1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Erzurum’da büyük buluşma
Erzurum’da büyük buluşma

Erzurum’da büyük buluşma

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) düzenlediği, ‘Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantıları’nın 12.’si Erzurum’da yapıldı.​

A+A-

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ve Erzurum Ticaret Borsası’nın (ETB) katkılarıyla Palandöken Kayak Merkezi’ndeki DedemanSki Lodge Otel’de gerçekleştirilen toplantı öncesi, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBB Başkanı Hüseyin Aydın basına açıklamalarda bulundu.​

Hepimiz Aynı Gemideyiz

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme” toplantısında, Anadolu’da ortak diyalog toplantıları kapsamında 11 ilde toplandıklarını, Erzurum’da ise 12. toplantıyı yaptıklarını söyledi.

Toplantıya oda, borsa ve iş dünyasının temsilcileri ile 8 bankanın genel müdür ve genel müdür yardımcılarının katıldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ” Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Rize, Van olmak üzere 11 ilden oda başkanlarımız ve 11 ilin iş dünyası buradalar. Bankalarımızın genel müdürleri, genel müdür yardımcıları de bizlerle beraberler. Bu işe öncülük eden Türkiye Bankalar Birliği değerli Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın Beye huzurunuzda teşekkür ediyorum. Tarihimizde ilk defa bankalarla özel sektör bir arada sahaya inmiş durumdalar. Hepimiz aynı gemideyiz. Ortak çözümler geliştireceğiz. Özel sektörün durumu neyse bankacılığın da durumu o. Birbirimizden ayrılmaz bir bütünüz. Sıkıntılı süreci de birlikte atlatacağız. Bizim özellikle finansmana erişim noktasında firmalarımızın önünü açmamız lazım. Bankalarımız da bunun için bu bölge toplantısında bizlerle beraberler. Son 25 yılda buna benzer birçok dönemi beraber atlattık. Bunu da atlatacağız. Bu dönemin sonunda da daha güçlü çıkacağız. Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak, daha hızlı gidecek. Burada da el ele verip güç birliği yaptık” diye konuştu.

Bankacılık Sistemi Gayretini Artırıyor

 TBB Başkanı Hüseyin Aydın ise toplantıda dertleri, sıkıntıları ve sorunları açık yüreklilikle konuşacaklarını kaydederek, ” Bugün finans sektörü ve reel sektör birbirinden ayrılamaz. Aynı gemide olduğumuzu ifade ettik. Sorunlarımızı, dertlerimizi konuşacağız. Aslında bizim tarafımızdan baktığınız zaman kredi kanallarının sürekli açık tutuyoruz. Ama krediye erişimde ve onun sürdürülebilirliğinde eğer yaptığımız eksik varsa onları açık yüreklilik ile aşıyor olacağız. Bugüne dek yaptığımız toplantılar yararlı oldu. Birebir görüşmelerimiz de olacaktır. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yücelik Sorunları Dile Getirdi

 Daha sonra reel sektör temsilcilerinin katılımıyla başlayan toplantıda konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Erzurum’un kredi ve mevduat durumu ile 2018 yılında kullandırılan nefes kredileriyle ilgili bilgi verdi. Başkan Yücelik ayrıca, sanayici ve iş adamlarının kredi kullanımında bankalarda karşılaştıkları sorunları dile getirerek, sorunların çözümü noktasında bankaların da reel sektöre kolaylık sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Devlet Bankaları Daha Pozitif

Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral ise, “ Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bölge ticaretçisi olan bizlerin yaşadığı finans problemlerini direk muhatapları ile tartışarak, çözüm yollarını hep beraber bulacağımıza inanıyorum” dedi. Başkan Oral   Borsa olarak üyelerine yaklaşık olarak 8 milyon TL nefes kredisi kullandırdıklarını ifade ederek,
“Siz banka yöneticilerinden istirhamım ülkemizin ticari yapısına baktığımız zaman bölgenin bulunduğu konum gereği bölge ticaretçilerimize pozitif ayrımcılık yapmanızdır. Özellikle Ziraat Bankasından Borsa Başkanı olarak bilhassa isteğim pek çok üyemizin iştirak alanı olan özellikle tarım ve hayvancılık konusunda bugün gördüğünüz gibi kışların ağır geçtiği bölgemizde daha fazla destek olmanızdır. Devlet Bankalarının özel bankalara göre daha pozitif olaylara baktığını söyleyebilirim. Aynı pozitifliği özel bankalarımızdan da beklemekteyiz”  diye konuştu.

İş dünyası ve bankaları buluşturan toplantı konuşmaların ardından, basına kapalı olarak devam etti. Toplantıda, bankalarla problem yaşayan reel sektör temsilcileri, yaşadıkları sorunları ikili görüşmelerde bankaların üst düzey yetkililerine aktarma imkanı buldu.

Toplantıya, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve TBB Başkanı Aydın’ın yanı sıra Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral ile TBB Yönetim Kurulu üyeleri, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken; Garanti Bankası, Akbank, Halkbank, Vakıfbank, TEB, Eximbank, Şekerbank ve Ziraat Bankası Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.