1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Doğru üniversite tercihi için neler yapılmalı? A Takımı Özel Öğretim Kursu eğitimcileri cevaplıyor
Doğru üniversite tercihi için neler yapılmalı? A Takımı Özel Öğretim Kursu eğitimcileri cevaplıyor

Doğru üniversite tercihi için neler yapılmalı? A Takımı Özel Öğretim Kursu eğitimcileri cevaplıyor

2018 ÖSYM tercihi, kurumun AİS sayfasında gerçekleşirken AİS sayfasında süreç başladı.Doğru üniversite tercihi nasıl yapılır, öğrenim görmek istediğiniz yüksek öğretim programlarında sizleri neler bekliyor. İşte cevaplar!

A+A-

Uzun ve yorucu bir hazırlık döneminin ardından üniversite öğrenicisi adayları için tercihler  7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Bu bir haftalık süreçte Albayrak Gazetesi olarak A Takımı Özel Öğretim Kursu’nun tecrübeli eğitimcileri ile tercih sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri konuştuk.

6-010.jpg

Matematik ve Geometri öğretmenleri Burak Gönültaş ve Emre Temur;

Sınav sonrası en önemli süreç olan tercih döneminde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar daha iyi bir üniversiteye veya bölüme yerleşmenizi sağlayabilir. Bunun için sonuç kâğıdını iyi okumak gerekmektedir.

10-002.jpg

Sınav sonuç belgesinin altında bulunan ve sol tarafta yer alan tablo ham puanlar olup bunlara okul puanı eklenmemiştir. Bu puanlar özel yetenek sınavları ve polislik sınavı başvurusu için kullanılır. Sağ taraftaki tablo da ise iki yıllık bölümler için geçerli tek puan Y-TYT olup dört yıllık bölümler için Y-SAY(sayısal), Y-EA(eşit ağırlık), Y-SÖZ(sözel) puanları kullanılır.  Öğrencilerin açıköğretime yerleşebilmeleri için TYT puanının; iki yıllık bölümler için 150, dört yıllık bölümler için 180 olması gerekir.

800 bin öğrenciye iş müjdesi!

9-002.jpg

Hangi üniversite kaç lira burs veriyor?

Tercih sırasında öncelikli olan puan değil sıralamadır. Geçen yılın puanları baz alınarak tercih yapmak yerine daha çok sıralamaya dikkat edilmelidir. Bu seneye özgü olan YKS sınavı, içinde sürpriz sonuçlar barındıracak, bu yüzden öğrenciler hayallerindeki üniversite ya da bölümü mutlaka yazmalı. Bu yılı farklı kılan en temel sorun ise bölümler arasında oluşan yığılmadır. Geçen yıl dört farklı puan türüne ayrılan sayısal, eşit ağırlık ve sözel alanları bu yılki sınav sisteminde birleştirildiği için doğru tercih yapmak zorlaştı. Bu yüzden öğrencilerin sıralama bazında daha alt kademelerden başlaması gerekir. Bunu yaparken benim sıralamamın önünde farklı bölümlerden ne kadar öğrenci var sorusunun cevabı bulunmamaktadır. Çünkü ÖSYM henüz bu konuda herhangi bir açıklama yapmamıştır. Birkaç örnek ile açıklamak gerekirse; 63 bin sıralamaya sahip bir eşit ağırlık öğrencisinin önünde sayısal ve sözel alanlarını seçecek öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrenci tercih yaparken 56 binden başlayabilir.  Farklı bir örnekte ise 40 bin sıralamaya sahip bir öğrenci 35 binlerden itibaren, 17 bindeki öğrenci ise 13 binlerden başlayarak tercih yapabilir. İlk 10 binde değişmesi muhtemel sıralama tahminen bin civarı. Buradan şunu görebiliriz; sıralama azaldıkça tercih aralığı daralmakta, sıralama arttıkça tercih aralığı genişlemektedir.

8-003.jpg

Türkçe-Edebiyat öğretmeni Enes Aydın;

Sevgili öğrenciler ÖSYM son dakika müjdesi ile bölüm barajlarını genişletti. Son durum da yeni barajlar; Tıp 50 bin, hukuk 190 bin, mimarlık 250 bin, mühendislik ve öğretmenlik 300 bin şeklinde oldu.

7-006.jpg

Tercih sürecinde üniversite ya da şehir seçmektense istediğiniz bölümü seçmeniz daha önemli. Çünkü tercih yaptıktan sonra hak kazanılan bölüme yerleşilmese dahi okul puanı düşecektir. Bu yüzden istenmeyen üniversiteye ya da bölüme gitmektense tekrar hazırlanılması daha mantıklı. Bunun yanında üniversiteye gidip yeniden hazırlanmak da bir seçenek olabilir ama şunu unutmamak gerek üniversitedeki derslere ve sınavlara çalışmak, farklı bir ortama hazırlanmak, yeni arkadaş çevresine uyum sağlamak gibi sebeplerden ötürü bir sonraki sınava hazırlanmak zorlaşabilir.

 İşimize yarayacak yeni bir kural olarak TYT-2018’den 200 ve üzeri puan alan herkes YKS-2019’da TYT sınavına girmeden AYT sınavına girebilir. Yani bu yıl alınan TYT puanları bir sonraki yıl da kullanılabilir.

a1-005.jpg

Tercih döneminde üniversite adayı öğrencilere deneyimli kadrosu ile gereken desteği veren A Takımı Özel Öğretim Kursu tüm öğrencilere başarılar diler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.