1. HABERLER

  2. Başbakan Erdoğan: '30 Mart’ta paralel yapıya millet dur diyecek'
Başbakan Erdoğan: '30 Mart’ta paralel yapıya millet dur diyecek'

Başbakan Erdoğan: '30 Mart’ta paralel yapıya millet dur diyecek'

Başbakan Erdoğan, paralel yapıya 30 Mart’ta milletin dur diyeceğini söyledi.

A+A-

Sivas Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitinge, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Erdoğan, Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan, Sivas Milletvekili Ali Turan ve çok sayıda milletvekili katıldı.

Sivas Valiliği’ni ziyaretinden sonra miting alanına yeni düzenlenen seçim müziği Dombıra ile gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden Vali Zübeyir Kemelek ile ilgili olarak, “Zübeyir kardeşime Allah’tan rahmet diliyorum. Tüm Sivaslıların, milletimizin başı sağolsun diyorum. Ailesine başsağlığı diliyorum” diyerek konuşmasına başladı.

MUHSİN YAZICIOĞLU’NU ANDI

Başbakan Erdoğan, “Sivas’ın 2009’da mahalli seçimler öncesinde Hak’ka uğurladığımız Muhsin Yazıcıoğlu’nu hatırlamamak da mümkün değil. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Sivaslı kardeşlerimi, Yiğidoları selamlıyorum. Bizi Sivas’ın suyu toprağı çekti, bizi Sivas’ın aşkı sevdası çekti. İşte onun için 30 Mart seçimlerinin startını Sivas’ta veriyoruz. Bugün Sivas’tan başlıyoruz. Bugün Sivas’tan bir kez daha Anadolu’nun yollarına milletimizle kucaklaşıyor ve hasret gideriyoruz. 30 Mart seçimlerinin milletimiz ve bölgemiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Sivas istikbalimizin, Sivas istiklalimizin en önemli başlangıç noktası, yeni Türkiye sevdası için yerel seçimlerin startını buradan veriyorum. 1919 yılının Eylül ayında Sivas’ta Gazi Mustafa Kemal Sivas kongresini topladı. O kongre kurtuluş savaşının yolunu açtığı kadar Cumhuriyetin geleceğini şekillendirdi.

O gün Milli Sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür parçalanamaz denildi. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet kendisini savunacak denildi. Manda ve himaye kabullenilemez denildi. 1919’da sivas’ta kurtuluş savaşının ve Cumhuriyetin temeli atıldı, ufukları çizildi. Bu gün 30 Mart seçimlerinin startını Sivas’ta verirken bizlerde o ilkeleri, o kararları buradan tekrar ediyoruz. Sivas’tan yola çıkarken diyoruz ki milli sınırlar içinde biz tek millet, 77 milyon tek millet. Tek bayrak diyoruz. Bizim bayrağımız rengi ile şehidimizin kanı, hilali ile bağımsızlığımızın ifadesi yıldızı ile şehidimizin sembolü. Başka bir bayrak bu ülkede dalgalandırmayız. Milli sınırlar içinde tek vatan diyoruz. İçeriden ve dışarıdan ülkeye operasyon yapmak isteyenlere göğsümüzü siper ederiz" diye konuştu.

"O ÇİRKİN ELLER..."

Dışarıdaki ve içerideki düşmanlara asla taviz vermeyeceklerini anlatan Erdoğan, "Hiç kimse her ne vasıta ile olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’ni teslim alma hevesine kapılmasın. O çirkin eller bu ülkede asla hedefine ulaşamayacaktır. Bu aziz millet Türkiye’nin kazanımlarına Yeni Türkiye hedefine uzanan her türlü tuzağı alt üst edecektir. Milli iradeyi teslim alma hevesi 30 Mart’ta kursaklarda kalacaktır. 30 Mart seçimleri yeniden bir istiklal mücadelesidir. 30 Mart’ta son sözü bir kez daha siz söyleyeceksiniz. Milli iradeye bir kez daha siz sahip çıkacaksınız. Bu paralel yapıya, uluslararası odakların maşası olan yapıya sizler dur diyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'dan, muhalefete sert 'paralel' eleştiri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP ve CHP’nin, paralel örgütün önlerine attığı kırıntı ile idare ettiğini söyledi.

 

Sivas’taki ilk seçim mitinginde konuşan Başbakan Erdoğan, “Dünyadaki en önemli hava savunma sistemlerinden biri olan uçağı silahlı kuvvetlerimize teslim ettik. Yıl sonuna kadar iki tane daha gelecek. Önümüzdeki yıl bir tane daha gelecek. Ülkemizin dört bir tarafı bu barış kartalları ile güvenlik altına alınacak. Onlar laf üretti biz ise iş ürettik. Onun için daima millet diyoruz. Bizim işimiz bu. Bu üretimi yaparken bizim firmalarımız bu dev projede başarı ile görev aldılar. Mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, bilim insanlarımız önemli birikimlerini ortaya koydular. Bundan önce de Hürkuş adı verilen uçağımızı imal ettik. Sivas’a gelip de Sivaslı bir büyük hizmet adamını merhum Nuri Demirağ’ı hatırlamamak mümkün mü?" dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yavuz Sultan Selim köprüsünü yapamazsınız dediler onu da yapacağız. İki kule yükseldi ve bitmek üzere. Dünyanın asma köprü olarak en önemli köprülerinden bir tanesi oluyor. Bu köprünün bir özelliği var. 4 gidiş 4 geliş ve ortasından da tren gidecek. Nuri amcamız böyle bir adım atmış, onu biz mahcup etmeyiz. Bu işi daha ileri taşımamız lazım.

"MARMARAY’I İYİ Kİ DENİZİN ALTINDAN YAPTIK"

Marmaray’ı iyi ki denizin altından yaptık. Bunlar ona da karşı çıkarlardı. Onlar görmeden bilmeden biz marmaray’ı bitirdik. İstanbul iki gün ardı ardına sis yaşadı. Marmaray devreye girdi ve bu defa marmaray ile günde 300 bin kişi taşındı. Mesele bu. Şimdi ikinci denizin altından tüp geçit yapıyoruz. İki katlı tüp geçit ve otomobiller geçecek. Bizim icraatlarımızın ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz çünkü bizim dedemiz Fatih. Dedemiz fatih karadan gemileri yürüttü biz de denizin altından Marmaray’ı yürütüyoruz.

Türkiye’yi demir ağlar ve kara yolları ile buluşturuyoruz. İki savaş gemisini tamamladık, dünyada kendi savaş gemilerini yapan 10 ülkeden bir tanesi olduk. Askeri kara araçlarımızın önemli bir bölümünü kendimiz üretiyoruz. Başka ülkelere bile hizmet veriyoruz. Bu arada yeni bir adım daha attık. Atak helikopterlerimizi de üretmeye başladık. İtalyanlar ile ortak başladık. Yakın bir zamanda hem kendi ordumuza hem de başkalarına ihraç edeceğiz. İnsansız hava araçlarını da üretmeye başladık. Füzelerimizi yapmaya başlıyoruz. Şu anda kısa mesafeleri yapıyoruz.

MHP’nin başındaki zat bir konuşma yapıyor. O konuşmada, ‘Bu başbakan diyor yerde gezmesini bilmez mi’ diyor. Edep dışı bir ifade kullanıyor. Kulağımdan tutup alıp getirecekmiş. Bu ne biçim edeptir, sen nasıl bir genel başkansın. MHP’li kardeşlerim bu zat size layık değil, siz de ona layık değilsiniz. Onların devlet, millet, bayrak gibi dertleri yok. 3.5 yıl Başbakan yardımcılığı yaptı kaçıp gitti. Niye kaçıp gittin? Çünki bunlardan bir şey olmaz. 30 Mart’ta tüm siyasi partilere genel seçim dersi vereceğiz."

"GÜNDEMLERİNDE NE VAR ?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının devamında, “Bizim gündemimizde inşa ettiğimiz uydular, uçaklar, eğitim, Fatih projesi var. Tablet bilgisayarlar var. Bir ay içinde 675 bin dağıtacağımız tablet bilgisayarlar var. Bizim gündemimizde küresel ölçekli projeler var. CHP’nin gündeminde ne var? MHP’nin gündeminde ne var? Diğerlerinin gündeminde ne var hangi proje var? Onların gündeminde yıkım, engelleme, dedikodu, iftira, itham var. Onlar paralel örgütün önlerine attığı kırıntılar ile idare ediyorlar. Telefon dilenmeleri ile idare ediyorlar. Bir ülkede Başbakan’ın eşi ile çocuğu ile konuşması dinlenir mi? Bu nasıl bir insanlık? Ne hukukta ne insanlıkta yeri var. Onlar istanbul’ta plazalarda atılan manşetlerle yürüyorlar. Paralel örgüte vagon oluyorlar. Bizim gündemimizde millet ver, siz varsınız siz. 12 yılda Türkiye’yi üç kattan fazla büyüktük” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.