1. HABERLER

  2. Erdoğan:' Menderes'e ne yaptılarsa bize de aynısını yapıyorllar'
Erdoğan:' Menderes'e ne yaptılarsa bize de aynısını yapıyorllar'

Erdoğan:' Menderes'e ne yaptılarsa bize de aynısını yapıyorllar'

Afyonkarahisar’da halka seslenen Başbakan Erdoğan,' Menderes'e ne yaptılarsa bize de aynısını yapıyorllar' dedi.

A+A-

Afyonkarahisar’da halka seslenen Başbakan Erdoğan, bir belge açıklayacağını belirterek, "CHP, 1940’larda Saidi Nursi’nin kitaplarını yasaklayan onu hapis eden partidir. Bu belge senin belgelerine benzemez. 15 Temmuz 1949 tarihli Bakanlar Kurulu kararı. İsmet İnönü’nün imzasıyla" dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasına Afyonkarahisarlılar’ı selamlayarak başladı. Erdoğan, "Âfyonkarahisar zaferin şehridir, yiğitliğin, mertliğin kahramanlığın, direnişin, istiklalin ve hürriyetin şehridir. Kocatepe’den taaruz emrini veren Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı, Yüzbaşı Agah Efendiyi, Reşat Beyi, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını hayırla, rahmetle yad ediyorum. Her karışında şehitler olan, şehitlikler olan Afyonkarahisar’dan milletimizin tüm şehitlerine buradan rahmetler gönderiyorum. Mekanları cennet olsun. 30 Mart seçimleri için startı dün Sivas’ta verdik. Yozgat’ta kardeşlerimizle buluştuk. Muhteşem bir katılım vardı. Buradan Kütahya’ya geçiyoruz" dedi.

Büyük Türkiye yolculuğuna Afyonkarahisar’dan çıktıklarını belirten Erdoğan, "Partimizin kuruluş hazırlıklarını burada yaptık. Afyon demokrasi mücadelesinde büyük Türkiye’nin mücadelesinde örnek olmaya, en önde durmaya devam ediyor. Desteğiniz, katkınız, ahde vafanız, Allah sizlerden razı olsun" dedi.

Afyonkarahisar’da bugün 1 milyar 124 milyon liralık yatırımı resmi olarak hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, "123 ayrı eseri bugün sizlerin hizmetine sunuyoruz. Burada sizlere çok önemli bir hususus hatırlatmak istiyorum. 1950 yılından bugüne kadar Türkiye’de konuşulan çok önemli bir konu var. 1950’den beri ülkemizde Türkiye’yi kim yönetecek bunun tartışması yaşanıyor. CHP diyor ki Türkiye’yi sadece biz yönetiriz. İktidarda olsak da muhalefet de olsak da biz yönetiriz. Medya diyor ki Türkiye’yi biz yönetiriz. Manşetlerimizle biz istikamet veririz. Bazı işadamları diyor ki para bizde, Türkiye’yi biz yönetiriz. Elitler, seçkinler, o çeteler, o mafyatik yapılanmalar, o parelel çeteler diyor ki Türkiye’yi biz yönetiriz. Gazi Mustafa Kemal daha 1920 yılında Türkiye’yi millet yönetir dedi. Merhum Menderes çıktı, Türkiye’yi millet yönetir dedi. Yeter söz milletindir dedi. Biz de Afyonkarahisar’dan yola çıkarken Türkiye’yi millet yönetecek, söz milletindir, karar milletindir, yetki milletindir dedik. Bu ülkenin sahibi millettir. Bu ülkeyle ilgili kararları verecek olan karar sahibi sadece milletir. Sizsiniz. Bu ülkeyi siz yöneteceksiniz. Son 12 yılda olduğu gibi. Bu ülkenin istikametini rotasını siz çizeceksiniz. Manşetten değil, işevren değil, paralel örgürtler değil, mafya değil, bu ülkeyi siz yöneteceksiniz. Türkiye’de bir kez daha bu sorun tartışılıyor. Milletin kararına itibar etmeyenler ittfifak yapıyorlar. Gezi olaylarından itibaren başlayan tartışma bunun tartışmasıdır. Hiç kusura bakmasınlar. Biz bu emaneti kimseye vermeyiz. Bu iradeyi kimseyle paylaşmayız. Milletin yetkisini, iradeseni çalmaya çalışanlara asla göz yummayız. Merhum Menderes’in milli iradeyi egemen kılmasından, yetkiyi millete dvretmesinden başta CHP olmak üzere, medya, elitler çok rahatsız oldu. Bunlar 54 yıl önce merhum Menderes’e ne yaptılarsa, hangi tuzakları kurdularsa şu anda bize de aynısını yapıyorlar. Manşetlere bakın, bugün atılan manşetlerle 54 yıl öncesinin manşetlerinin aynı olduğunu göreceksiniz. CHP’nin tavrına bakın, çetelerin işverenlerin tavrına bakın 54 yıl önce neyse bugün yine aynı. Menderes’e hangi iftiraları attılar. Aynı şeyi bize yapıyorlar. İstanbul’da açtığı yollardan dolayı dava açtılar. Menderes’e maalesef her türlü iftarayı attılar. Tuttu mu tutmadı. Onları idam edenleri kimse hatırlıyor mu hatırlamıyor, zalimler hiç bir zaman kalıcı olmaz. Biz malumların, mağdurların sesi olarak yürüyeceğiz. Manşetlerle, sokak eylemleriyle, iftiralarla bir kez daha aynı tuzağı kurmayı, aynı senaryoyu hayata geçirmeye çalışıyorlar. 3. havalimanını yapacağız onu engllemeye çalışıyorlar. Marmarayı engellemeye çalıştılar, ne oldu, engellemeye çalıştılar başarabildiler mi. Söke söke aldık ve Marmarayı yaptık. Engellemeye çalışanlar hangi yüzle Marmaraya binip de oradan karşıya geçiyorlar. Bunların önünü kesemeyecekler. Bu kez sert kayaya çarptılar. Bu kez millete tosladılar millete" diye konuştu.

YSK’NIN CHP KARARI

CHP Sarıyer’de seçime girmesi yönünde karar veren YSK’ya tepki gösterdi. Erdoğan, "CHP’nin orada seçime girmesine yönelik bir karar. Ben YSK’ya sesleniyor. Sen yine geç kaldılar diye bazı partileri seçime sokmadın. Şimdi bunu neden yapıyorsunuz. Sizler yargının içinden gelen insanlarsınız. Adil davranacaksın" dedi.

"BİR BELGE AÇIKLAYACAĞIM SİZLERE"

Erdoğan, "Tarihi bir belge açıklayacağım sizlere. 1940’larda buraya Afyon’a bir mahkum getirdiler. Soğuktan dondurarak öldürmek istediler. İşi kitap yazmak. Said’i Nursi’ye buradan büyük eziyetler yaptılar. 1. Dünya Savaşı’nda savaşırken Rusya’ya esir düşmüş. Vatanına döndü. Kendi ülkesini kendi toprağını hapiste yapmayı tercih etti. 1940’larda Saidi Nursi’nin kitaplarını yasaklayan onu hapis eden partidir. Bu belge senin belgelerine benzemez. 15 Temmuz 1949 tarihli Bakanlar Kurulu kararı. İsmet İnönü’nün imzasıyla. Bu paralel örgüt şu anda kol kola yürüyorlar. Onun kemikleri sızlıyordur. O işadamlarıyla medya patronlarıyla yaptıklarıyla kendi ülkelerine ihanet ediyorlar. CHP, MHP paralel yapının oyuncağı haline geliyor. Ses kayıtlarıyla CHP, MHP’ye istediklerini yaptırıyor. Dün 8 tane kızımız geldi. Üniversite öğrencileri paralel yapının evlerinde kalıyorlar. Bizi baskı altına alıyorlar. Gece ablalar kaldırıp bize zorla beddualar yaptırıyorlar. Bize sizinle ailenizle ilgili yalan haberler aktarıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Dinlenen binlerce kişinin içinde siyasetçiler, din adamları bürokratlar var. CHP, MHP bu tehditlere teslim oluyor. Bu paralel örgüte ve onun oyuncaklarına tekrar söylüyorum. Bu ülke topla tüfekle tankla teslim alınamadı. Bu ülkeyi ses kayıtlarıyla teslim alamazsınız" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.