1. HABERLER

  2. Büyükşehir İslam âlimlerini anıyor
Büyükşehir İslam âlimlerini anıyor

Büyükşehir İslam âlimlerini anıyor

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen panelde "Mutasavvıf Hacı Salih Efendi ve Yetim Hoca" anıldı.

A+A-

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Basın ve Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panelde, Erzurum'un manevi ve ilmi şahsiyetlerinden Çöğenderli Hacı Salih Efendi ve Yetim Hoca anıldı. Panele AK Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu, Pasinler Kaymakamı Ali Ada, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Sekmen, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, AK Parti Erzurum İl Başkanı Murat Kılıç, Erzurum İl Müftüsü Hasan Çınar, Basın ve Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı M. Talat Uzunyaylalı, Hacı Salih Efendi'nin oğlu İstanbul Merkez Vaizlerinden İsmail Fakirullah Bilgin Hocaefendi, Veli Velioğlu Hocaefendi ve çok sayıda davetli katıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Üyesi ve Eski Erzurum Müftüsü Yaşar İşcan Hoca'nın oturum başkanlığını yaptığı panelde, Prof. Dr. Sadi Çöğenli ve Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Erzurum'un yetiştirdiği değerli âlimler Hacı Salih Efendi ve Yetim Hoca'nın hayatları ve İslam dinine verdiği hizmetleri anlattı.

"BÜYÜKLERİ ANMAK KİTABİ BİR EMİRDİR"

Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu sunumunda, Hacı Salih Efendi'yi anlattı. "Büyükleri anmak kitabi bir emirdir" diyen Hacımüftüoğlu, İslam alimlerini anan Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Hacımüftüoğlu, şöyle dedi:

"Ümmetin uleması Peygamberlerin varisleridir. Alim ve bilginler enbiyanın varisleridir. Kur'an-ı Kerim'de peygamberler anılırken hep müstesna sıfatlarıyla tanınır. Biz bugün onların mirasçılarını anıyoruz. Bu mübarek zatın (Hacı Salih Efendi) görevi insanların kırık kalplerini irşa etmek ve sıkıntı içinde olanların sıkıntısını def etmek, muhtaçlara yardım etmek ve güler yüzüyle herkesi hoş etmekti. Hacı Salih Efendi'nin sosyal bir vazifesi vardı. Onun vazifesi birey ve toplumla alakalıydı. Dert çözmek ve halletmekti. Onun işi irşaddı." Hacımüftüoğlu, sunumunda yarıca Alvarlı Muhammed Lütfi Efe Hazretleri'nin Hacı Salih Efendi'ye yazdığı mektupları da okudu.

"YETİM HOCA, BÜYÜK BİR ALİMDİR"

Prof. Dr. Sadi Çöğenli de, konuşmasında asıl adı "Mustafa Zihni" olan Yetim Hoca hakkında bilgiler aktardı. Prof. Dr. Çöğenli, Erzurum'un yetiştirdiği İslam alimlerinin mahalli seçimler sonrası göreve gelecek belediye başkanları tarafından da anılması gerektiğini söyledi.
Çöğenli, sunumunda şu görüşlere yer verdi:

"Günümüzde medrese geleneği terk edildi. Bu geleneğin devam ettirilmesi lazım. Bu geleneğin gelecek nesillere aktarılması lazım. Yetim Hoca, Kavaflar Çarşısı'ndaki medresede talebeler yetiştirirdi. Yetim Hoca, büyük bir alimdi. O, Şükrü Paşa'yı da yetiştirmiş büyük bir zattı. Sakıp Efendi ve Mehmet Nuri Yılmaz da hocamızın talebesidir. Yetim Hoca kendisine ait olan bir işi başkasına gördürmezdi. Talebelerini kendisine hizmet ettirmezdi. Erzurumlu Şeyhülislam Çelebizade Hüseyin Hüsnü Efendi Yetim Hoca'nın medrese arkadaşıdır. Yetim Hoca kendisine bağlanan müderrislik maaşını kabul etmemiştir."

"ALİMLER PEYGAMBER İZİNDEDİR"

Oturum Başkanı Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Üyesi ve Eski Erzurum Müftüsü Yaşar İşcan Hoca da, Hacı Salih Efendi'nin talebesi olduğunu söyledi. İşcan, "Hacı Salih Efendi'yi talebelik dönemimden itibaren kendilerini tanıdım, sohbetleriyle teşerruf ettim, feyzleriyle feyziya buldum, öğütlerinden nasibimi aldım, dualarını aldım" dedi. İşcan, şöyle konuştu:

"Alim, bizi ilim ve fazileti öğreten gösteren zatlardır. Bu insanlar ilim ve irfan sahipleridir. Alimler, Peygamber izindedir. Bizim büyüklerimiz ilmi değerlendirirken 'Allah'ım menfaati olmayan ilimden sana sığınırım' derler. Hacı Salih Efendi'nin duasını aldığım için kendimi bahtiyar sayıyorum." Konuşmaların ardından panelistlere plaket ve Alvarlı Muhammed Lütfi Efe Hazretleri'nin deyişlerinin yer aldığı "Nazlı Niyazlar" adlı kitap takdim edildi. Anma programının ikinci bölümünde Sazendeler tasavvuf ekibi sahne aldı. Fatih İnce'nin güzel yorumuyla renklenen etkinlikte Selçuk İçoğlu, Emre Ovacıklı, Ahmet Feyzi, Selçuk Yılmaz ve Osman Ovacıklı`dan oluşan müzisyenler tasavvuf müziği konseri verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.