1. HABERLER

  2. Bakanlar öğrencilerle birlikte süt içti
Bakanlar öğrencilerle birlikte süt içti

Bakanlar öğrencilerle birlikte süt içti

Yarıyıl tatilini bitmesiyle birlikte yaklaşık 17 milyon öğrenci, 2013-2014 yılı 2. dönem eğitim-öğretim çalışmalarına başladı.

A+A-
 

İkinci yarıyılla birlikte okul sütü uygulaması başlatıldı Ankara Keçiören ilçesindeki Kocatepe İlkokulu'nda okul sütü dağıtım törenine Tarım ve Hayvancılık BakanıMehdi Eker ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldı.Çocuklara süt dağıtan bakanlar öğrencilerle birlikte okul sütü içti.

“TÜRKİYE’DE 17 MİLYON SÜT ÜRETİLİR HALE GELDİ”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dünyada 9 milyon insanın açlıktan ıstırap çektiğini belirterek, “Her 7 kişiden biri aç. Dünyada 1 milyar 300 milyon ton gıda maddesi çöpe atılıyor. Atılan bu gıdalar bütün aç insanların beslenmesine yetiyor” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Avcı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Keçiören Kocatepe İlkokulu’nda düzenlenen okul sütü dağıtım programına katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Eker, dünyada 9 milyon insanının açlıktan ıstırap çektiğine dikkat çekerek, “Her 7 kişiden biri aç. Dünyada 1 milyar 300 milyon ton gıda maddesi çöpe atılıyor. Atılan bu gıdalar bütün aç insanların beslenmesine yetiyor” diye konuştu.

Bakan Eker, Türkiye’de 17 milyon ton süt üretilir hale geldiğini vurgulayarak, Okul sütü programının 3. yılında 200 mililitrelik beyaz kutularda sütün verileceğini kaydetti. Bakan Eker, sütlerin kalsiyum ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayacağını söyledi.

HİÇBİR ŞEKİLDE OKUL SÜTÜNDEN ZEHİRLENME TEŞHİSİ YOK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ne geçen sene ne de önceki sene hiçbir şekilde okul sütünden zehirlenme teşhisi konulmadığını ifade etti.

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı okul sütü dağıtım töreni Keçiören İlkokulu’nda yapıldı. Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı. Törende açılış konuşmasını yapan Bakan Eker, okul sütünün faydalarından bahsederek, “Süt tüketmemiz gerekiyor. Bu kapmayanın amacı bu çocukları bununla tanıştırmak ve hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde süt tüketimini bir şekilde kazandırmak ve yaygınlaştırmak. Sevgili öğrenciler bugün 3’üncü dönemde tekrar başlatıyoruz. 200 mililitrelik biraz sonra dağılacak olan süt sizin günlük bir çocuğun besin ihtiyacının misal kalsiyum ihtiyacının yüzde 52’sini karşılıyor. Yani yarısından fazlasını bu 200 mililitrelik süt kalsiyum ihtiyacının yarısından fazlasını karşılıyor. Protein ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılıyor. Özellikle B12 vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılıyor. Yüzde 92, 95’ini karşılıyor. B2 vitamininin yüzde 44 ihtiyacını karşılıyor. A vitamininin yüzde 9’unu karşılıyor. Fosfor ihtiyacının yarısından fazlasını karşılıyor ve potasyum ihtiyacının yüzde 25 ile 30’unu karşılıyor” dedi.

Bakan Eker, “Hükümet olarak hem nesillerimizin, çocuklarımızın, büyüklerimizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, obezite ile mücadele ederek sağlıklı bir bünye ile besin ihtiyacımızın sağlıklı ürünlerden temin edilmesi için sağlıklı beslenme politikaları uyguluyor, sağlıklı besinler üretip bunların denetimini sağlıyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın temel görevlerinden birisi bu. Bu dönemde tekrar çocuklar için başlattığımız okul sütü programı Türkiye’deki anaokulu dahil, ilkokulun 4 sınıfı dahil 5 sınıfta bu başlıyor” diye konuştu.
Dünyada birçok ülkede okul sütü programları olduğunu belirten Bakan Eker, “Biz de 3 senedir bunu Türkiye’de uygulamaya başladık ve başarı ile de bu devam ediyor. Türkiye’nin beslenmesi açısından önemli bir proje olduğunu ifade etmek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda ilk senede zaman zaman karşılaştık. Bazı çocuklarda süt şekerine karşı hassasiyet olabiliyor. Anneler babalar, öğretmenlerimiz gerekli uyarıları yaparlarsa o çocuklarımızda istenmeyen birtakım olaylarında önüne geçilmiş olur. Ama bir daha söylüyorum ne geçen sene ne de önceki sene hiçbir şekilde maalesef adına zehirlenme dediler ama asla bu zehirlenme değildi. Hiçbir şekilde zehirlenme teşhisi konulmadı” şeklinde konuştu.
Bu sabah itibariyle Türkiye’nin bütün okullarına süt dağıtımı yapılacağını açıklayan Bakan Eker, “Bugün bu uygulama başlıyor. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

Bakan Avcı ise, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin hayırlı olmasını dileyerek, “Tarım Bakanı Mehdi Eker ve bakanlığına, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve bakanlığına, Milli Eğitim Bakanlığı’na, öğretmenlere ve velilere 3’üncü yılına girdiğimiz bu kampanyada gösterdikleri başarılar destekler için çok teşekkür ederim. Sayın Bakanımız özellikle sütün faydalarını anlatırken doğrusu ben önümdeki sütü hemen alıp içmeye başlamamak için kendimi zor tutum. Şimdi çocuklarımızda bu güzel sütten bizde içelim diye sabırsızlanıyor olabilirler. Kampanya boyunca emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tören sonrası Bakan Avcı ve Eker sınıflara girerek çocuklara süt dağıtıp, çocuklar ile birlikte okul sütünü içtiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.