1. HABERLER

  2. Alyılmaz'a Türk Kültürü Hizmet ödülü
Alyılmaz'a Türk Kültürü Hizmet ödülü

Alyılmaz'a Türk Kültürü Hizmet ödülü

Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı, Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, Eski Türk Dili, Türk Tarihi, Türk Kültür ve Uygarlık eserleriyle ilgili yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Yeni Ufuklar De

A+A-

Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, Karı Çor Tigin Yazıtının, ihtiva ettiği söz varlığıyla ilgili şunları söyledi: “Söz varlığı bakımından (Kök)türk ve Uygur dönemlerinin kağanlarına ve kumandanlarına ait yazıtlarla karşılaştırıldığında yazıtın küçük bir yazıt olduğu ancak kullanılan kavram işaretlerinin önemli bir kısmının akrabalık adlarından ve unvanlarından oluşması; diğer kavram işaretlerinin de eski Türk dilinin, tarihinin, kültürünün, yaşayış ve inanç sisteminin kültürel kodlarını bünyelerinde barındırmaları bu yazıtı diğer yazıtlar kadar önemli kılar.”
Yeni Ufuklar Dergisi de 2014 yılının Ocak-Şubat- Mart sayısına Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’a ait bir görüntüyü de kapak yaptı.
Dergide ayrıca Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın çalışmalarına, öz geçmişine, Alyılmaz’ın Çin’de bulunan X’ian yazıtı / Karı Çor Tigin yazıtı ile ilgili çözümlemelerine de yer verilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.