1. HABERLER

  2. Business Insider: Davutoğlu, Gergin Yatırımcıları Yatıştırmak İçin ABD'de
Business Insider: Davutoğlu, Gergin Yatırımcıları Yatıştırmak İçin ABD'de

Business Insider: Davutoğlu, Gergin Yatırımcıları Yatıştırmak İçin ABD'de

Ekonomi ve teknoloji konularında uzmanlığı ile bilinen Business Insider dergisi, Davutoğlu'nun New York temaslarında yaşananları anlatan bir yazı yayımladı.

A+A-

Finans çevreleri ile ABD'de görüşen BaşbakanAhmet Davutoğlu'nun, temaslarının perde arkası ortaya çıktı. Ekonomi ve teknoloji konularında uzmanlığı ile bilinen Business Insider dergisi, Davutoğlu'nun görüşmeler sırasında yaşananları anlatan bir haber yayımladı.

"TÜRKİYE PANİKTE"

Business Insider'da, "Türkiye'nin Wall Street'i panik halinde" başlığıyla, Linette Lopez imzası ile bir yazı yayımladı. Yazıda, Davutoğlu'nun Türkiyeekonomisine sıcak para ya da iş yatırımı yapan ancak bu yatırımları geri çekmek için çabalamaya başlayan kurumları yatıştırmak için New York'a geldiği öne sürüldü.

"YABANCILAR ZARARINA SATIP TÜRKİYE'DEN GİDİYOR"

Yazıda, Citigroup'un Türkiye'nin en büyük ikinci bankası Akbank T.A.Ş'deki yüzde 10'luk hissesini, 800 milyon dolar zarara karşın satması, yabancı yatırımcıların Türkiye'den kaçma girişimlerine örnek gösterildi. "Bu, hisseleri 7 yıldır elinde tutan bankanın ne kadar çabuk bu işten sıyrılmak istediğinin bir göstergesidir" görüşüne yer verildi.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI

Yazıda, Türk lirasının 2015 başından bu yana yüzde 10.56 değer yitirdiği vurgulandı. Yüzde 10'dan çok değer kaybına uğrayan Türk lirası, bu hafta en düşük düzeye geriledi" görüşü savunuldu.

"DAVUTOĞLU PANİĞE KAPILANLARI YATIŞTIRMAYA ÇALIŞTI"

Business Insider, görüşüne başvurulan Demokrasileri Savunma Vakfı Başkan Yardımcısı ve ABD Hazine Bakanlığı terörle mücadele eski uzmanı Dr. Jonathan Schanzer'in, "Son bir iki yıl, Türkiye'nin mali sektörü için oldukça zorlu oldu. Bu Davutoğlu'nun, New York'a neden sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiğini açıklıyor. Paniğe kaplan bankacıları ve yatırımcıları yatıştırmak için New York'a geldi. Geleceğini ABD Dışişleri Bakanlığı'na bile bildirmedi. Türkler panik halinde görünüyor" değerlendirmesine yer verdi.

TÜRKİYE'NİN RİSKİ BÜYÜK

ABD'li yatırım kuruluşu Deltec International Group'un, yüksek cari açık, düşük döviz rezervleri, kısa vadeli dış borç ve düşük iç talep yüzünden,Türkiye'yi, 'riski en çok gelişmekte olan ekonomilerden biri' olarak gördüğü belirtilen yazıda, "Bu, Türkiye'nin dosyalarının, Rusya, Venezüella gibi ekonomik felaketlerle karşılaşan ülkelerle aynı rafa konması anlamına geliyor.

YABANCI YATIRIMCININ KAÇMASININ SEBEBİ

Yabancı yatırımcıların Türkiye'den çıkma çabalarının ve Türk lirasının değer yitirmesinin önemli etkenlerinden birisinin, Türkiye'nin uyguladığı politika olduğu belirtilen yazıda; "Bir zamanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın demokratik, serbest piyasa dostu olan bir lider olması bekleniyordu. Artık değil. Birçok uzman, Merkez Bankası'na emir veriyor olduğu kaygısını taşıyor.

"HÜKÜMET OLAN BİTENE KAYITSIZ"

Bu hafta liranın dibe vurmasına karşın, hükümet kabinesine liranın kendi yolunu bulacağı iddiası dayatılıyor. Aynı zamanda, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Merkez Bankası'nın faiz oranını yeterince yükseltmediği için, Türk lirasının yaşadığı sıkıntılar yüzündenMerkez Bankası'nı suçluyor" denildi.

"TÜRKİYE BÜYÜK YOLSUZLUKLARIN İÇİNDE "

Türkiye'nin, İran ile altın için yağ değişimi de dahil olmak üzere bazı mali suçlar ve büyük bir yolsuzluk skandalının ortasında olduğu öne sürülen yazıda, ülkenin devlet bankası Halkbank başkanının 2013 yılında bu skandal yüzünden istifa etmek zorunda kaldığı da belirtilerek, "ABD Merkez Bankası, açıklanamayan düzensiz işleyişler yüzünden başka bir devlet bankası olan, Ziraat Bankası'nın cari işlemler hesapları kapattı" görüşüne yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.