1. HABERLER

  2. "Bakkal gibi kontrol edileceksin"
"Bakkal gibi kontrol edileceksin"

"Bakkal gibi kontrol edileceksin"

Başbakan, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının temel atma töreninde konuştu.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alibeyköy Meydanı'nda düzenlenen Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın Temel Atma ve 201 Erguvan Otobüsü Hizmete Alım Töreni"nde konuşma yaptı.

METRO ZİNCİRİNE YENİ BİR HALKA

İstanbul’u CHP’den 2.5 milyar borçla devraldıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, "İstanbul’daki metro zincirinin son değil, yeni bir halkasıdır. Mecidiyeköy’deki metro hattıyla entegre olacak. Metro hattını Beşiktaş ve Kabataş’a kadar uzatarak, kesintisiz ulaşımı sağlamış olacağız." dedi.

Günde 1 milyon kişinin yararlanacağı hattın devreye girmesiyle Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki yolculuk süresi 27 dakikaya sürecek. Mahmutbey’den metroya binen vatandaş, Yenikapı’ya 39 dakika, Üsküdar’a 48 dakika, Sabiha Gökçen’e ise 95 dakikada ulaşabilecek.

KANAL İSTANBUL'UN İHALESİ ÇOK YAKINDA

Raylı sistem projelerinin hayata geçmesiyle İstanbul'un dünyada örnek bir şehir haline geleceğini belirten Başbakan Erdoğan, çok kısa zamanda Kanal İstanbul ile ilgili ihalenin yapılacağını söyledi.

Başbakan, "Günde 150 bin kişi Marmaray’ı kullanıyor. İstanbul’a Kanal İstanbul yapacağız. Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacağız. Ama her iki tarafında da şehirler olacak. İstanbul'u küresel ve bölgesel merkez haline getirecek projelerimiz var." dedi.

İzmir’de modern çöp depolamasının olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, "Halen vahşi depolama var. Orası da AK belediyeciliğe muhtaç, Binali Yıldırım’a muhtaç." şeklinde konuştu.

"BU GİRİŞİMCİ ORADAN AYRILMAZ"

3. havalimanının maliyetinin 42 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, "Biliyorsunuz, paralel yapı ortaya çıktı. Bir kısmı yargıda, bir kısmı emniyette. Paralel yapı bizim iş adamlarımıza yönelik adımlar attı. Ana muhalefetin genel müdürü kalkıyor bu ortaklardan birinin adını vererek, sivil toplum örgütünden ayrılması gerekiyor. O girişimci devletin, senin atamanla gelmedi. Tüm üyelerin oylarıyla geldi. Onlar getirdi, onlar alırlar. Bu girişimci oradan ayrılmaz, ayrılmaması gerekir. Sen kimsin, sen işine bak" dedi. 

"SEN DE KONTROL EDİLECEKSİN"

İşin içinde TÜSİAD olduğunu ifade eden Başbakan, " Bundan önce iktidarlarda istediğiniz gibi meşru yada farklı yoldan farklı şeyler istiyordunuz. Onlar size vermiş olabilir. Ama bizden bunu alamazsınız. Bizden hakkınızı alırsınız. Bakkal dükkanı nasıl kontrol ediliyorsa, sen de öyle kontrol edileceksin. Bundan öncesi kontrol etmiyor olabilirler, ama şimdi kontrol edileceksin" dedi.

"ALDIĞIN İLİM BUYSA BİZ BATMIŞIZ"

Parti kapatılmasına karşı duran tek parti olduklarını belirten Başbakan, "Paralel devletin uşaklarından biri çıkmış 'AK Parti kapatılmalıdır', diyor. Senin aldığın ilim buysa biz batmışız.Darbe senaryoları ile cinayetlerle üzerimize geldiler. Biz başta Allah'a, sonra size güvendik. Bu paralel yapıya gerekli cevap meydanlarda verilecek. " tepkisini dile getirdi.

"YASAK DEĞİL DÜZENLEME GETİRİLİYOR"

Başbakan Erdoğan, internet yasasına da değindi. Başbakan, yeni yasanın yasaklama değil, özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayınlara karşı bir düzenleme getirdiğini söyledi.

Başbakan internet düzenlemsiyle ilgili "Ne yapıyoruz? Çirkin görüntüler, insanların mahrem konuşmaları yayınlandığında, bunlar hemen engellensin. Bir yandan mahkeme süreci devam etsin, mahkeme karar verinceye kadar hiç kimse mağdur olmasın. Bu paralel yapının yönetimi bu düzenlemeye karşı çıkıyor. Sayın Baykal ile ilgili o çirkin görüntüleri sergileyen de bu yapıydı. Anayasa tartışmalarını yapıyorduk. Ulaştırma bakanıma dedim ki, bunu hemen anında durdurun. Talimatı verdim ve hemen o yayın anında yarım saat içinde durduruldu. O kaset sebebiyle bugünkü genel müdür partinin başına geldi. Şimdi utanmadan sıkılmadan bunun karşısına dikiliyorlar. Yanındaki yardımcısı için de bunlar yayınlandı. Biz durdurduk. Bahçeli’nin yanındaki kişiler için de bunlar yayınladı. Onları da biz engelledik durdurduk." dedi.

"TAHRİK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Bir yılı aşkın şehit haberi gelmediğini belirten Erdoğan, "Şimdi bunu tahrik etmeye çalışıyorlar." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.