1. HABERLER

  2. Erdoğan: Hoca dedikleriniz ülkelerine ihanet içinde
Erdoğan: Hoca dedikleriniz ülkelerine ihanet içinde

Erdoğan: Hoca dedikleriniz ülkelerine ihanet içinde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başakşehir Şehir Hastanesi temel atma töreninde yaptığı konuşmada paralel yapı konusunda vatandaşları uyararak, 'hoca', 'abi' denilen kişilerin, ülkelerine ihanet içinde olduğunu söyledi.

A+A-

Erdoğan, "Sizin de kapınıza bazı bayanlar, ablalar gelebilir. Onlara şunları söyleyin: 'Biz memnunuz. Sizin de güveniniz varsa partinizi kurun' deyin" şeklinde konuştu.

Başakşehir Şehir Hastanesi’nin temel atma töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şehir hastanelerine benzer bir hayalin merhum Adnan Menderes tarafından da kurulduğunu ifade ederek, “Merhum Adnan Menderes 50’li yıllarda bu hayalleri o da kurmuş. O hayalleri 1960 darbesi ile sükuta uğratmışlar. Senaryo aynı senaryo. Zihniyet aynı zihniyet. Merhum Menderes’i halkına hizmet ettiği için malum çevreler sevmediler. Türkiye’yi büyüttüğü için itibarına itibar kattığı için haz etmediler. Milli iradeye sahip çıktığı için rahat bırakmadılar. Merhum Menderes’e o gün yapılanlar şimdi bize yapılmak isteniyor. Merhum Menderes’in hayallerini kabullenemeyenler bizim hayallerimizin de önüne geçmeye çalışıyorlar. Türkiye’yi büyüttüğümüz için bizden de rahatsız oluyorlar. O gün Menderes ne yaptılarsa bugün de aynısını yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Başbakan Erdoğan, Sağlık Bakanlığı'na bağlı uçak ambulansın, Mısır'ın Luksor kentinde düzenlenen Uluslararası Tekvando Şampiyonası'nda müsabaka sırasında hayatını kaybeden Türk sporcu Seyithan Akbalık'ın cenazesini almak üzere yola çıktığını belirterek, "Bu sabah bir haber aldım. Bir genç sporcumuz maalesef Mısır’da müsabaka esnasında kalp krizi geçirip, rahmetli oldu. Allah rahmet eylesin. Şimdi jet ambulansımız onu almaya gidiyor. Belki de gitti. Bugünler için varız biz. Sağlığında da ölümünde de halkımız için varız biz. Aciz bir ülke konumunda olmayacağız dedik. Zavallı bir ülke konumunda olmayacağız dedik" diye konuştu.
Türkiye’nin 4. uydusuna kavuştuğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Türkiye 4. Türksat’ına kavuştu. Artık Afrika’yı da kapsama alanı altına aldık. Yeni uydu da Nisan ayında uzaya fırlatılacak. 5. uydudan sonra inşallah yeni uydumuzu kendi mühendislerimizle Ankara’da üreteceğiz. Bu millete bu yakışır. Ak Parti iktidarının gençliği, eli sopalı, molotof kokteylli gençlik olmayacak. Bu gençlik ilmi düşünceyi ön plana çıkararak milletine nasıl hizmetkar olur bunun derdinde olacak. 81 vilayetin tamamında üniversite var. Bu eğitime ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan geçmişte başörtülü kızların üniversite kapısından içeri alınmadığını hatırlatarak, “Siz uzaya uydu gönderdiniz de benim kızımın başörtüsü uydunuzu mu engelledi. Bu yavrularımıza zulüm değil miydi. Biz ilahi ‘Oku’ emrini yerine getirmek için mücadelemizi sabırla yürüttük. Sonunda üniversitelerimize yavrularımız başörtüsü ile girebiliyor. Artık devlet kurumlarında da başörtüsü ile kızlarımız çalışabiliyor mu. Bu da oldu. Bu ülkenin normalleşmesi lazım. Normalleşmenin önüne geçenler bu ülkeye sevgide kusur edenledir, milletimin birliğine kastedenlerdir. Seviyorsak milletinizi bırakın başı açık olan açık, başı örtülü olan örtü gezsin. El ele yürüsünler. Zaten öyle yürüyorlar ama hazmedemiyorlar. ‘illa ayıracağız’ diyorlar. İnşallah bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” şeklinde konuştu.

Adana’da MİT Tırlarının durdurulması ile ilgili görüntüleri de yorumlayan Başbakan Erdoğan, “Bu ülkenin istihbarat teşkilatına işte o paralel yapı savcısı operasyon yapıyor. MİT mensuplarına silah doğrultuyorlar. Tekmeler atıyorlar. Jandarma emniyet ve yargının içine sızan paralel savcının talimatıyla oluyor. Yurt dışındaki odaklardan talimat alarak kendi ülkelerinin istihbarat teşkilatına silah doğrultacak kadar vatana ihanet içindeler. Benim ülkemin istihbarat teşkilatı Suriye’deki Türkmenlere insanlara yardım taşıyacak, birileri de gelecek bunu silahla zorbalıkla engelleyecek. Ey paralel yapının savcısı, sen benim bilgim olmadan, iznim olmadan MİT’e müdahale edemezsin. Yasa bunu emrediyor. Bu ne cesaret. Bu millet bunu affetmez. Bu ajanlık faaliyetinin hesabını hepsinde soracağım, kim adına yapıyorlar ortaya çıkacak. Bunlara talimat veren elebaşlarından da soracağız ama biz sabırlıyız” dedi. Erdoğan, "Sizin de kapınıza bazı bayanlar, ablalar gelebilir. Onlara şunları söyleyin: 'Biz memnunuz. Sizin de güveniniz varsa partinizi kurun' deyin" şeklinde konuştu.
Konuşmasında medyayı da eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Medyada hem hükümete, hem de Türkiye’ye yönelik operasyonunu sabırla izliyoruz. Bir kısım medyanın manşetleriyle yalan ve iftiralarla nasıl bir aşağılık operasyonun içinde olduğunu görüyoruz. Biz bu operasyonları çok iyi biliriz. Bizim hayatımız bu tür medya operasyonları ile mücadele ile geçti. İstanbul’da seçildiğimden beri bu manşetlerle üzerimize geldiler, ‘muhtar bile olamaz’ dediler. Milletimiz bırakın muhtarlığı kardeşinizi Başbakan yapıtı. 28 Şubat’ta üzerimize geldiler, Danıştay cinayetinde, partimizi kapatma girişim ile üzerimize geldiler. Biz bu manşetlerle çarpışarak büyüdük. Bundan sonra da boyun eğmeyiz. Bu operasyonlar karşısında geri adım atmayız. Ellerinden geleni yapsınlar. Hangi manşeti atarlarsa atsınlar biz bunlara boyun eğmeyeceğiz”.

Kabataş’ta gezi parkı olayları sırasında yaşananlara ilişkin görüntülerin üzerinden medya eleştirilerine devam eden Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

“Kabataş’taki çirkin saldırın görüntülerini yayınlayıp güya oradaki çirkinliği örtmeye çalışıyorlar. Türkiye genelinde gezi olayları sırasında başörtülere yapılan saldırılar görmediler. Bir mağdurenin beyanlarına itibar etmiyorlar. Adli tıp raporuna itibar etmiyorlar. O mağdurenin vücudundaki darp izlerine itibar etmiyorlar. Çıkmışlar bir görüntü üzerinde olayın nasıl olmadığını anlatmaya çalışıyorlar. Kadına şiddet gündeme gelince bunlar aslan kesilirler. Söz konusu bir dindar ise bunların pusulası böyle şaşar. Elinizden geleni yapın, heybenizde ne kaldıysa hepsini çıkarın, son manşeti ey medya siz atmayacaksınız, benim milletim atacak. Demokratik bir ülkede milli iradenin egemen olduğu ülkede medya ve sermaye bu kadar pervasız olamaz. Hiç bir demokratik ülkede böyle darbe girişimlerine göz yumulamaz. Yargıdaki aklı selim kardeşlerime de sesleniyorum. Vicdanınız sesini dinleyin. Sizin kendi düşünceniz, siyasi anlayışınız ne olursa olsun adalet başka bir şey. Vicdanınızın sesini, hakkı hukuku tam anlamıyla tecelli ettirmek suretiyle kararlarınız verin. Aklınızı kiraya vermeyin. Yargı içinde bir kısmın akılları ve iradeleri ipotek altında. Bir yerlerden talimat gelmedikçe adım atamıyorlar. Ses kasetleri sosyal medyada yayınlandı ne diyor, ‘Yargıda şu kadar, emniyette bu kadar, orduda bu kadar var’. Bunların dedi Türkiye Cumhuriyeti derdi değil paralel bir devlet anlayışı. Bu operasyonların darbe girişimlerinin hesabı sorulur. Sadece paralel yapıdan değil, o paralel yapının kukla gibi parmağında oynattığı, siyasi partilerden, medyadan da sorulur”

Paralel yapının milletvekillerinin, gazetecileri ve sanatçıların kaydını tuttuğunu savunan Başbakan Erdoğan, “Sesli ve görüntülü kayıtları var. O kayıtlarla şantaj yapıyorlar. Siyasi partilere milletvekillerine gazetecilere, sanatçılara çağrı yapıyorum. Bu tehdide boyun eğmeyin. Bu kasetçilerin siyaseti dizayn etme çabasına ortak olmayın. Bir olursak beraber olursak bu kaset siyasetini en kısa zamanda toprağa gömeriz. Hesabını da birlikte sorarız. Paralel yapının Türkiye’yi karartmasına izin vermeyeceğiz. ‘Hoca’ dedikleriniz, ‘Abi’ dedikleriniz, ‘Abla’ dedikleriniz hem size hem kendi ülkelerine karşı ihanetin içindeler. Sizin saf ve temiz duygularınızı istismar edip ülkemize kastetmiş durumdalar. İşte MİT’e yapılan saldırı görüntüleri. Savcılara, polislere verilen haince talimatlar ortada. Sevgili peygamberimize yapılan hakaret, saygısızlık ortada. Böyle bir şey olabilir mi. Peygamber efendimiz miraçtan iniyor, bir kamyona bindiriliyor. Bu nasıl bir anlayıştır. Dağıttılar bunlar. Sevgili peygamberimiz rüyada görüyorlar. Tweet atıyorlar. ‘Peygamber efendimiz tweetleri arttırın’ diyor. Uzaklardan da bir ses geliyor ‘doğru diyor’ arttırın. Her yolu mübah gören bu hainlerle aranıza artık lütfen mesafe koyun. Birileri broşürler bastırmış bunları dağıtıyorlarmış. Bir dakika durun ve neye hizmet ettiğinizi düşünün. Sizin o dağıttığınız broşürleri millet zaten yırtıp atıyor. Siz kendinizi hangi konuma düşürüyorsunuz bunu düşünün” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.