğinin tanıtılmasında vesile olacak bu güzide kitabın tanıtım toplantısında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Umuyorum ki 2023 Türkiye’sinin inşasında Erzurum Büyükşehir Belediyesi bundan önce yaptığı projelere yenilerini ekleyerek katkıda bulunacak” diye konuştu.

Erzurum yayın hayatına katkı

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise kitabın akıldaki soru işaretlerini gidereceğini belirterek, “Bu zamana dek yaptığımız faaliyetler kültüre, sanata, bilgiye ve eğitime ne kadar önem verdiğimizin göstergesi. Erzurum’un yayın hayatına yeni bir katkı yaptık. Hocamız kanadıyla güzel bir çalışma yapılarak bir kitap ortaya çıkarıldı. Belediye olarak bu tip faaliyetlere öncelik veriyoruz. Kültür, sanat ve spora ayrı bir önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.