1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Demir: ‘Kendi yatırımcımıza değer vermiyoruz’
Demir: ‘Kendi yatırımcımıza değer vermiyoruz’

Demir: ‘Kendi yatırımcımıza değer vermiyoruz’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum şubesi, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

A+A-

Tarihi Müceldili Konağı’nda gerçekleşen toplantıda MÜSİAD  Erzurum Şube Başkanı Fuat Demir, “Siyaset, siyasetini iş dünyası da yatırımını yapacak. Elbette koordineli çalışacağımız yerler de olacak. Ama iş dünyasının dediği konular da olacak” dedi.

Basın mensuplarıyla toplantıda bir araya gelen MÜSİAD Erzurum Şubesi Başkanı Fuat Demir, iş dünyasının sorunların sorunlarının çözümü için iş dünyası, siyaset ve basının birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Müceldili Konağı’nda düzenlenen toplantıda kentin kalkınması için birlikte hareket edilmesinin önemine değinen Demir, “İş dünyasının basın, siyaset ve Erzurum halkından ciddi manada beklentisi var. Birlik beraberlik adına şehrimizin ve bölgemizin kalkınması için önce ticaretçinin kalkınması lazım ki göçü önleyelim, daha güçlenelim. Bizler bu göreve gelirken öncelikle bölgemizin, ilimizin nerelerde sıkıntıları olduğunu bilip ve tespit edip, harekete geçmek için yola çıktık. Bunun bireysel bir başarı olması mümkün değil. Göreve gelir gelmez STK başkanlarımızla bir araya gelip birlikte hareket etmek için ricacı olduk. Diğer STK’daki arkadaşlarımız da bunu önceden düşündüklerini fakat bize nasip olduğunu söylediler. Her ay rutin iş dünyası, basın ve siyaset bir araya geleceğiz. Burada sadece üçlü bir ayak yok. Erzurum halkından da beklentimiz var. Kalkınacaksak herkesin katkı sunması gerekir. Basının Türkiye’de bir güç olduğunu biliyoruz. Büyükşehir statülerine baktığımız zaman Erzurum’un hak ettiği yerde olmadığını görüyoruz. Ama hep konuşuyoruz, sonuca ulaşamıyoruz” diye konuştu.

Taleplerini sıraladı

Hayata geçirmek için çalışma yapacaklarını konuları sıralayan Demir şöyle konuştu; “Siyasetin çözeceği problemlerle iş dünyasının çözeceği problemler ayrı. Ama bunların ortak noktası olacak, birlikte hareket edilecektir. Tüm sektörlere komisyon başkanı düşünüyoruz. Oluşturulan komisyonlarla oradaki sorunları ele alıp hızlı bir şekilde çözme noktasında tüm sektörlere katkımız olsun diye bir çalışmamız var. İş toplantılarını ileri bir seviyede Erzurum’da yapılmasını sağlayacağız. Dünyanın neredeyse 100 ülkesinden iş insanlarıyla birlikte toplantılar düzenleniyor. Biz de Palandöken’i daha cazibeli hale getirerek Mayıs-Haziran ayı gibi burada yapmayı planlıyoruz. İlk talebimiz bu olacak. Devletten ve hükümetimizden de taleplerimiz olacak. İş dünyası adına vergilerde ciddi anlamda teşvik, sigortalarda ve enerjide ciddi anlamda teşvik gibi isteklerimiz olacak. Hükümetimizin de bu manada buradaki iş dünyasına, yatırımcıya farklı teşvikler yapması lazım. Buraların güçlenebilmesi için ciddi manada çalışacağız.”

‘Kendi yatırımcımıza değer vermiyoruz’

Erzurum’da hali hazırda bulunan yatırımcıya sahip çıkılmadığını belirten Demir, “Erzurum’da kanayan bir yaraya da parmak basmak istiyoruz. Kendi yatırımcımıza değer vermiyoruz. Yatırımcı gelsin istiyoruz ama hali hazırda olan yatırımcıya da sahip olmak lazım. Bu manada Erzurum halkından da iş dünyasının beklentisi bu. Burada üretilen et-süt ürünleri markette marka halinde satılıyor. Bu ürünleri tercih ederken yerel üreticinin mamullerine bakmıyoruz. Dışarıdaki yatırımcı da gelsin ama buradakine de sahip çıkalım. Büyükşehirler arasında tek göç veren şehir Erzurum. 2018 yılında bile 2bin 700 vatandaşımız göç etmiş. Ekonomide 62. sırada olan da yine Erzurum. İnşallah bu sorunları belirli seviyelere getirip şehri hak ettiği konuma getireceğiz” ifadelerinde bulundu.

Rekabete dönüşmemeli

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin inşaat sektöründe yaptığı çalışmalara değinen Demir şöyle söyledi; “Siyaset, siyasetini iş dünyası da yatırımını düşeni yapacak. Elbette koordineli çalışacağımız yerler de olacak. Ama iş dünyasının dediği konular da olacak. Biz geçmişi kapatmışız. Ama belediyenin küçük sektörel bazda işlere girmesine karşıyız. Bu memlekette esnafı kalkındırmadan şehri kalkındıramazsınız. Her sermaye sahibi olana da farklı gözle bakar, göçe zorlarsanız geldiğimiz durum ortada. Karşılıklı konuşup, dertlerimizi doğru tespit edeceğiz. Siyaset de iş dünyası da olacak. Büyükşehir’in yapmış olduğu işleri sayalım. Örneğin konut. Eğer dar gelirli insanlara yaparsanız tamam. Ama bu da metropol şehirlerde olur. Çünkü şehrimizin lokomotifi inşaat sektörü. Burada bir de özel yatırımcının belediyeyle rekabet etme şansı yok. İşçi, sigorta, arsa, stopajı, projesi. Şehri aynı sektörde kalkındıracaksak bu konuların ciddi manada görüşülmesi lazım. Mehmet Sekmen beyle bu konuları defalarca görüştük, yakın ilişkilerimiz var. Halkımızın daha önce inşaat sektöründe çektiği sıkıntılar da aşikar. Ama müteahhit para kazanmak için yatırım yapar, belediye hizmet amaçlı. Belediyenin hizmet amaçlı yaptığı işlere bizden de onay var. Bize ne düşerse yardımcı olalım. Ama rekabete dönüşüp, iş dünyasının önünü kapattığı zaman mutlaka görüşülüp çözülmesi gerekir diye düşünüyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.