1. HABERLER

  2. Çavuşoğlu net konuştu: 'Düzenleme AİHM’ye uygun'
Çavuşoğlu net konuştu: 'Düzenleme AİHM’ye uygun'

Çavuşoğlu net konuştu: 'Düzenleme AİHM’ye uygun'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, internet düzenlemesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği karara uygun olduğunu söyledi.

A+A-

Partisinin ilçe belediye başkan adayları tanıtım törenine katılmak üzere uçakla Tokat’a gelen Bakan Çavuşoğlu, Tokat Havalimanı’nda karşılandı.

Bir gazetecinin internet düzenlemeleri ile ilgili AB’den tepki geldiği yönündeki sorusuna Bakan Çavuşoğlu, “Bizim yaptığımız düzenleme aslında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği karara uygun. Aynı şekilde en temel insan hakkı olan özel hayatın gizliliği konusunda düzenlemeler yapan bir yasadır. Türkiye daha önceden olumsuz bir şey olduğu zaman herhangi bir servis sağlayıcı. Youtube başta olmak üzere tamamen mahkeme kararı ile kapatıyordu. Şimdi ise herhangi bir olumsuz durum olduğu zaman servis sağlayıcı değil sadece o içerik kapatılıyor. Ama bu içeriğin kapatılmasının yetkisi de sadece bu kuruluşun başkanına bağlı değil. Burada çok yanlış yorumlar var. Özel hayatın gizliliği dediğimiz, özellikle çocukların cinsel istismarı ile ilgili ya da herhangi, bir pornografik içerik olduğu zaman kişi bu kuruluşa başvurduğu zaman kuruluş yada başkanı bunu engelliyor. Ne zamana kadar engelliyor? 24 saat içerisinde kişinin mahkemeye başvurması lazım. Mahkemede 48 saat içersinde bu kararın doğru olup olmadığı yönünde karar vermesi gerekiyor. Eğer mahkemeye başvurmaz ise engellemede ortadan kalkmış oluyor. Yada mahkeme hangi yönde karar verirse ona uyuluyor. Ama Türkiye bu konuda çok acı tecrübeler yaşadı. Sürekli hatırlatmak için söylemiyorum ama örneğin Sayın Baykal’la ilgili internette yayınlanan siz adına video derseniz ne derseniz deyin. Son derece ahlaksızca kaydedilip yayınlanan bir içerik, o akşam bizde mecliste idik. Hatta Sayın Başbakanımız da çok üzüldü, ‘bir an evvel kaldırılsın böyle şey olamaz’ dedi. Ama kaç gün sürdü? Şimdi Türkiye’de çocukların cinsel istismarı ile ilgili birisi bir şey koyuyor. O çocukla ilgili içeriğin orada devam etmesi kabul edilecek bir şey mi? Dünya neresinde kabul edilebilir. Buna benzer birçok tehditler, özellikle kadına yönelik şeyler oluyor. Kişilik haklarını korumak için ve özel hayatın gizliliğini korumak, bu en temel hak ve özgürlüktür” diye konuştu.

“BUGÜNLERDE TÜRKİYE’Yİ DIŞARIYA ŞİKAYET ETME MERAKLISINI ARTTI”

Bugünlerde Türkiye’yi dışarıya şikayet etme meraklısının arttığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Daha önce muhalefet partisi tırnak içinde söylüyorum, çok güzel yapıyordu. Ama şimdi bakıyoruz medya bazı kuruluşlar, yapılar Türkiye’yi karalamak, küçültmek ve zarar vermek için hedefleri iktidar ve Başbakanımız. Ama esas yaptıkları şey Türkiye’nin itibarını zedelemek. Bunun sayısı arttı. Buralardan bilgi gelebilir. Bakanlığa geldiğimizden itibaren çok samimi bir diyalog ortamı oluşturduk. Komiser Füle ile hem AB Parlamentosu’ndaki parti başkanlarıyla samimi diyalog ortamı, telefonla görüşüyoruz. Yani herhangi bir yerle ilgili gelişmeyle ilgili bize sorsunlar. Bir kaz kez bu anlamda yaptığım çağrıyı yineliyorum” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DA TEK BİR YAPI YOK”

Bir gazetecinin “İnternette yapılan düzenleme ile ilgili Türkiye’nin örnek aldığı bir ülke var mı?” şeklindeki sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Bu konuda Avrupa’da değişik uygulamalara baktık işin doğrusu. Burada tek bir yapı yok. HSYK ile ilgili de şu anda askıya alındığı için tekrar ona dönmek istemiyorum. Ama o zaman da inceledik AB ülkelerinde ne böyle belirlediği bir standart var ne de AB ülkelerinde tek bir standart içinde yasa veya uygulama yok. Bazı ülkelere bakıyorsunuz tamamını bakan atıyor, bazı ülkelerde bakan öneriyor kral atıyor, bakan atıyor cumhurbaşkanı atıyor. Bazen meclis seçiyor karma oluyor. Mesela Danimarka’da bakan HSYK’yı feshedebiliyor. Hollanda’da hepsini bakan atıyor. Böyle tek bir uygulama yasa yok. İnternetle ilgilide aynı şekilde tek bir uygulama yok. Biz değişik örneklere baktık ama burada temel aldığımız ilke kişilerin özel hayatının korunması. Özel hayatın gizliliğinin mahremiyetinin korunması. Burada bir kişi suç işlemişse veya bir içerik varsa o içeriğin engellenmesi ama birçok insanın kullandığı servis sağlayıcının yayına devam ederek mahrum etmemek gibi son derece titiz hazırlanmış bir yasa.”

Yapılan açıklamalarının arından Vali Mustafa Taşkesen, Bakan Çavuşoğlu’na günün anısına ceviz sandık takdim etti. Bakan Çavuşoğlu da Vali Taşkesen’e günün anısına porselen tabak hediye etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.