1. HABERLER

  2. “Amalar Şeyhi” Erzurumlu Osman Kemali Efendi anıldı
“Amalar Şeyhi” Erzurumlu Osman Kemali Efendi anıldı

“Amalar Şeyhi” Erzurumlu Osman Kemali Efendi anıldı

Gönül dostlarının büyük ilgi gösterdiği Osman Kemali efendiyi anma programı Atatürk üniversitesi kültür merkezinde yapıldı.

A+A-

Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Kalkınma vakfının (ER-VAK) birlikte organize etmiş oldukları Osman Kemaliyi anma toplantısında Prof.Dr. Hüseyin Yurttaş’ın Kemali divanından okuduğu şiirler geceye katılanları manevi bir iklime götürürken,geceye katılan Osman Kemali efendinin torunu Gülay Ozan’ın dedesi hakkındaki konuşması anma toplantısına ayrı bir anlam kattı.
Toplantıda konuşan ER-VAK başkanı Erdal Güzel , Sultan Abdülhamit han tarafından “Amalar şeyhi” olarak görevlendirilen Osman Kemali efendi’nin Erzurum da yeteri kadar tanınmadığını söyledi ve bu anma toplantısından sonra Erzurumluların ve akademik çevrelerin Osman Kemali efendiye sahip çıkmalarını ve Güllü köyündeki Osman Kemali efendinin doğduğu evin müze haline getirilmesini arzu ettiklerini ifade etti.
Atatürk üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak’ın katıldığı Anma toplantısına Osman Kemali efendinin köyü olan Güllü köyünden yoğun katılımın olması ,ayrıca Osman kemali efendinin yetişmesinde büyük emekleri olan Ahmet Taşkesenli hoca efendinin ailesinin iştirakleri anma toplantısını renkli kıldı.
İzleyenlerin hafızalarında kolay kolay unutulmayacak anların yaşandığı gece
Dumlupınar üniversitesi ilahiyat fakültesi dekanı prof Dr. Bilal kemiklinin “Amalar şeyhi, Erzurumlu Osman Kemali efendi” isimli konferansının ardından plaket takdimi ile sona erdi.
Erzurum’un yetiştirdiği ünlü simalardan olan Osman Kemali efendi 1862 yılında Erzurum’un Güllü köyünde dünyaya gelmiş,küçük yaşta geçirdiği çiçek hastalığı yüzünden gözlerini kaybetmiş ve hafızlık eğitimini Erzurum da tamamladıktan sonra Necef,Hicaz ve Kerbela’yı gezip İstanbul’a gitmiş ve Abdulkadir-Ül Belhi Hazretlerine intisap ettikten sonra tasavvuf dünyasında önemli bir yere sahip olmuş, 1954 yılında İstanbul da vefat etmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.