1. HABERLER

  2. En kritik illerde Kürtlerin oy tercihi neresi olacak ?
En kritik illerde Kürtlerin oy tercihi neresi olacak ?

En kritik illerde Kürtlerin oy tercihi neresi olacak ?

Kürt nüfusun yoğun olduğu 12 ilde seçim yine AKP ile BDP arasında geçiyor. Çözüm süreci her iki partiye de yansıyor. İşte illerdeki durum;

A+A-

Kürtler'in büyük çoğunlukta olduğu kritik illerde yerel seçim yarışı hangi partiler arasında geçiyor? El Cezire muhabiri Ozan Bakır, bu illerdeki son durumu irdeleyen bir araştırma yaptı. Bakır'ın analizlerine göre; Kürt yoğunluklu illerde AK Parti ile BDP'nin çekişmesi var. 

Nüfusunun yarısından fazlası Kürt olan 12 kritik il; Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Bitlis, Muş, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Batman ve Mardin

12 İLDE PARTİLERİN SON DURUMU VE ÖNCEKİ SEÇİM SONUÇLARI

GEÇEN SEÇİMLERDE NE OLDU?

2011 genel seçim sonuçlarına göre; yukarıda saydığımız 12 kentten, Van, Hakkari, Şırnak, Muş, Diyarbakır, Batman ve Mardin’de, seçime bağımsız adaylarla giren BDP; Ağrı, Siirt, Bitlis ve Bingöl’de AK Parti; Tunceli’de ise CHP birinci parti olarak sandıktan çıktı. 2007 genel seçimi ve 2009 yerel seçimlerinde tercihini BDP öncülü partilerden yana kullanan Tunceli’nin, son seçimde CHP’ye yönelmesinin birincil nedenini Kemal Kılıçdaroğlu faktörüyle açıklamak mümkün. Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi, son genel seçimlerde CHP’ye yöneldi.

AKP İLE BDP'NİN TOPLAM OY ORANI

Kürt yurttaşların oy eğilimini biraz daha genel tabloda görebilmek ise, partilerin bu 12 kentte aldıkları oy sayılarını toplamakla daha belirgin hale geliyor. 12 kentteki oyları partilere göre topladığımız zaman, BDP’nin 1.410.853; AK Parti’nin 1.037.687 oy aldığını görüyoruz.
 MEMUR VE ASKER GÜNEYDOĞU'DA KİME OY VERİYOR?

Memur ve asker oylarının AK Parti’ye gittiği ve bu durumun Güneydoğu’da AK Parti’nin oylarını yükselttiği argümanı BDP tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Memurların hangi partiyi tercih ettiğini belirlemek zor olsa da, askerler için elimizde örnek teşkil edecek veriler mevcut. 

Mesela, 2011 genel seçimlerinde Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’nda toplam 10 sandıkta kullanılan 2 bin 399 oyun 1158’i AK Parti’ye, 662’si CHP’ye, 491’i MHP’ye giderken, BDP destekli bağımsızlara bu sandıklardan 19 oy çıktı. Bu örnek; subay, astsubay ve uzman çavuşların neredeyse yarısının, tercihini AK Parti’den yana kullandığını gösteriyor. Sonuç, BDP’nin öne sürdüğü argümanı desteklese de, bu sandıklarda kullanılan oy sayısının çok az oluşu, iki parti arasındaki rekabette AK Parti’ye çok az avantaj sağlıyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ OYLARI NASIL ETKİLEYECEK?

Son bir yılda Güneydoğu’da ordu ile PKK arasındaki çatışmaların durmuş olması bölgede olumlu bir havayı beraberinde getirdi. Çözüm sürecinin sandığa nasıl yansıyacağı merak konusu. Sürecin oylarda herhangi bir değişime yol açmaması çok şaşırtıcı olmayacak. Zira, kan akmıyorsa, hem AK Parti hem de BDP çözüm iradesini gösterdiği için akmıyor. Yani her iki tarafın seçmeni de, bu durumu kendi partisi lehine yorumlayarak oy tercihinde bir değişikliğe gitmeyebilir.

HÜKÜMET - CEMAAT KAVGASINDA KÜRTLER'İN OYU
 

Hükümet-Cemaat kavgası ise iki parti arasındaki oy farkını AK Parti aleyhine değiştirebilecek bir etken. 2002’den bugüne kadar her seçimde AK Parti ile hareket etmiş olan Gülen cemaatinin, bu seçimlerde, oy tercihini, kendisini “paralel yapı” olarak adlandıran iktidar partisinden yana kullanması zor görünüyor. Bu durumun seçime nasıl yansıyacağının yanıtı ise kolay tahmin edilemiyor. Zira kapalı yapısından dolayı cemaatin seçmen sayısını bilebilmek mümkün değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.