1. HABERLER

  2. Arınç: ’40 yıldır siyasetçiyim böyle terbiyesizlik görmedim’
Arınç: ’40 yıldır siyasetçiyim böyle terbiyesizlik görmedim’

Arınç: ’40 yıldır siyasetçiyim böyle terbiyesizlik görmedim’

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 5 yıl meclis başkanlığı yaptığını, 40 yıldır siyasetin içende olduğunu fakat böyle terbiyesizlik görmediğini söyledi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na seslenen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 5 yıl meclis başkanlığı yaptığını ve 40 yıldan beri de siyasetin içende olduğunu ama böyle terbiyesizlik görmediğini söyledi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Bursa’da yaptığı mitinge değinen Arınç, “Bir yere genel başkan geldi mi o partinin kundaktaki bebeğinin bile gelmesi lazım. Hatta Balıkesir’den gelmesi lazım değil mi? Ama dün bütün gazeteleri taradım, tüm arkadaşlarına sordum, CHP lideri geliyor, Kent Meydanı’nı doldurmaktan korktuğu için Gökdere Meydanı’nda yapıyor. Peki, ne söylüyor bu adam? Seçime 30 gün var öyle güzel şeyler söyle, partini güzel tanıt, projelerini güzel ortaya koy ki, biz de sana oy verelim. Ama iki laf söylüyor birisi tekrarlamaktan haya ediyorum.

Başbakanımıza ağız dolusu hakaret ediyor. Bu hiç bir siyasetçinin yapmayacağı bir şey. Hiçbir insanın ağzına alamayacağı şey genel başkana yakışmaz. Başbakanı sevmeseniz bile makama olan saygınızın daim olması lazım. Zamanında sevmediğimiz, beğenmediğimiz cumhurbaşkanları, başbakanlar oldu. Saygısızlık yapmadık. Ağzını açtı hakaret etti. Genelge yayınlamış, bundan sonra CHP, ne ‘sayın’, ne ‘başbakan’ demeyecekmiş. Onun ağzına yakışan, çirkin ifadeyi söyleyecekmiş. 5 yıl meclis başkanlığı yaptım, 40 yıldır siyasetin içendeyim böyle terbiyesizlik görmedim. Böyle ahlak dışı görmedim böyle çirkin siyasetçi görmedim. Bu kanunsuz dinlemelerle bir takım konuşmalar yayınlanıyor. Karar vermiş, ‘bu konuşmalar doğrudur’ diyor. Bu konuşmalardan dolayı, henüz soruşturma yok, henüz bir iddianame tanzim edilmemiş. Henüz dava açılmamış, sen neyle kadar verdin ki başbakan hakkında çirkin kelimeyi söylüyorsun” diye konuştu.
TBMM’de bugün 950 civarında dokunulmazlık tezkeresinin olduğunu ifade eden Arınç,

“Savcı iddianameyi hazırlamış TBMM Başkanlığı’na göndermiş, ‘dokunulmazlığını kaldırın, ben bunlar hakkında soruşturma yapacağım’ diyor. Bunların 97’si CHP’li vekillere ait. Bunların 7 tanesi Kılıçdaroğlu’na ait. Savcının hazırladığı fezlekeden bahsediyorum. Bir kısmı hileli iflas, bir kısmı resmi evrakta sahtecilik bir kısmı başka şey. Sen konuşurken, imkânım olsaydı sana şunu söylemek isterdim, ‘Başbakanımız hakkında ismi geçen hiçbir iddianame yok, dava açılmadı. Bunların kanunsuz dinlemelerin montaj olduğuna dair raporlar var. Sen nasıl böyle bir durumda karar vermiş gibi konuşursun. Konuşursan benim edebim müsaade etmez. Yanında bir adamın var üstelik senin vekilin. Sen mecliste, grup başkanı hakkında fezleke var. Cinsel tacizden dolayı. Senin yanındaki adama ben şuradan, ırz düşmanı diye bağırsam hoşuna gider mi sen başbakana aynı şeyi yapıyorsun başbakan iddianame bile yok. Vekilin hakkında 8 sayfa fezleke var okudum yüzüm kızardı senin yüzün kızarmıyorsa yuh olsun sana? Senin 7 tane fezleke var. Her türlü suçlamaları karşına geçip de ‘Şen şusun’ desem hoşuna gider mi? Kendinin hoşuna gider mi? Milyonların sevgilisini, halkın kahramanına bu kadar edepsizce suçluyorsun. Her şeyi gördük bunu görmemiştik. Allah bize bunu da gösterdi. Türünün son örneği. Hakaretle bir yere varamazsın. Bu parti bu kadar seni suçladıktan sonra bile en büyük mitinglerini yapıyor. Son Balıkesir, bugüne kadar üç misli, Denizli dört mislini yapıyor. Kırklareli, bugüne kadar yaptıklarının sekiz mislini yapıyorlar. Bunun bir sebebi yok mu? Halk sana inanmıyor, senin ne kadar yalancı ve çarkçı olduğunu biliyor ayağının üstünde 40 defa nasıl çark ettiğini bu millet biliyor. Sana inanmıyor ona inanıyor. Türkiye hukuk devletiyse her türlü iddia araştırılır ama sen hem hâkim ve savcı gibi hem suçlayıp hem karar veremezsin. Aklına başına al, ana muhalefet başkanı çıkar, ‘iktidara gelirsem sunu yapacağım’ diye konuşur. Allah akıl fikir versin sana. Bu ülkeye faydası dokunan herkese her zaman hayır dua eder Kılıçdaroğlu aklına başını alda çekip gittiğinde arkandan güzel laf söyleyecek dört adam kalsın” diyerek Kılıçdaroğlu’na seslendi.

"AK PARTİ’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI BİRİNCİ TURDA SEÇİLECEK"
Güçlü partiyiz olduklarını ifade eden Arınç, mahalli seçimlerin lideri olacaklarını da ekledi. Beş ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağına dikkat çeken Arınç, “AK Parti’nin göstereceği aday birinci turda cumhurbaşkanı olacak Allah’ın izniyle. Biz Büyükerşen’e değil İnegöl halkına, ahlaklı insanlara güveniyoruz, gücümüz buradan geliyor” dedi.

"ALLAH DİYEN AYAKTA KALACAK"
Bugüne kadar kimsenin kendilerini topla tüfekle susturamadıklarını belirten Arınç, “Kapatma davası açtılar kapatamadılar. Hileler, tuzaklar kurdular, başaramadılar. Şimdi yalan ve iftiralarla bizleri yıkacaklarını zannediyorlar. Temiz, samimi, dindar, hangi cemaate mensup olursa olsun tüm arkadaşlarımız bizimle. Allah bizi onlardan onları bizden ayırmasın. İhanet eden yanlış yapan, tuzak kuran, tökezletmeye çalışanların, hukuka karşı eylem yapanlarında hesabını bir bir soracak ‘Allah’ diyen ayakta kalacak sahtekârlık yapan yere gidecek. Hükümet oylanıyor bu seçimlerde. ‘Hükümet zayıflasın dertleri bu, cumhurbaşkanı seçemesinler Ahmet Necdet sezer gibi birisi cumhurbaşkanı olsun’ diyorlar hesapları bu. Hesapları bozacağız inşallah” diye kaydetti.

"GENSORU VERENLER, PARLEMENTOYA GELİNDİĞİ ZAMAN ORTADA YOKLAR"
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında MHP’nin verdiği gensoru önergesinin mecliste görüşüldüğünü ifade eden Arınç, “Sabah’ın 05.00’da mecliste işler bitti. Ben de oradaydım. MHP’nin 51 milletvekilinden 9 kişi, CHP’nin 151 milletvekilinden 21 kişi, BDP’den ise üç kişi görüşmede vardı. Bağırıp çağıranlar gensoru verenler parlamentoya geldiği zaman ortalıkta görmüyorlar. 550 kişiyiz, ikisi rahmetli oldu. 9 kişiyle meclisi bloke ettiler. Eğer 9 kişi gelmemiş olsaydı, gensoru vermemiş olsalardı o saatlerimizi daha faydalı işlerde kullanacaktık. Akşam 7,5’ta bitti, arkasından Demokratikleşme paketi başladı. Sabah 5’de kadar bizi meşgul ettiler. Sadece bir milletvekili bile oylama sırasında ‘Ben, karar yeter sayısı istiyorum’ derse siz 139 kişi içeride tutmak zorundasınız, muhalefet bu hakkını iyi kullanırsa iyi de suiistimal ederse çok kötü. Bir kişi isterse en az 139 kişi hazır tutacaksın. 20 kişi ayağa kalkıp ‘yoklama istiyorum’ derse 184 kişi bulup getirmen lazım. Zaman seçim zamanı, biraz bölgesiyle her yerde iyi var. Bunları takip edecek. Niye bizi burada tutuyorsun? ‘Ben seni çalıştırmayacağım’. Böyle bir muhalefet halkın gerçek muhalefeti değildir huzurlarınızda şikâyet ediyorum.

Refah partisi döneminde nasıl muhalefete yaptığımızı destanlar gibi kitaplar yazıyor. Tek başımıza çıkar, bir eksiğimiz bile olmazdı mecliste. Sonra 150 kişi oldu, iktidar ortağı nasıl olunur onu gösterdik. Fazilet’te 110 kişiydik, temiz, ahlaklı halkın işine yarayacak muhalefet nasıl olur bunları gösterdik. Bunlar 20 kişiye gensoru verip sonra 9 kişiyle alay etmeye kalkıyorlar muhalefetin halkta yüz bulamamasının sebebinin birisi budur” dedi.
Açılıştan kısa bir süre önce Bülent Arınç’ın konuşma yapacağı platforma çıkan yaşlı bir partili, müzik eşliğinde oynamaya başladı. Arınç’ın tören alanına yaklaşması üzerine partili görevliler yaşlı vatandaşı platformdan indirmek istedi. Yaşlı partili, platformdan inmemekte ısrar edince devreye giren polisler, yaşlı partiliyi güçlükle aşağıya indirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.