1. HABERLER

  2. Doğan Satmış: "Gazetecinin görevi doğruyu yazmak"
Doğan Satmış: "Gazetecinin görevi doğruyu yazmak"

Doğan Satmış: "Gazetecinin görevi doğruyu yazmak"

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin KUDAKA desteği ile düzenlediği Medya Etiği ve Pozitif Habercilik konulu çalıştay büyük ilgi gördü.

A+A-
 
Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin KUDAKA desteği ile düzenlediği Medya Etiği ve Pozitif Habercilik konulu çalıştay büyük ilgi gördü. 
 
SORUMLULUKLARIMIZ SORUNLARIN ÖNÜNDE

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi Salonunda düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, medya etiği ve pozitif haberciliğin basın çalışanları için önemli bir konu olduğunu belirtti. Özsoy, gazetecinin eleştirdiği zaman tepkiyle karşılandığını, ancak güzel haberlerine ise bir teşekkür bile edilmemesinin de düşündürücü olduğunu ifade etti . Gazetecilerin sorunları olduğu kadar sorumluluklarının da bulunduğunu dile getiren Özsoy, “Her ne olursa olsun, sorumluluklarımız sorunlarımızın önünde olmalıdır ”dedi.
Özsoy, mesleğe katkı sağlamak, genç gazetecilere ufuk açmayı hedeflediklerini kaydederek: “Burada amacımız son zamanlarda yaşanan siyasal olayları tartışmak değil. Sadece meslek etiği ve pozitif haberciliği egemen kılmak. Erzurum, Erzincan ve Bayburt turizm alanında önemli adımlar atmak istiyor. Zaman zaman yapılan haberlerden dolayı meslektaşlarımız tepki almakta. Hedefimiz bu tepkileri azaltıp eleştirel ve olumlu haberlerin yapılmasına katkı sunmak" diye konuştu.

Erzincan ve Bayburt’un yanı sıra Erzurum’dan da yerel ve yaygın basın kuruluşlarının temsilci, muhabir ve meslek örgütü temsilcileriyle Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Uğur Yavuz ve öğretim üyelerinin de katıldığı çalıştayda Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Doğan Satmış ile Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici birer konuşma yaptı.

TEMEL DEĞİŞMEDİ

DAGC Başkanı Özsoy’un moderatörlüğünü yaptığı çalıştayda konuşan Doğan Satmış, internet, facebook, tiwitter ve daha bir çok teknolojik gelişmenin haberciliğe yeni bir boyut kazandırdığını anlattı. Satmış, bütün bu değişikliklere rağmen, temelde değişmeyen şeyin haber olduğunu ifade etti. Satmış: “Eskiden bir haberin yankılarının duyulması için önce yerel ardından yaygın medyada yer alması gerekiyordu. Şimdi bunların hepsi ortadan kalktı. Bir haber yerel de olsa, internet sitesinde yayınlandığında eğer, yanlış ve yalan bir haber ise diğer sosyal medya üzerinden tepkiler yağmaya başlıyor. Haberinizi düzeltme imkanınız oluyor. Tabi yerelde basın mensubu olmak daha zor. Habere muhatap olan kişilerle ertesi günü yüzyüze geliyorsunuz. Bunun etkilerinden kurtulmak için yazdığınız haberde iddialarınız varsa bunları muhataplarının adını vererek yazmalısınız ”dedi.

Basın etiği konusunda da açıklamalarda bulunan Satmış, gazetecinin görevinin doğruyu yazmak olduğunu hatırlatarak, ‘memleketimiz zarar görür’ düşüncesiyle bazı konularda haberleri yazmamanın doğru olmadığını ifade etti. Amerikalı gazetecilerin Vietnam savaşı sırasında kendi ülke ordusunun yaptığı yanlışlarla ilgili yazılar yazdığını, bundan dolayı gazetecilerin zor durumda kalmalarına rağmen, ordunun bu yazılar üzerine büyük faydalar elde ettiğini bildirdi.
Satmış, iletişim vasıtalarının çeşitlenmesi ve hızlanmasıyla birlikte medya etiğinin de önem kazandığını kaydetti. Doğan Satmış, meslek etiğini ise,"Medyanın etiği, basit olanı gerçeğe dayanarak yansıtmaktır." diye konuştu. Satmış, genç meslektaşlarına da haber yazımı ve hazırlanması konusunda da derinlik çağrısında bulunarak, "Çok araştırın, çok okuyun, haberin arka planı olan derinlikleri verin. Bu küresel rekabette önünüzü açacaktır." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.