1. HABERLER

  2. Başbakan Binali Yıldırım'dan 'Kredi Garanti Fonu' açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım'dan 'Kredi Garanti Fonu' açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım'dan 'Kredi Garanti Fonu' açıklaması

Swissotel Otel The Bosphorus'da TürkEximbank ev sahipliğinde düzenlenen "8. Aman Union Yıllık Toplantısı"nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Kredi Garanti Fonu mekanizmasının sürekli hale getirildiğini açıkladı.

A+A-

 

Başbakan'ın açıklamalarından önemli satırbaşları:

Bugün gelişmiş Batı ülkelerinde yükselen İslam korkusu, İslam düşmanlığı ile şiddet, nefret üreten ülkeler, Müslümanların şefkatine, merhametine, adaletine; ekmek kadar, su kadar muhtaçtır ve ihtiyaç duymaktadır.

Bölgesel ve küresel barışa tüm gayretiyle katkı sağlamak isteyen Türkiye başta olmak üzere komşularımız ve diğer bütün ülkeler için çok daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor.

İnanıyoruz ki yarına, gelecek nesillere, torunlara bırakacağımız en büyük servetimiz; daha adil, daha barışçıl, daha yaşanabilir bir dünya olacaktır.

Kredi Garanti Fonu mekanizması başlangıçta nakit sıkıntısı için öngörülmüştü, aldığımız kararla bunu mütemadi yapıyoruz. Bundan böyle Kredi Garanti Fonu sürekli olarak dönen kredilerde kullanmak suretiyle piyasaya, işletmelerimize, üretim yapan firmalarımıza kaynak temin etmeye devam edecek.

Mevcut destekler ve yeni destek paketleriyle ihracatçılarımıza da 2017'de yaklaşık 3 milyar nakit destek vermiş bulunuyoruz.

İslam ülkelerinin nüfusu 2 milyara yaklaşıyor. Ancak küresel ticaret içindeki hacmi potansiyelin çok gerisinde. Buna kafa yormamız lazım.  

Refah daha çok üretim, daha çok istihdam, daha adil paylaşımla gelecek. 

Adil dağıtım olmadığı sürece terör sürekli olacak. Terör bunu bir istismar olarak kullanmaktadır. 

Terör, küresel bir beladır, küresel bir tehdittir. Onun için terörle, teröristler konusunda çifte standart terörle mücadelede en
büyük zafiyettir, en büyük yanlıştır. Terör, İslam dünyası dışında bir yerden gelirse ona terör demeye bile ağızları varmıyor. Ama her türlü terör olayını İslam'la ilişkilendirmek gibi bir hastalık var dünyada. İslam barış dinidir. İslam kardeşlik dinidir. İslam öldürmeyi değil yaşatmayı emreden evrensel bir dindir.

Terör ile İslam'ı yan yana telaffuz etmek, hem İslam'a hem de Müslümanlara yapılabilecek en büyük hakarettir. O yüzden biz bütün gelişen ülkelere, gelişmiş ülkelere de diyoruz ki 'Bırakın bu çifte standardı. Dürüstçe, samimi bir şekilde oturalım terörle mücadele edelim. Bununla da kalmayalım, terörün köklerine inelim, kaynağına inelim.

11 Eylül'de ABD'de terör hadisesi olduğunda Dünya Ticaret Merkezi vurulduğunda hemen adını koydular. Bütün dünya bir oldu, arkasında durdu terörle mücadelede. Türkiye'de demokrasiyi yok etmek istediler. Ülkeyi karanlığa boğmak istediler. Yapanlar da belli. Burada niye net duruş görmüyoruz? Niye hala bu terörün arkasında olan bu alçak örgütün topraklarımızda yaşamasına, faaliyetlerini rahatça sürdürmesine müsaade ediyoruz? Bugün bana yarın sana.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.