1. YAZARLAR

  2. İ. Gürkan Çelebi

  3. Atatürk’ün Dine Saplanan Oku
İ. Gürkan Çelebi

İ. Gürkan Çelebi

Editör-İstanbul Temsilcisi
Yazarın Tüm Yazıları >

Atatürk’ün Dine Saplanan Oku

A+A-

CHP kongresini tamamladı!

Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildi.

Gerçi rakibi İnce’nin genel başkanın karizmasını inceden ama derinden çizdiğini belirtmek gerekir.

Her neyse Kılıçdaroğlu, neticede yeniden CHP Genel Başkanı oldu, hayırlı olsun.

Üstelik bazı değişikliklerin de sinyalin verdi.

Mesela muhalifleri partiden atacaklarını söyledi.

Halka daha yakın söylemler ve programlar benimseyeceğini belirtti.

Mehmet Bekaroğlu gibi muhafazakar tanınan bir ismi listesine kattı.

İnsanların inanma hürriyetleri konusunda daha duyarlı olacaklarını ima eden sözler etti.

Atatürk’ün ilkelerine dokunacağız demese de onları çağa uydgun halde yeniden yorumlayacaklarını söyledi.

İşte tam burada Atatürk’ün bir konuşması yeniden hatırlanmaya değer hale geliyor. Ölümünden bir yıl önce meclis’te yaptığı konuşma…

“Aziz milletvekilleri,
Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.(Alkışlar)
Bizim yolumuzu çizen, içinde yaşadığımız yurt; bağrından çıktığımız Türk ulusu ve bir de, uluslar tarihinin bin bir acıklı olay ve sıkıntı ile dolu yapraklarından çıkardığımız sonuçlardır.
Elimizdeki programın ruhu, bizi sadece bir kısım vatandaşlarla ilgilenmekten engeller, biz bütün Türk ulusuna hizmet ederiz. Geçen yıl içinde, parti ile hükümet kuruluşunu birleştirmekle vatandaşlar arasında ayrılık tanımadığımızı fiilen göstermiş olduk. (Var ol sesleri) Bu olayın bizim, devlet yönetiminde kabul ettiğimiz, ‘Kuvvet birdir ve o ulusundur’ gerçeğine uygun olduğu ortadadır.(Alkışlar) Gücün tek kaynağı olan Türk Milletinin seçkin vekillerini, büyük mutlulukla, eğilerek selamlarım.(Bravo, yaşa sesleri, şiddetli ve sürekli alkışlar)” (Millet Meclisi Tutanak Dergisi D. V, C. 20, Sa. 3, 1 Kasım 1937).

Şimdi sormak zamanı geldi…

Atatürk’ün CHP programı ile devlet programını birleştirdiklerini söylediği ve bunu bir müjde olarak anlattığı anlayış CHP’de değişebilecek mi?

Halkın sadece kendi doğrularına boyun eğdiklerinde doğruyu yapmış olacakları zannından Kılıçdaroğlu CHP’yi kurtarabilecek mi?

Yoksa o kadar da demedik canım, elimize iktidar geçerse Millet’in birliği için yine aynı şeyi yaparız mı diyecek? (malum Atatürk öyle demiş!)

Belki bu soru Kılçdaroğlu’na bile fantazi gelecektir. Öyle bir imkan, o şartlar artık CHP’nin eline geçermiş gibi hiç durmuyor. Hele karşımızda anamuhalefet görevini yaparken bile seçim kaybeden bu CHP varken.

Tamam orayı geçtik bir kalem.

Peki, CHP prensiplerini gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz diyen Atatürk çizgisinden ne kadar taviz vereceklerini bari açıklayabilirler mi?

Lafı eğip bükmeye gerek yok Atatürk, biz CHP programını dikkate alırız Kur’an’ı değil demeye getiriyor. Bizce dikkate alınması gereken bizim ellerimizle yazdığımızdır, gökten inen ya da ilham yoluyla gelen değil.

Acaba Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün oklarını çağdaşlaştıracağız derken bunları yok sayacağız, programımızı da gerekirse değiştirip hakikati esas alacağız demek mi istemiştir?

Hadi canım sende ne kadar iyi niyetlisin diyenleri, şimdiden kınıyorum

CHP, değişecek diyor Başkan’ı. Hatta başına buyruk, parti kurallarını hiçe sayan laikçi ve Atatürkçü olduklarını söyleyen Milletvekillerini de ufak ufak temizlemeye çalışıyor.

Acaba diyorum, arada milletle aralarına buz dağları koyan buna benzer şeyleri de mi ayıklamaya çalışacak.

Buz dağının adı Atatürk’ün fikirleri olsa bile!

Eğer öyle olursa yeni CHP tadından yenmez.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.