1. HABERLER

  2. Aylık en yüksek reel getiri külçe altında, yıllık en yüksek yerel getiri euroda
Aylık en yüksek reel getiri külçe altında, yıllık en yüksek yerel getiri euroda

Aylık en yüksek reel getiri külçe altında, yıllık en yüksek yerel getiri euroda

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan 2014 Ocak ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarına göre aylık en yüksek reel getiri külçe altında, üç aylık en yüksek reel getiri amerikan doları’nda, altı aylık en yüksek reel getiri eur

A+A-

 Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan 2014 Ocak ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarına göre aylık en yüksek reel getiri külçe altında, üç aylık en yüksek reel getiri amerikan doları’nda, altı aylık en yüksek reel getiri euro’da ve yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri euro’da gerçekleştiği açıklandı. 
TÜİK verilerine göre; En yüksek aylık reel getiri, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 6,03, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 7,42 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Amerikan Doları yüzde 4,31 ve Euro yüzde 3,68 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık, Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 10, mevduat faizi yüzde 2,82 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 2,79 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise Amerikan Doları yüzde 5,68 ve Euro yüzde 5,04 oranında reel getiri sağlarken, BIST 100 Endeksi yüzde 8,82, mevduat faizi yüzde 1,54 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri yüzde 1,51 oranında yatırımcısına kaybettirdi.
ÜÇ AYLIK EN YÜKSEK REEL GETİRİ AMERİKAN DOLARI’NDA GERÇEKLEŞTİ
Amerikan Doları üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,36, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,12 oranlarıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 18,60, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 16,49 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.
ALTI AYLIK EN YÜKSEK REEL GETİRİ EURO’DA GERÇEKLEŞTİ
Altı aylık değerlendirmeye göre Euro; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,23, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,17 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 15,56 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.
YILLIK DEĞERLENDİRMEDE EN YÜKSEK REEL GETİRİ EURO’DA GERÇEKLEŞTİ
Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde; Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,72, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19,94 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 27,64, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 25,64 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.