1. HABERLER

  2. Erdoğan: '30 Mart'ta kuklalara cevabı siz vereceksiniz'
Erdoğan: '30 Mart'ta kuklalara cevabı siz vereceksiniz'

Erdoğan: '30 Mart'ta kuklalara cevabı siz vereceksiniz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart'ta kuklalara cevabı vatandaşın vereceğini söyledi.

A+A-

Seçim şarkısı “Dombıra” ile kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan’ı binlerce kişi bayraklarla ve sloganlarla karşıladı.

Halkı selamladıktan sonra halka hitap etmeye başlayan Başbakan Erdoğan, "Kütahya her zaman olduğu gibi bizim gururumuz. Kütahya bu aziz milletin gurur şehri. Kütahya bir Osmanlı şehri. Kütahya Osmanlı Devletinin kuruluşuna şahitlik etmiş bir şehirdir. Kütahya emeğin şehri, medeniyet şehri, alimlerin, devlet adamların şehri. Bir kez daha bu şehirde olmanın gururunu duyuyorum. 1946 seçimlerinde hem Aydın’da hem de Kütahya’da milletvekili olmuştu. 27 Mayıs 1960’da o darbe yapıldığında Adnan Menderes Kütahya’daydı. Bu acı olaya rağmen umudunu yitirmedi. Kütahya her zaman milli iradenin yanında oldu. Kütahya her zaman AK Partiye rekor oranında oy verdi. Kütahya’nın en büyük mahallesinin adı ‘Vefa’dır. Kütahya vefa nedir çok iyi bilir. Siz milli iradenin arkasında durdunuz. Bize görev verdiniz. Bizlerde sizlerin hizmetkarı olamanın gururunu yaşıyoruz. 30 Martta sadece Belediye Başkanı seçmeyeceğiz. Demokrasiye sahip çıkacağız. 30 Mart’ta yeni bir istiklal mücadelesinin zaferine birlikte ulaşacağız. 30 Martta bu ülkede egemenliğin millete ait olduğunu bir kez daha göstereceğiz. 1950 yılından bu yana bu ülkede bir mücadele var. Medya, iş adamları, seçkinler, çeteler ve onların yanında bulunan CHP, ülkeyi sadece biz yönetiriz diyorlar. Bu ülkeye istikameti biz veririz diyorlar. Bunun gerçekleşmediği zamanlarda ülkeyi darbeye sürükleyerek demokrasiyi tehdit ediyorlar. Biz çok farklı bir şey söylüyoruz. Merhum Menderes ne demişti, ‘Söz Milletindir’ demişti. Biz de, ‘Yeter söz de karar da milletin’ dedik. 12 yıl boyunca böyle geldik. 12 yıl boyunca ülkenin idaresinde sizler söz sahibi oldunuz. Siz bize istikamet verdiniz. Bizde ona göre yürüdük. Her seçimde bize güçlü destek verdiniz. Bize ‘durmak yok yola devam’ dediniz. Bizde ‘gidiyoruz gündüz gece’ dedik. İşte bunlar milletin iradesinden rahatsız olanlar milletin iradesini yıkmak için önce Gezi olaylarını çıkarttılar. Cam çerçeve kırdılar. İnsanları tehdit ettiler. Türkiye’de huzuru ve istikrarı bozmak istediler. Türkiye’yi dünyaya olumsuz göstermek istediler. Türkiye ekonomisine darbe vurmak istediler. O olayda başarılı olamayınca 17 Aralık darbe girişiminde bulundular. Milletin hükümetini ele aldılar. Paralel yapı, 17 Aralık, 25 Aralık. Bunlar bir istismar siyaseti yaptılar. Bunlarda takiye var. Bunlarda yalan var. Bunlarda fitne var. Ne yazık ki bunlar bu ülkede kendi kardeşlerine beddua edecek kadar ileri gittiler. Çok enterasan bir kampanya sürdürüyorlar. Dün Yozgat’ta ki mitingi görünce, oradaki kalabalık onları rahatsız etmiş. Uluslararası medya ile yandaşlar ya. Çok enterasan sosyal medya ve yandaş medya. Yaptıkları haberde Başbakan’ı protesto etmek için bekleyen kalabalık olarak vermiş. Yarın Kütahya ile ilgilide böyle bir haber çıkarsa şaşırmayın. Ne yaparlarsa yapsınlar. 30 Mart’ta bunlara sandıklarda gereken dersi vereceğiz. Bunlar kardeşlik projemizi hedef aldılar.

Dik durduk, eğilmedik taviz vermedik ve sizin emanetinizi koruduk. Şimdi sıra sizde 30 Mart'ta bu kuklalara cevabı siz vereceksiniz. Bu ara bazıları kapı kapı dolaşıyormuş. Onlara söyleyin ki, biz şuanda devletimizin bize yaptıklarını görüyoruz. Siz görmüyorsanız. Bu konuda söyleyecek bir şeyimiz yok. Sadece Kütahya’ya AK Parti’nin yaptığı yatırım 6 katrilyondur. Bu zamana kadar Kütahya’ya böyle yatırım geldi mi? Siz bize akıl vermeyi bırakın, kurabiliyorsanız gidin partinizi kurun. Meydanlara çıkın. 30 Mart'ta milli iradeye saldırı yapan medyaya karşı son manşeti siz atacaksınız. Sizin manşetinizden daha güçlü manşet yok. 30 Martta sadece belediye başkanı seçmeyeceksiniz. Paralel devletin oyuncağı olan CHP ve MHP’ye siz ders vereceksiniz. MHP’ye bakar mısınız, CHP ile kol kola girmiş. CHP’nin genel başkanının uygunsuz resimlerinin yayınlandığı zaman yarım saatte kaldırılmasını ben sağladım. Bizin kültürümüzde bu yok. Bizim değerlerimizde bu yok".

"CHP VE MHP PARALEL YAPIYA TESLİM OLDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP), paralel yapıya iradelerini teslim ettiğini söyledi.

Kütahya Zafer Meydanında halka hitap eden Başbakan Erdoğan, “Sokakları ateşe veren, zulüm 1453’te başladı diyen, başörtülü kızımıza saldıran, bira şişeleriyle Türkiye Cumhuriyeti yazan, bayrağımızı ateşe veren bu zihniyete MHP sahip çıkıyor. Bu CHP bu MHP iradelerini emanete vermiş durumdalar. Bu paralel örgüt elindeki görüntü ve ses kayıtlarıyla CHP ile MHP’yi teslim almış durumda. Paralel örgüt bunların önüne ne atarsa onunla idare ediyorlar. Paralel örgüt Kabataş’daki olayı saptırıp bunlara veriyor. MHP, CHP ortalığı ateşliyor. Paralel örgüt ülkeyi yurt dışında karalıyor. MHP, CHP bunlara destek veriyor. Bu tuzağı siz alt üst edecesiniz. Bu ülkenin sahibi sizsiniz” dedi.

“İSTİFA EDEN SADECE PARTİYE DEĞİL MİLLETE İHANET ETTİ”
AK Parti’den istifa eden milletvekilleri hakkında da konuşan Başbakan Erdoğan, “Hiç endişe etmeyin. Kütahya 12 Haziran seçimlerinde yüzde 65 gibi yüksek bir oranla bize destek verdi. Bizim adaylarımız milletvekili olup Meclise geldi. Sizin mührünüz ile milletvekili olanlar başka yerden emir aldılar. Belki de tehdit edildiler. AK Parti’den istifa ettiler. Kendilerine oy verenlere ihanet ettiler. Ses kayıtlarında çıktı. Bunlara tuzluk diyorlar. Yani nereye koyarsa orada durur. Tuzluk gibi bunların sesi çıkmaz. Talimat alır, emir alır öyle hareket eder. 17 Aralık darbesi başarıya ulaşsaydı, bu tuzluklar yeni parti kuracak ya da AK Parti’yi bölecek Türkiye’yi istedikleri gibi tanzim edeceklerdi. İşte biz buna izin vermedik. Ak ile kara ortaya çıktı. Bu süreçte idaresi olanla olmayan ortaya çıktı. Bir zamanlar birileri Taksim Meydanı’na eşeği koysam milletvekili seçtiririm diyordu. Bu ülkeyi böyle idare ettiniz. Biz adam gibi adam arıyoruz dedik. Bizde yanılmışız. 30 Martta bu tuzluklara emir ve talimatlar verenlere ve CHP ile MHP’ye siz cevap vereceksiniz” diye konuştu.

“CHP VE MHP’İN DİKİLİ AĞACI VAR MI?”
Yapmış oldukları çalışmaları anlatan Erdoğan, kendilerinden önceki iktidarları hatırlatarak sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bu CHP bu MHP’in bu ülkede bir dikili ağaçları var mı? Kütahya’da bunlar hangi yüzle sizin karşınıza geliyorlar. Bunların tek malzemesi var iftira. Bu millet bu ülkeye çok partili hayatta geçildikten sonra CHP’ye hiç iktidar verdi mi? Gene vermez. CHP’nin değerleri ile benim milletimin değerleri birbirine uymuyor. Aynı şekilde MHP’nin yapabileceği bir şeyi yok. Oda laf milliyetçiliği yapıyor. Bu iktidarı MHP, DSP ve ANAP’tan aldık. Biz görevi devraldığımız Türkiye’nin milli geliri 230 milyar dolardı, şimdi 800 milyar dolar yaptık. Farkımız bu. Adama sormazlar mı? Ya siz üç buçuk yıl iktidar oldunuz. Ne yaptınız? Neden 5 yılı doldurmadın, ey MHP’nin başındaki zat neden kaçıp gittin. Bunların milleti yönetmek gibi bir kabiliyetleri yok. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası zararlardan aldık, Avrupa’nın en karlı bankaları durumuna getirdik. MHP’nin zamanında çiftçiye yüzde 59 ile kredi veriliyordu. Şimdi bu oran yüzde 5. Devletin borçlanma faizi yüzde 63 iken, şimdi tek haneli rakamdayız. Türkiye borçlu diyebilirler. Yalan söylüyorlar. Biz göreve geldiğimizde yüz liranın 73 lirası borçtu. Şimdi yüz liranın 35 lirası borç. Kütahya’nın güzel insanları biz göreve gelene kadar 79 senede Türkiye’de 6 bin kilometre iken biz 11 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Bu CHP ile MHP bizimle yarışabilir mi? Biz göreve gelince 26 havaalanı vardı. Şimdi bu sayı 52 oldu.”

“MARMARAY’I YAPACAĞIZ DEDİK YAPTIK”
Marmaray’ın ardından havalimanı ve köprününde yapımının devam ettiği hatırlatan Başbakan Erdoğan, “İstanbul’da 3’ünü havalimanını yapıyoruz. Yılda 100 milyon yolcu kapasiteli olacak. Bunu 46 milyar dolara ihale ettik. 20 yıl kazanacaklar. 20 yıl sonra bu havalimanını devlete teslim edecekler. Utanmadan sıkılmadan yolsuzluk diyorlar. Bunlarda utanma yok. Bunlar milliyetçiyiz diyorlar demi. Bunlar laf milliyetçisi. Bizim ecdadımız Abdülmecit hayal etmiş. Biz geldik yapacağız dedik. Denizin altında olduğu için Marmaray’ı görmediler. Yoksa ona da karşı çıkarlardı. Allah’tan yaptık. Arada sırada orada çıkan arkeolojik parçalar nedeniyle önümüzü kesmeye çalıştılar. Ama en geç yapacağız dedik, bitirdik. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da sis oldu. Marmaray sayesinde 300 bin yolcu taşındı. Önümüzde ki yıl bir tüp geçit daha bitiyor. Oradan da otomobiller gidecek. 3’üncü köprü olan Yavuz Sultan Selim köprüsünü yapıyoruz. Köprü dünyanın en önemli köprülerinde biri olacak. Bizim gündemimizde okullar, hastaneler, barajlar, enerji santraller var. Bizim gündemimizde Filistin, Mısır, Somali, Afganistan var. Bizim gündemimizde kendi imal ettiğimiz gemilerimiz, uçaklarımız var. Bizim hedeflerimiz var. Biz büyük düşünüyoruz. Onun için 2023 farklı Türkiye olacak” diye konuştu.

“AİLENİN KADRİNİ KIYMETİNİ BİLMEZSİN”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik eleştirilerine devam eden Erdoğan, "Kardeşlerim, bu ülkede kızlarımızı okullara başörtülü olarak gönderebiliyor muyduk? Bizim başı açık, kapalı diye derdimiz olabilir mi? Ben aile reisiyim. Ben bir babayım. MHP’nin başındaki zat rahatsız olmuş. Söyledim ya çoluk çocuk nedir bilmez. Kadrini bilmez dedim. Ondan sonra da bana başka yerden örnek veriyor. Gazi Mustafa Kemal çoluk sahibi olmuştu da çocuk sahibi olmamıştı. O nasip meselesi. Bunu da iyi öğren. Fakat illa böyle bir şey var ya da yok bunda değilim. Evlenmemiş de olabilirsin. Ama sen ailenin kadri, kıymetini bilmezsin. Anne, baba olmak ayrı bir şey. Dolayısıyla ben 4 çocuk babası olarak çocuklarımın çektiği çileyi biliyorum. Erkek evladımın yüksek puan aldığı halde Türkiye’de gitmesi gereken üniversiteye gidemediğini, kız çocuklarım başörtülü olduğu için üniversiteye gidemediklerini biliyorum. Eve döndüklerinde gözyaşlarını evde yaşadık. Ey MHP’nin başındaki sizin böyle bir durumunuz yok. Ama biz dedik ki sabırla bu işi çözeceğiz dedik, çözdük. Artık 30 Mart bunlara bir ders vermenin zamanıdır. Onun için daha çok çalışmamız lazım. Daha çok gayret göstermemiz lazım” diye ifade etti.

Sivas’ta miting öncesinde yaşamış olduğu bir olayı halkla paylaşan Başbakan, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Dün Sivas’ta bir olay yaşadım. 8 kızımız valilikte yanıma geldiler. Başı açık ve örtülü. Bunlar paralel yapının evlerinde kalıyor. Başbakan’ım ‘Ablalar, bizi gece kaldırıyor ve size beddua ettiriyorlar’ dediler. Bu yapılanı gerçekten düşünmezdim. Çok daha enterasanı az önce Afyonkarahisar’da dağıttıkları broşürleri gösterdiler. O broşürlerde de buna benzer şeyler var. Benim bir çok onların katıldığım toplantılarında onların başarılarına yönelik kullandığım ifadeleri nereden nereye diye vermişler. Şimdi ben söylüyorum, sizlere bu ülkede verdiğim hizmeti nereye koyacaksınız. Sizin başınızdaki liderinizin bana göndermiş olduğu methiye dolu kitapları nereye koyacaksınız. İş adamlarına tespihler gönderdiği gibi, bana gönderdiği tespihleri geri iade etmemi bekliyorsanız, en kısa zamanda onları da geri alın. Çünkü bir şeyi bilmemiz lazım bizim adam gibi adamlara ihtiyacımız var. Devletin her türlü kurumlarında yolsuzlukları yapıp, bu ülkenin çocuklarını yolsuzlukla suçlayacaksınız. Emniyette, yargıda bir kısım yapılanma ile halkı, insanları takip edeceksiniz. Halkın mahrumiyetine gireceksiniz. Bunun ne insani, ne vicdani, ne dini hiçbir açıklaması yok. Daha çok gayret edeceğiz. Bugünlere bu şekilde gelmek istemezdik. Ama ne yazık ki getirdiler. Bu kadro bu millete efendi olmaya değil, bu kadro bu millete hizmetkar olmaya geldi. Kardeşlerim bu hizmet yolunda, bu ülkede çok cemaat var. Hepside çok hayırlı hizmetler verdi. Cemaat denilince akla o cemaat gelmesin. Çok büyük hizmetler veren cemaatler var.”

MHP’nin 1999 yılında deprem sonrasında çalışma yapmadığını ifade eden Erdoğan, “Sakın bu MHP’ye güvenmeyin. Sakarya depremi ve Düzce depremi olduğu zaman iş başında MHP vardı. Rezil oldular. Van depremi oldu. Anında müdahale ederek anında işi bir yılda bitirdik. Simav depremi oldu. İşi kısa zamanda çözdük. Şimdi eski Simav mı iyi, eski Simav mı iyi? Başarılı belediyeciliğimiz Kütahya’da daha da güçlendirip devam etmek istiyoruz. Yoğun bir çalışma yapacağız. Kütahya’yı örnek bir il haline getireceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan’a mitingi sırasında eşi Emine Erdoğan, Kadın Kolları Genel Başkanı Güldan Akşit, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağtay Kılıç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Kütahya Milletvekilleri, AK Parti Kütahya Belediye Başkan adayı Kamil Saraçoğlu ve ilçe ve belde belediye başkan adayları ile çok sayıda partili eşlik etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.