1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Akşener’den Erzurumlulara Mesaj
Akşener’den Erzurumlulara Mesaj

Akşener’den Erzurumlulara Mesaj

Cumhurbaşkanı Adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erzurum’da gerçekleştireceği miting öncesi Erzurumlulara mesaj gönderdi.

A+A-

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da gerçekleştirdiği kongreyle Milli Mücadele’nin programını çizdiği Erzurum’un büyük öneme sahip olduğunu belirten Akşener, “Dadaşlar Diyarı Erzurum’un Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıklar tarihimize altın harflerle yazılmıştır. Önce vatan diyerek evlatlarını geride bırakıp cepheye koşan Nene Hatun ve Fatma Seher Erden gibi yiğit kadınlarımız Erzurum’un da ülkemizin de her zaman gururu olmuştur. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

KOTA KALKACAK, ŞEKER FABRİKASI HALKIN OLACAK

Halkın yüzde 80’i tarımla geçinen Erzurum’da tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi gerekirken mevcut işletmelerin satıldığını ya da atıl durumda bırakıldığını söyleyen Akşener, “Erzurum Şeker Fabrikası’nı satarak hem işçileri hem de şeker pancarı üreticilerini sıkıntıya soktular. Cumhurbaşkanı seçildiğimde yapacağım ilk icraat satılan şeker fabrikalarını yeniden halka kazandırmak olacaktır. İYİ Parti iktidarıyla maliyet yüklerinden kurtulacak olan Erzurumlu çiftçilerimiz, kotanın da kalkmasıyla yeniden şeker pancarı üretecek. Erzurum Şeker Fabrikamız, çiftçisinden aldığı güçle daha aktif çalışmaya başlayacak.” dedi.

Akşener sözlerine şöyle devam etti;

“Buğday, arpa, çavdar, patates, fiğ, ayçiçeği gibi çok sayıda ürün yetişen Erzurum’un bereketli toprakları, iktidarın yanlış tarım politikaları yüzünden ekilmiyor. Erzurumlu köylümüzün toprağına küsüp iş bulma umuduyla büyükşehirlere göç ettiğini de biliyorum. Tarımda yeniden kendi kendine yeten bir ülke olmamız için İYİ Parti iktidarıyla tarımsal kalkınma hareketi başlatacağız. Çiftçilerimiz mazotu yüzde 50 indirimle alacak. Devlet olarak çiftçilerimizin mahsulüne sahip çıkacağız. Tahıl ambarı ülkemizin yurtdışından buğday, arpa, mısır alması kabul edilmez. Sizlere söz veriyorum, Erzurum topraklarında yeniden buğdaylar, mısırlar boy verecek. Dünya tahılı Rusya’dan Amerika’dan değil, Erzurumlu çiftçilerimizden alacak.”

YENİ TESİSLER AÇACAĞIZ

16 yıl önce hayvancılığın merkezlerinden biri olan Erzurum’da bugün kilosu 32 TL’ye satılan eti alabilmek için dar gelirli vatandaşların kuyrukta beklediğini hatırlatan Akşener, “Tarım gibi hayvancılığı da bitirmek bu ülkeye yapılmış en büyük ihanettir. Erzurum’un geniş yaylalarında, meralarında hayvancılığı teşvik etmek varken milletimize Polonya’dan hastalıklı et yedirdiler. Erzurum’da Et ve Süt Kurumu’nu önce şehir dışına taşıdılar sonra da yerini imara açıp konut ve ticaret alanı yaptılar. İYİ Parti iktidarıyla bu gidişata dur diyeceğiz. Hayvancılık ve hayvansal ürünlere teşvik vererek hem canlı hayvan sayısını arttıracak hem de süt ve süt ürünleri için yeni tesisler açacağız. İstanbul’da ki vatandaşımız da İzmir’deki vatandaşımız da Erzurum’un sağlıklı ürünlerini yiyecek. Canlı hayvan ihracatında Türkiye hak ettiği yeri alacak.”

DADAŞLAR SANDIKTA HESAP SORACAK

Zor durumda olan Erzurum ekonomisini canlandırmak varken Kandilli, Aşkale, Karskapı, Firdevsoğlu gibi askeri kışlaların taşınması veye küçültülmesiyle küçük esnafı neredeyse bitirdiğini ifade eden Akşener, “16 yılda tek bir fabrika açmadılar, maden ocaklarını verimli kullanamadılar. Organize sanayi bölgesi depo olarak kullanılıyor, işsizlik had safhada. İktidar sahipleri 1001 proje vaadiyle Erzurumlulara sözler verip seçimi kazandıktan sonra on projeyi bile hayata geçiremedi. Dadaşların Erzurum’u böyle sahipsiz bırakan iktidara sandıkta hesap soracağını biliyorum. Biz işsizliği bitirmek için halkımıza söz verdik. Erzurumlu gençlerimiz yapacağımız yatırımlarla memleketini terk etmek zorunda kalmayacak. Üniversite mezunu gençlerimize iş bulana kadar her ay 500 TL vatandaşlık maaşı vereceğiz.”

TURİZM MERKEZİ YAPACAĞIZ

Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yapısıyla Erzurum’un ciddi bir turizm potansiyeline de sahip olduğunu aktaran Akşener, “Erzurum’un termal enerji kaynaklarını verimli şekilde kullanacağız. Kayak merkezi, tarihi hamamları, camileri, medreseleri, kaleleriyle turizm merkezi olması için yapacağımız organizasyonlarla Erzurum’u çekim merkezi yapacağız. Sadece yerli değil yabancı turistlerin de akıl akın geleceği Erzurum’da kent ekonomisinin canlandığını kısa sürede göreceğiz. Erzurum’un var olan bu potansiyeli aynı zamanda işsiz binlerce gencimize de istihdam alanı yaratacak.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTINA SON VERECEĞİZ

Neredeyse Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme çevrilerek vatandaşı mağdur ettiğini sözlerine ekleyen Akşener, “Erzurum’da da ranta açık yerleri planlayan iktidar, diğer yerleri görmezden geldi. Amaçları vatandaşına uygun fiyatla ev yapmak olan iktidar, halkın elinden evlerini  ucuza alıp lüks daireler yaptı. Biz iktidar olduğumuzda bu ranta son verecek vatandaşlarımıza ucuz, sağlıklı ve güvenli konutlar yapacağız. Başlatacağımız kentsel dönüşümle kent dokusuna zarar vermeden modern mahalleleri Erzurum’a kazandıracağız. Sizlere söz veriyorum, İYİ Parti iktidarıyla Dadaşlar Diyarı çok İYİ olacak” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.