Feridun Fazıl Özsoy

Feridun Fazıl Özsoy

Başyazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞLARKEN…

A+A-

Sevgili Pusula okurları…

Bu günden itibaren bu köşede yazılarımla sizlerle birlikte olacağım…   Sizinle birlikte düşünecek ve sorunlarımıza sizlerle birlikte çözüm arayacağız. Zaman zaman haftanın diğer günleri de birlikte olmayı arzulamaktayız. Zira yaşadığımız şehir taşıdığı misyon itibariyle bir hayli büyük ve biz bunun farkındayız.   Bu açıdan sizlerden gelecek öneri ve istekleri her zaman dikkatle değerlendireceğiz…  Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum…

ŞEHİR MİSYONU, 2023 VİZYONU ve BİR DEĞERLENDİRME…

Kimi kentler vardır ki tarihinin hiçbir döneminde önemini kaybetmez ve bulundukları coğrafyanın kültür merkezi olma konumunu korur.

Zaman zaman yaşanılan olumsuzluklara karşın bu durum değişmez.

İşte Erzurum, böylesi kentlerden birisidir ve tarihinin her döneminde bu yapısını korumuştur.

Asya ve Uzak Doğu’nun Anadolu ve Avrupa’ya açılan bu kapısından geçen yüzyıllar içerisinde birçok kavim Erzurum’a girdi. Kimi kalıcı eserler bırakırken, kimi arkasında kan ve gözyaşı bıraktı, gitti…  Bütün yaşananlar acısıyla –tatlısıyla bu kentte harmanlandı…

Erzurum, Anadolu’nun gerçek anlamda bir kültür kenti oldu. Aslında bunun için çok çaba sarf etmeye gerek de yoktu, çünkü bu kent coğrafi konumu itibariyle bulunduğu coğrafyanın merkeziydi ve yöneticilere düşen görev mevcut potansiyeli iyi değerlendirmekti nitekim o da yapıldı.

Erzurum, Anadolu’nun bin yıllık üniversite kenti geleneği olan birkaç şehrinden birisidir ve kendi coğrafyasında tektir.

Bu gün bütün ihtişamıyla ayakta duran Yakutiye ve Çifte Minareli Medreseler inşa edildikleri yüzyılın en önemli üniversiteleridir ve bölgeden gelen insanlar burada öğrenim görmektedirler.

O dönemlerde Erzurum, kültürde-sanatta, edebiyatta, musikide ve mimaride çağdaşı kentlere oranla bir hayli ileridedir. Bölgesinde Tiflis ve Tebrizle mukayese edilmektedir.  Çevredeki kimi kentler kendilerine örnek hedef olarak Erzurum’u almakta, askerler ise stratejik hedef olarak Erzurum’u  ele geçirmeyi yeterli görmektedirler.

Çünkü bu platoya hakim olmak bir anlamda Anadolu’ya hakim olma anlamı taşımaktadır, nitekim defalarca Anadolu’ya giren Ruslar, Erzurum’dan öteye gitmeyi pek istememişler…

***

Erzurum, tarihten getirdiği misyonunu Cumhuriyetin 100.yılına ; 2023’e yeni bir vizyonla taşımak istiyor…   Geçen yıl 2023 otobüsü  Erzurum’daydı,  araştırmacılar  toplumun hemen birçok kesimindeki insanlarla 2023 vizyonunu konuştu; şehrin öncelikli problemlerini, 2023 hedeflerini ve ‘şehrinizi 2023’te nerede görmek istersiniz’ sorularına cevap aradılar ve bu doğrultuda raporlar düzenlediler.     Amaç, şehrin ‘strateji belgesi’ni hazırlamak ve oluşturulacak ‘şehir kanunları’na öncülük etmek…

***

İşte o projenin koordinatörü  Mustafa Kenan Yılmaz geçtiğimiz günlerde ziyaretimize geldi ‘Şehir ve Kültür’ üzerine söyleştik…     Mustafa Kenan Bey , Erzurum’da doğmuş büyümüş bir  inşaat mühendisi… Erzurum’u tanıyor, sorunlarını biliyor ve şehrin potansiyeline de hakim…   Kendisi AK Partinin Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı… Onunla  Partisinin Türkiye genelinde öncelikle büyük şehirler ve sonrasında diğer illeri de kapsayacak olan 2023 vizyonunu konuştuk.

Mustafa Bey’i dikkatlice dinledik, diyor ki; ‘Biz öncelikle şehirleri dinliyoruz.Bu doğrultuda 86.000 kişinin düşünceleri kayıt altına alındı , hayalleri, öngörüleri, beklentileri dinlendi ve çalışma daha devam ediyor.  30 büyük şehirde çalışmayı bitirdik, diğer şehirlerle birlikte büyük ilçelerde de aynı çalışmayı sürdürüyor ve şehirlerin öncelikli temalarını ,yaşama kriterlerini tespit ediyor, kayıt altına alıyoruz…

***

İşte bu zaviyeden baktığımızda ‘Anadolu’nun kanatlı kapısı’ konumundaki  Erzurum, kültürlerin sentezlendiği ve yaşatıldığı Kadim Kent konumunda…  Öncelikle Erzurum bin yılık bir üniversite geleneği olan bir şehir…  Anadolu’daki ilk üniversitelerden birisi olarak kabul gören Yakutiye ve Çifte Minareli Medresede filizlenen  İlim ve irfan ışığı Erzurum’dan Anadolu’ya yayıldı.

Orta Asya’dan  Avrupa’nın içlerine kadar ulaşan ticaret kervanlarının Anadolu’daki durağı Erzurum’du ve yıllarca bu şehir çeşitli kültürlerin harmanladığı bir ticaret ve sanat kenti oldu.

Bu şehir; şairler, ilim adamları, düşünürler, sanatçılar, entelektüeller, kahramanlar ve siyasetçiler  yetiştirdi…

Devamı yarın…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.