1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çipras: Türkiye ile hatları açık tutuyoruz
Çipras: Türkiye ile hatları açık tutuyoruz

Çipras: Türkiye ile hatları açık tutuyoruz

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Türkiye ile aramızdaki hatları açık tutuyoruz. Zor dönemlerde bu hatların her zaman açık tutulması son derece önemlidir" açıklamasını yaptı.

A+A-

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunan Open Beyond TV kanalına verdiği geniş kapsamlı mülakatında Türk/Yunan ilişkilerine değindi.  

Şubat ayı başlarında Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini ancak ziyaret tarihinin henüz kesinleşmediğini söyleyen Çipras, Türkiye ile hatların açık tutulması gerektiğin söyledi.

Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik “Tehditkat söylemlerini nasıl karşılıyorsunuz?” şeklindeki soruyu “Türkiye ile aramızdaki hatları açık tutuyoruz.  Zor dönemlerde bu hatların her zaman açık tutulması son derece önemlidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile her 2-3 ayda bir görüşme fırsatını buluyoruz.  Hem karşılıklı ziyaretlerimizde hem de NATO, BM, AB toplantılarında görüş alışverişinde bulunuyoruz” şeklinde yanıtladı. 

Çipras, gazetecinin  “Ege’de herhangi bir sıcak temas bekleyip beklemediğini” sorduğunda ise  “Yunan silahlı kuvvetlerinin mükemmel bir durumda bulunduğunu; Yunanların  ülkenin  egemenlik haklarını ve toprak bütünlüğünü korumak amacıyla birlik içinde bulunduğunu”  belirttikten sonra  “Yunanistan’ın  gerek Doğu Akdeniz’de İsrail, Mısır ile ; gerekse Balkan ülkelerinde geliştirdiği ittifakların sayesinde tehdit edilecek bir ülke olmadığı” yanıtını verdi.

Yunanistan’ın Makedonya Cumhuriyeti ile arasındaki isim ihtilafının giderilmesin ön gören anlaşmanın Yunan parlamentosu tarafından onaylanacağına inandığını belirten Çipras , hükümetin küçük ortağı “Bağımsız Helenler” ANEL partisinin bu anlaşmaya ret oy vereceğini bildiğini; ANEL lideri ve aynı zamanda Savunma Bakanı olan Panos Kammenos’un  Makedonya konusundaki “hassasiyetini” anlayışla karşıladığını; ancak bu anlaşmanın parlamentonun geri kalan partileri tarafından destekleneceğine inandığını da söyledi.

Ancak ANEL’in  güven oylaması yapılırsa  hükümeti düşürecek bir hamle yapmayacağından emin oldugundan söz etti.  

ANEL’in hükümete güven oyu vermekten kaçınması  olasılığında ekim ayında yapılacak olan genel seçimleri daha erken bir tarihe çekeceğini açıkladı.

MAKEDONYA ANLAŞMASI

Çipras, Makedonya Cumhuriyeti’nin adının “Kuzey Makedonya” olarak değiştirilmesini ve buna istinaden bu ülkenin anayasasında bir dizi değişikliklerin yapılmasını öngören anlaşma ile Balkanlardaki istikrarın daha sağlam temellere oturtulacağı görüşünü savundu. 

Makedonya Cumhuriyeti’nin “Türkiye gibi asabi ve tehditkar bir ülke olmadığına” dikkati çeken Çipras,  buna rağmen “Türkiye ile özlü temasların açık tutulduğunu” sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.