1. HABERLER

  2. Bekir Bozdağ'dan Deniz Baykal açıklaması!
Bekir Bozdağ'dan Deniz Baykal açıklaması!

Bekir Bozdağ'dan Deniz Baykal açıklaması!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Deniz Baykal ile ilgili bazı görüntülerin internette yayınlandığı haberini alan Başbakan Erdoğan’ın Binali Yıldırım’a gereğinin yapılması için verdiği talimatın birinci elden tanığı olduğunu söyledi.

A+A-

TBMM Adalet Komisyonu’nda müzakereleri yapılan Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesi Uyarınca Kurulan Ağır Ceza Mahkemelerinin Kaldırılmasına ve Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 3. Maddesinin görüşmeleri esnasında söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hukuka aykırı yapılan ses kayıtları ile ilgili olarak, “Ben hatırlarım Önder Sav ile ilgili bir telefon kaydı yansımıştı, bu kayıt üzerine TBMM’de bir araştırma komisyonu kuruldu. Orada da arkadaşlarımız bu çirkin hadisenin bir daha Türkiye’de yaşanmaması için o komisyonda bazı öneriler dile getirildi. 24. Dönemde de bu dinlemelerle alakalı yine TBMM’de partilerimizin ortak iradesiyle bir başka komisyon kuruldu. O komisyonun önerileri son derece önemliydi, o önerilerden bir kısmı da cezai müeyyidelerin artırılması ve caydırıcılığın sağlanmasıyla ilgili önemli şeyler, bütün bunların içine herkes tavır koydu. Yasal düzenleme yapıldı. Hatırlarsanız o zamanda parlamentomuz baskı altına alınmıştı. O ilgili kısmı okuyayım, ‘kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’ Toplumda yaşanan bu konudaki kötü olayların bir daha yaşanmaması için parlamentonun ve siyaset kurumunun müşterek tutumunu da yansıtan bir husustur” diye konuştu.

“BEN O TALİMATIN BİRİNCİ ELDEN TANIĞIYIM”

Deniz Baykal ile ilgili bazı görüntülerin internette paylaşılmasını ilk öğrendiklerinde ne yaptıklarını anlatan Bekir Bozdağ, “2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği sırasında parlamentoda son oylama yapılıyordu. O zaman ben Grup Başkanvekiliydim. Sayın Başbakanımız bizim oturduğumuz yerde oturuyordu. Yanında Grup Başkanvekilleri ve milletvekilleri vardı. O sırada bir milletvekili geldi sayın başbakanımızın kulağına Sayın Baykal ile ilgili bir kasetin internette dolaştığını söyledi. Sayın Başbakanımız ‘hemen, derhal Binali Yıldırım Beyi bana çağırın’ dedi. Arkadaşlar koştular ve Binali Yıldırım Beyi buldular. Yanımızda talimat verdi, ben o talimatın birinci elden tanığıyım. ‘Bunun hemen gereğini yapın’ dedi. O zaman gereği yapıldı” şeklinde konuştu.

“GENEL AHLAK KABULLERİNE HEM DE YASANIN PEK ÇOK HÜKMÜNE UYMAZ”

Bin siyasi partinin grup toplantısında bazı tapelerin canlı yayında dinletilmesini eleştiren Bakan Bozdağ, “Türkiye TBMM tarihinde ilk defa bir grup toplantısında Sayın Genel Başkan tapelerin kayıtlarını orada canlı yayında verdi. Ben buna çok üzüldüm. İnsanların hakkını hukukunu koruma adına, haberleşme hürriyeti adına, özel hayatın gizliliği adına, kişi hak ve hukukunun güveni adına, soruşturmanın gizliliğinin ihlali adına üzüldüm. Gizli olan soruşturmanın birileri tarafından hem de bir siyasi partinin Genel Başkanı tarafından böyle yapılması bana göre hem bizim toplumumuz genel ahlak kabullerine hem de yasanın pek çok hükmüne uymaz” ifadelerini kullandı.

“BU KAYITLARIN TAMAMI İNTERNETTE DOLAŞMAKTADIR”
 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında canlı yayında gösterdiği tapelerin internette dolaştığını belirten CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise, “İnsanların işine geldiği zaman soruşturmanın gizliliği ilkesine sığınması düşünülemez. Sayın Genel Başkanımızın orada yaptığı sunumun başında söylediği bir şey var, tamamı mahkeme kararlarına dayalı olarak yapılan dinleme kayıtlarından oluşuyor. Bu kayıtların tamamı internette dolaşmaktadır. Soruşturmanın gizliliği ihlalini siz adli kolluk yönetmeliğini değiştirerek yaptınız. Keşke soruşturmanın gizliliği ihlaline hükümette uysa” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.