1. HABERLER

  2. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde şok istifa
Emniyet Genel Müdürlüğü’nde şok istifa

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde şok istifa

17 Aralık rüşvet, yolsuzluk ve kara para operasyonunun ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Müdürlüğü (TEM) Daire Başkanlığına 2 ay önce atanan Ünal Acar, kendi isteğiyle görevinden ayrıldı.

A+A-

17 Aralık rüşvet, yolsuzluk ve kara para operasyonunun ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Müdürlüğü (TEM) Daire Başkanlığına 2 ay önce atanan Ünal Acar, kendi isteğiyle görevinden ayrıldı. Cihangir Çelik'in yerine getirilen Acar, 14 Şubat'ta istifa dilekçesini Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sunup izne ayrıldı.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, Acar'ın dilekçesini işleme koyarak istifasını kabul etti. Yer değişikliği ve görevden almalarla ilgili bildirilen isimlere tepki gösterdiği söylenen Acar, terörle mücadeledeki tecrübeli personelin yerine yapılan atamalardan rahatsız olduğu ve yeni gelen personelin yetersizliğinden şikayet ettiği öğrenildi.

DİKKAT ÇEKİCİ İSTİFA

Operasyonel birimlerde ki tasfiyelere ilk tepki görevine iki ay önce atanan Terörle Mücadele Müdürlüğü Daire Başkanı Ünal Acar'dan geldi. Müfettişler TEM ve KOM'da geriye dönük yapılan soruşturmalar, dinlemeyle teknik takip dosyalarını incelemeye almıştı. Soruşturma devam ederken Terörle Mücadele Müdürlüğü Daire Başkanı Ünal Acar'ın istifa etmesi dikkat çekti.

CADI AVINDA DAİRELERİN İÇİ BOŞALTILDI

Cadı avına dönüşen süreçte emniyetin terör, kaçakçılık, organize suç gibi alanlarında uzmanlaşmış yaklaşık 6 bin kişilik personel görevinden alınıp bu dairelerin içi adeta boşaltılmıştı. 17 Aralık'ta başlayan operasyonunun ardından başta Kaçakçılık, Organize ve Mali Suçlar (KOM) ve TEM olmak üzere daire başkanlıklarında soruşturma başlatılmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) merkezinde büyük bir tayin depremi yaşanmış ve Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek (eski İstihbarat Daire Başkanı), Asayiş Dairesi Başkanı Mehmet Tüzel, Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Ömer Tekeli, Terörle Mücadele (TEM) Dairesi Başkanı Cihangir Çelik ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya'nın da aralarında bulunduğu 14 dairenin başkanı görevlerinden alınmıştı. 17 Aralık yolsuzluk operasyonundan sonra daire başkanlıklarında görevden almalarla birlikte operasyonel dairelerin adeta içleri boşaltıldı. İstihbarat, terör, kaçakçılık, organize suçlar, siber suçlar, narkotik, mali suçlar gibi hayati birimlere yapılan atamalardan yeni göreve gelen müdürlerin de rahatsızlık duyduğu dile getirildi. Görevden alınan personelin, yıllardır terör, yolsuzluk, organize suç örgütleri ve çetelere yönelik önemli operasyonlara imza attığı biliniyor. Bu suçlarla mücadelede edindikleri birikimle tecrübe kazanmış isimlerin tamamının bir anda hem de toplu olarak alınması 'yolsuzluk, rüşvet, suçla mücadele, çetelerle, terörle mücadele' alanında iş yapabilecek operasyonel bütün yönetici ve birimlerin tasfiye edilmesi ülkeyi zaafa uğratıyor.

FAZLI MERT -ZAMAN.COM.TR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.