1. HABERLER

  2. Erdoğan: "Dünya Haliç’teki bu köprüyü konuşacak"
Erdoğan: "Dünya Haliç’teki bu köprüyü konuşacak"

Erdoğan: "Dünya Haliç’teki bu köprüyü konuşacak"

Haliç Metro Geçiş Köprüsünün açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, “Dünya Marmaray’ı konuşuyor. Şimdi de Haliç’teki bu köprü konuşulacak” dedi.

A+A-

Haliç Metro Geçiş Köprüsünün açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, “Dünya Marmaray’ı konuşuyor. Şimdi de Haliç’teki bu köprü konuşulacak” dedi. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsünün açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü projesi ile ilgili bilgiler vererek, “Taksim Yenikapı sadece 7.5 dakika, Taksim-Kadıköy 24.5 dakika, Taksim- Kartal arası artık 69.5 dakika oluyor. Bugün yaptığımız ve açacağımız hat 3.5 kilometre ve 3 istasyondan oluşuyor. Dünyanın en zor metro istasyonunu gerçekleştiği bir hat oldu. İstanbul’un binlerce yıllık tarihini barındıran bir bölgede tarihi eserlere arar vermeden bu hattı inşa ettik. Bu hattı inşa ederken İstanbul’un bilinen tarihi de değişti. 23 ahşap antik gemi ortaya çıktı. İstanbul tarihinin 8 bin 500 yıl öncesinde dayandığı ortaya çıktı. 77 milyon harcayarak ve hattın gecikmesini göze alarak tarihi eserleri de ortaya çıkardık. Bu açılış 4.5 yıl önce yapılacaktı bu hassasiyetimiz sebebiyle gecikti. Tarihi eserlere zarar vermemek için ray bağlantılarında en son teknolojiyi tercih ettik, gürültü ve titreşimi en aza indirdik. İstanbul güzelliğine güzellik katacak bir köprüyü de Haliç üzerinde inşa ettik. Haliç istasyonu sayesinden İstanbullular Haliç’in güzelliğini temaşa edecek, köprü üzerindeki dinlenme imkanlarından istifade edecekler. Bütün diğer metro hatlarında olduğu gibi 124 adet modern, teknolojik, sürücüsüz vagon bu hattımızda hizmet verecek. Bu hatla İstanbul’da raylı sistem uzunluğundu 141 kilometreye çıkarttık. 2019 yılında hedefimiz 420 kilometre metro uzunluğuna ulaşmak. Demir ağlarla ördük ülkemizin dört bir yanını var ya onuncu yıl marşında; kim örmüş bu CHP mi? Gazi Mustafa Kemal’den sonra raylı sistemde bir adım yok. Bizimle başladı. 2019 sonrasında da 776 kilometre metro hattına İstanbul kavuşmuş olacak” dedi.

“YENİKAPI’YA MARMARAY İLE GELDİM”
Yenikapı’daki tören alanına gelirken Marmaray’ı kullandığını anlatan Başbakan Erdoğan, “Kısa bir sürede Üsküdar’dan bindik Yenikapı’ya ulaştık. İstanbul’da yaşayıp da hala Marmaray’a binmemiş vatandaşlarımız var. Türkiye’nin hatta dünyadan turistler gelip Marmaray’ı test ediyorlar. Geçenlerde Japonya’daydım. Malezya’daydım Marmaray’ı konuştuk. Dünya Marmaray’ı konuşuyor. Şimdi de Haliç’teki bu köprü konuşulacak. Tüm İstanbullu kardeşlerimin tecrübe etmesini istiyorum” diye konuştu.
İkinci Dünya Savaşının yıkımını yaşayan ülkelerin yeniden toparlandığını ancak Türkiye’nin bu yıkımı yaşamamasına rağmen geride kaldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Aciz idareciler sebebiyle onlar yaptılar bizim milletimiz izlemek zorunda kaldı. Avrupa’dan işçi kardeşlerimiz geldiğinde bizlere ayrı bir dünyayı anlattılar 60’lı yıllardaki büyüklerimiz. Bize oradaki yolları, metroları, trenleri anlattılar. Çikolata getirirlerde çünkü o dahi bizde yoktu. Bize defterler kalemler getirirlerdi onlar dahi yoktu. Bize uçağa binmenin nasıl bir duygu olduğunu anlatırlardı. Benim milletim sadece iç geçirdi, hayranlıkla izledi. Çünkü uçağa binmek nedir bilmiyordu. 1994 yılında işbaşına geldiğimizde içimizde bu burukluk ve eziklik vardı. Onun için çok çalıştık. İktidara gelince Cumhuriyet tarihin reformlarını gerçekleştirdik. Batı standartlarının üzerine çıktık. İstanbul - Ankara arasında lüks otobüs fiyatına uçağa binmek mümkün. Göreve geldiğimizde sadece THY vardı. Şu anda özel sektör şirketleri taşımacılık yapıyor. Dünya ülkeleri arasında artık THY bakıyorsunuz ilkler arasında yerini almış vaziyette. Batıdaki modern otobanlar benim ülkemde de var. Cumhuriyet tarihinde yapılan bölünmüş yolun katını yaptık. Batının hızlı trenleri mi var artık bizde de var. Eskişehir-Ankara. Şimdi İstanbul hızla devam ediyor. Kısa zamanda Eskişehir-İstanbul etabını tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

"TÜRKİYE 1071'DE Mİ KURULDU"

Göreve geldiğimizde sadece THY vardı şimdi 6-7 özel havayolu şirketi taşımacılık yapıyor. Batıda otobanlar mı var? Benim ülkemde de var. Batının hızlı trenleri mi var artık bizde de var… CHP’nin genel müdürü uluslararası bir gazeteye, Türkiye düşmanı operasyoncu bire gazeteye mülakat vermiş. Diyor ki “Türkiye kurulduğu tarihten 1071’den bu yana yüzünü medeniyete çevirmiştir.”

Türkiye 1071’de mi kuruldu? “Şimdi bizi bir Ortadoğu ülkesi yapmaya çalışıyorlar. Bu kabul edilemez” diyor. CHP zihniyeti bu. CHP’nin başında Türkiye’nin kuruluşunu 1071 sanan bir genel başkan var. Ortadoğu’yu aşağılayarak da birilerinin gözüne girmeye çalışıyor. Tarih, coğrafya, siyaset sıfır. Özgüven ise zaten sıfırın altında. Tüm bu metro istasyonlarına katlı otoparklar yapacağız. CHP’liler ret vermiş. Nerede hayırlı bir iş var bunlar o işin karşısındadır. Bunların cibilliyetinde bu var. Bunlar akşam farklı sabah farklı konuşur.

"HER ŞEY BİR SENARYOYDU"

Türkiye’nin nasıl yıllık 150 milyon kapasiteli havalimanı olur diyerek bunu engellemenin peşindeler. İşte paralel yapıyı gördünüz. Oranın müteşebbislerini şüpheli sıfatıyla çağırma yoluna gitmediler mi? Dün 17 Aralık ile ilgili tutuksuz yargılama veya tahliye kararı çıktı birileri rahatsız oldu. Kim rahatsız oldu paralele yapının borazanları rahatsız oldu. 17 Aralık’ta siz neredeydiniz. 17 Aralık’ta yargı samimi miydi? Her şey bir senaryoydu ve bu senaryonun aktörleri vardı. Bunlar da onların dalkavukları borazanlarıydı.
Bunlar arasında Ak Parti'nin kapatılmasını isteyecek kadar demokrasiden nasibini almamış olanlar vardı.

Mayıs ve Haziran'da sokak olayları yaptılar. Kabataş’ta yavrusuyla beraber orada bir kızımıza yapılan bir saldırıyla alakalı bakın onun da üzerinde oynamaya başladılar. O günden bugün sesleri çıkmayanlar bugünü bunu da yalanlamaya kalkıyorlar. Medya dünyasında amiral diye geçinenlere söylüyorum. Bugün attıkları başlığı özellikle hatırlatıyorum. Bunun altında da boğulacaksınız. Sizler adli tıp raporlarını nerenize saklayacak nerenize koyacaksınız. Bu bayanların çocuğu ile beraber orada aldığı raporu ne yapacaksınız. Bunları hayatı yalan üzerine inşa edilmiştir. Aradan 8 ay geçti. 8 ay şimdi kendilerine göre yeni yeni senaryolar hazırlıyorlar. O hanımefendi ve çocuğu konusuna yeni bir hazırlığın içindeler.

"ADLİ TIP RAPORU ORTADA"

Bunları yutturmazsınız. Her şey açık net ortada. O zaman savcının bütün tespitleri adli tıp raporu ortada. Şimdi siz bunu tersine çevirmek istiyorsunuz. Neden altında boğuldunuz. Tarih sizi affetmeyecek. Tarih bu yalan senaryonun yanında yer alan medyayı da affetmeyecek.30 Mart bir dönüşüm olacak. İleri demokrasinin kırılma noktası olacak Allah’ın izniyle. Bira şişesiyle başörtülü kızımıza saldıranlara o paralel yapı birlikte hareket ediyor. Biri en zor zamanlarda başörtüsüne teferruattır diyordu. Bugün de o başörtüsü düşmanlarının değirmenine su taşıyor.


“PEYGAMBERİMİZİ KAMYONA BİNDİRDİLER”

İstedikleri iftirayı istedikleri çamuru atsınlar. Ellerindeki medya gücüyle istediklerini yapsınlar. İşte, sevgili peygamberimizi miraçtan indirip kamyona bindirecek kadar ahlaksız bunlar. Bunlar Gezi olayları sırasında Kadıköy’e şunu yazdılar: Zulüm 1453’te başladı. İşte bunlar bu. Bunlar bu kadar alçak bu kadar hain. Şimdi bu paralel yapı CHP, MHP yıkım işinde bir araya geldiler. Bu paralel yapının tabanındaki kardeşlerime bunu anlatmaya çalışıyorum. Bunlarda iyi niyet yok. Cehennemin yoları iyi niyet taşlarıyla döşelidir.
Bunlar bu şekilde aldattılar, kandırdılar. Ama bundan sonra asla… Günde beş vakit alnı secdeye eğen insanların bunlarla işi olmaz diyorum.

Sevgili peygamberimizi kendi kirli işleri için alet edecek kadar densiz kişilerle benim temiz insanlarımızın işi olmaz. Cenneti cehennem hatta Azraili ekranda tasvir edecek kadar densizleşenlerle benim Anadolu’daki insanımın işi olmaz. Diyorum ki gelin yolunuzu ayırın. Bu oyuna gelmeyin. Kurdukları tuzağa kendileri düşecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.