1. HABERLER

  2. BİLİM TEKNOLOJİ

  3. ASELSAN gözde silah sisteminin yeni versiyonunu tanıttı
ASELSAN gözde silah sisteminin yeni versiyonunu tanıttı

ASELSAN gözde silah sisteminin yeni versiyonunu tanıttı

ASELSAN, 13 ülkeye ihraç ettiği uzaktan komutalı stabilize silah sistemleri (UKSS) ailesi ürünlerinden Sarp'ın yeni versiyonunu ilk kez Tayland Savunma ve Güvenlik Fuarı'nda sergiledi.

A+A-

UKSS alanında dünyadaki lider firmalardan Aselsan, modern orduların  değişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor.

Söz konusu silah sistemleri, deniz platformları, taktik tekerlekli  zırhlı araçlar ve tank gibi hareketli platformlarla stratejik alanların korunması  amacıyla sabit platformlar için taktik ihtiyaçlara uygun geliştirildi.

aselsan-gozde-silah-sisteminin-yeni-versiyonunu-tanitti-10208711.jpeg

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, söz konusu silah sistemlerinden ayda 100'ün üzerinde  üretebildiklerini söyledi.

Türkiye'de güvenlik güçlerinin belirlediği bir konfigürasyon  çerçevesinde üretimlerin gerçekleştirildiğini ifade eden Kaval, yurt dışı  pazarlarda ise alıcı ülkelerin tercih ettiği silahlar çerçevesinde yeni  konfigürasyonlar oluşturduklarını belirtti. Kaval, "Örneğin, Kazakistan'da Rus  menşeli NSV silahıyla konfigüre ediyoruz. Tayland'a Sarp'ın 7,62 milimetrelik,  döner tip 6 namlulu M134 olarak adlandırılan silahlı konfigürasyonuyla geldik.  Bunu ilk kez burada sergiliyoruz. Bu silah küçük, 7,62 milimetre ama atış hızı  çok yüksek. Bu yüksek atım hızı ve daha küçük kalibre silahla çalışmak isteyen  müşterilere yönelik geliştirdiğimiz Sarp sistemimizin en son konfigürasyonu."  dedi.

AİLEYE YENİ BİR ÜRÜN DAHA KATILACAK

Sarp'ın UKSS ailesinin en küçük üyesi olduğuna işaret eden Kaval,  "Sonra Stamp geliyor 12,7 milimetreyle deniz platformları konfigürasyonu. Sonra  25 milimetre Stop ve 30 milimetre var. 30 milimetrenin adı ülkesine göre Muhafız  ya da Smash oluyor. Dediğim gibi bu, bir aile. Şu anda fabrikada hazırlıklarını  yapıyoruz, küçük bir versiyonu daha çıkacak. Adını henüz tam netleştirmedik belki  Sarp-L olacak, belki Sarper olacak. Üzerindeki silahı 7,62 milimetre olarak  düşünüyoruz." diye konuştu.

UKSS ailesini şu anda 13 ülkenin silahlı kuvvetlerinin kullandığını  anlatan Kaval, "Bu, ihracattaki en başarılı ürünlerden birisi. Daha 2 gün önce  Hırvatistan'daki Sahil Güvenlik Kuvvetleri gemisine 30 milimetre  konfigürasyonunun ilk sistem teslimatı yapıldı. Gemi üzerine montajı tamamlandı.  Malezya'ya 6 tane vermiştik, onun da 3'ü tamamlandı, dördüncüsüne devam  edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

aselsan-gozde-silah-sisteminin-yeni-versiyonunu-tanitti-10208711-001.jpeg

Bölge taleplerine bakıldığında Endonezya, Tayland ve Malezya'daki  potansiyeli yüksek gördüklerini dile getiren Kaval, şunları kaydetti:

"Özellikle deniz uygulamalarında, küçük botlarda ürünlerimiz  ihtiyaçları karşılayabilir. Bu bölge Adalar ülkesi. Adaların güvenliği konusunda  da küçük botlara takılı bizim silah sistemlerimize ihtiyaç var.  Fuarda da hem  yeni geliştirdiğimiz Sarp'ı hem de döner 3 namlulu 'gatling gun' diye tabir  ettiğimiz Stamp sistemini sergiliyoruz. Tamamen bu bölgedeki ihtiyaçları dikkate aldık."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.