1. HABERLER

  2. "Bazı tutuklular tahliye olacak"
"Bazı tutuklular tahliye olacak"

"Bazı tutuklular tahliye olacak"

Adalet Bakanı Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi Uyarınca Kurulan Ağır Ceza Mahkemelerinin Kaldırılmasına ve Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin pek çok yenilik getirdiğini söyledi. 

Teklifin en önemli maddesinin TMK 10'a göre görevli mahkemeler ile CMK 250'ye göre görevli mahkemelerin kaldırılması olduğunu ifade eden Bozdağ, "Bu yargı içerisinde bulunan 3 ayrı tür ağır ceza mahkemesi uygulamasına, hakimler ve savcılar arasındaki farklı hakim ve savcı algısına, soruşturma ve kovuşturma konusunda özel soruşturma ve kovuşturma uygulamasına son vermektedir. Bundan sonraki süreçte bütün soruşturmalar ve kovuşturmalar aynı usulde yürüyecek, aynı şekilde yapılacaktır." dedi. 

"HERKES DİNLEMELERİN KEYFİLİĞİNDEN RAHATSIZ" 

Adalet Bakanı Bozdağ, dinleme ve teknik takip konusunda yeni bir usul getirildiğini anımsatarak, Türkiye'de herkesin dinlemeden şikayet ettiğini, herkesin bu dinlemelerin keyfiliğinden rahatsız olduğunu, insanların telefonlarını yanında taşıyamadığından bahseder hale geldiğini söyledi. Bozdağ, "Adeta 'hepimiz dinleniyor muyuz?' diye bir şüpheye kapıldık. Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın, Meclis Başkanı'nın, bakanların, milletvekillerinin, siyasi parti temsilcilerinin herkesin dinlendiğine ilişkin toplumda yaygın bir kabul varsa parlamentonun bu kabul karşısında tedbir alması ve bu şüpheyi ortadan kaldıracak adımları atmasında kuşku yoktur." diye konuştu. 

"SONSUZ DİNLEMEYE SON VERİYORUZ" 

Bozdağ, dinlemeleri sınırlayan bir adım attıklarına dikkati çekerek, sonsuz dinlemeye son verdiklerini, kişilerin haberleşme hürriyetini, kişi hürriyeti ve güvenliğini, özel hayatın gizliliğini daha güçlü bir şekilde teminata kavuşturduklarını söyledi. 

TUTUKLULUK SÜRELERİ  

Tutukluluk sürelerine değinen Adalet Bakanı Bozdağ, TMK kapsamındaki suçlarla ilgili olarak, iki kat tutukluluk süresinin uygulamasına son verdiklerini söyledi. Bozdağ, "Böylelikle tutukluluk süreleri konusunda AİHM'in kabul ettiği çerçeveye Türkiye'nin tam uymasını sağlamış oluyoruz. AİHM kararlarında 5 yıl 4 ay gibi bir süreyi makul tutukluluk süresi olarak değerlendirilmektedir. Bizim en fazla tutukluluk süremiz bundan sonra 5 yıl olacaktır." dedi. 

Tutuklulukla ilgili getirilen bu düzenlemenin temyiz aşamasında olan dosyaları kapsamadığını bir kez daha ifade etmek istediğini kaydeden Bozdağ, şunları söyledi:

"Bu yasa yürürlüğe girdiği zaman bazı tutukluların tahliyelerinin yapılacağı da bir gerçektir. Umarım bu tahliyeler olduğu zaman da 'falanlar dışarı çıktı, filan dışarı çıktı' değerlendirmeleri fazlaca yapılmaz. Çünkü herkes bu tutukluluk süreleri konusunda olumlu kanaatlerini ortaya koydu. Çünkü bazı suçları işledikleriyle alakalı davaları devam eden kişiler bundan istifade edebilecektir. Bizim elimizdeki rakamlara göre 149 civarında vatandaşımızın bundan yararlanması söz konusudur. Tabi bu rakam değişebilir. Çünkü zaman ilerliyor."  

“ÇARPITMA YAPILIYOR, BUNLAR HER ZAMAN OLAN ŞEYLER”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, emniyette ve bazı kurumlarda yapılan görev yeri değişiklikleriyle ilgili konunun da çarpıtıldığını söyledi.

Bozdağ,“İnsanlar görevden tamamen el çektiriyor, memurluktan atılıyormuş gibi değerlendirmeler yapılıyor. Yani İstanbul'un içerisinde çalışan bir polis memuru, Terörle Mücadelede çalışıyorsa, asayişe veriliyor. Yani il tayini değil, ona terörle mücadelede çalışma görevi veren de asayişe gönderen de aynı emniyet müdürlüğü, sanki bunlar bambaşka işlermiş gibi bir çarpıtma yapılıyor. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum ki bunlar her zaman olan şeylerdir." dedi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.