1. HABERLER

  2. Erzurumlu Bakan açıkladı..'Kanal İstanbul olmasın diye uğraşıyorlar'
Erzurumlu Bakan açıkladı..'Kanal İstanbul olmasın diye uğraşıyorlar'

Erzurumlu Bakan açıkladı..'Kanal İstanbul olmasın diye uğraşıyorlar'

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 'Kanal İstanbul’da projeler çiziliyor. Uluslararası dünya, Kanal İstanbul olmasın diye uğraşıyor' dedi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Kanal İstanbul’da projeler çiziliyor. Uluslararası dünya, Kanal İstanbul olmasın diye uğraşıyor. Kanal İstanbul olduğu zaman İstanbul daha bir güzelleşecek, daha bir hoş olacak. Şuanda projeler üzerinde hızla çalışılıyor. Ben bu projeleri konuşurken gurur duyuyorum. Mühendislik damarım da kabarıyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın sunuculuğunu yaptığı Ankara’nın Gündemi programına konuk oldu. Programda gündeme ilişkin önemli açıklamalar yapan Güllüce, Fikirtepe’de yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili, “Ben Fikirtepe’yi sokak sokak bilirim. Orası 70’li yıllarda oluşan, sağlıksız bir yapılaşmanın, çirkin binaların olduğu bir mekandı. Önce Büyükşehir Belediyesi orada bir dönüşüm alanı yapmaya kalktı, sonra 6306 sayılı yasa çıkınca bakanlığa devredildi. Bakanlık da tam yapmak üzereyken devir teslim işlemi oldu. Sonra biz ilgilileri çağırdık, oturduk ve birlikte bir karar verdik. Sonuçta alan projesi ve kentsel tasarımı Büyükşehir’de olmak kaydıyla ruhsatını bizim vermemiz şeklinde uzlaştık. Yani en güzel ve hızlı nasıl olacağını birlikte kararlaştırdık. Sonra gazeteciler sordu ve ben de, ‘Bunu 48 saat içerisinde imzalayacağım, inşallah 15 güne kadar da temel atarız’ dedim. 36 saat sonra imzaladım. Ben imzaladıktan sonraki iş müteahhitlerle ilgiliydi. Bunlar Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettiler. Alan projelerini ve kentsel tasarım projelerini onaylattılar. Sonra bizim İstanbul’daki müdürlüğümüze müracaat ettiler. Bunları tek cümleyle anlatıyorum ama aslında uzun işler. Cuma günü harçlarını yatıran müteahhitler ruhsatını almış olacak. Ondan sonra top bizde değil. İsterlerse kazmayı gecenin 24.00’ünde, isterlerse sabahın 06.00’sında vururlar. Bazı vatandaşlar bana mesaj atıyor, ‘Hani 15 gün demiştiniz, 6 saat geçti’ diye. Bunlar güzel sıkıştırmalar tabi ama ben 15 günü evrakların tam olması şartıyla söyledim. Evraklar eksikse ruhsat vermemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE HAYVAN HAKKI İNSAN HAKKINDAN ÖNCE GELİR”

Güllüce, Eskişehir’de bir öğrencinin bulduğu bir kediyi işkence ederek öldürdüğü iddialarını, “Bizim inancımızda, kültürümüzde hayvan hakkı insan hakkından önce gelir. İsteyenler bunu ilahiyatçılarımızla konuşsun. Bizim kültürümüzde böyledir. Çok eğitimli olmayan, 2000 rakımda yaşayan ‘Hatice abla’ bile birisi bir köpeğe taş attığında aynen bunu söyler. Bizde böyle bir şey olmaz. Toplumumuzun hayvanlara bakışıyla ilgili çok destansı güzellikler vardır. Dağda karnı doymayan hayvanlar için kışın insanlar vakıflar kurmuştur. Bu asır, insan psikolojisinin çok savrulduğu bir asır. Bu olayın, hayvan haklarından çok ruhsal yönünün incelenmesi gerektiğine inanıyorum. Sağlam bir ruh yapısındaki bir insanın böyle bir şey yapabileceğine ihtimal vermiyorum” şeklinde değerlendirdi.

“ULUSLARARASI DÜNYA KANAL İSTANBUL OLMASIN DİYE UĞRAŞIYOR”

Programda Kanal İstanbul Projesi’ne de değinen Güllüce, şöyle konuştu:

“Kanal İstanbul’da projeler çiziliyor. Uluslararası dünya, Kanal İstanbul olmasın diye uğraşıyor. Kanal İstanbul olduğu zaman İstanbul daha bir güzelleşecek, daha bir hoş olacak. Şuanda projeler üzerinde hızla çalışılıyor. Ben bu projeleri konuşurken gurur duyuyorum. Mühendislik damarım da kabarıyor. İstanbul Boğazı, şuanda bir petrol borusu. Akşama kadar geçen tankerlerin haddi hesabı yok. Uluslararası anlaşmalar gereği oradan geçiremiyorsunuz. Bir bu yanı var. Bir de bu güzel bir projedir. İyi anlatılabilirse ben herkesin beğeneceğine inanıyorum.”

"ÇİVİ YAPAMAYAN ÜLKE, DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR"

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, mahkeme kararı ile durdurulan üçüncü havalimanı için, “Çevre duyarlılığı başka bir şey, havaalanı inşaatının durdurulmasını istemek başka şey. Üçüncü havalimanının yapılmaması için bir lobi var gibi görünüyor. Çiviyi İngiltere’den alan, çivi yapamayan bir Türkiye’den dünyanın en büyük havaalanını yapan bir ülkeye gelmişiz. Dünyaya meydan okuyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın sunuculuğunu yaptığı Ankara’nın Gündemi programına konuk oldu. Programda gündeme ilişkin önemli açıklamalar yapan Güllüce, ülkenin büyümesine karşı olan gruplar olduğunu kaydetti. Üçüncü havalimanı inşaatının idari mahkeme tarafından durdurulmasını değerlendiren Bakan Güllüce, "Yargı raporu, ’10 iş günü kuralına riayet edilmedi’ diyor. Jeolojik ve jeoteknik raporların hatalı olduğunu iddia ediyor. İlgili bütün tarafların toplandığı 15 kişilik bir komisyon oluşturup uygulamayı görüşmüştük, aykırı bir durum yoktu. 12 iş günü, 15 takvim gününde çalışmalar ilan edilmişti zaten. Hiçbir usulsüzlük yoktu. Mahkeme kararı isabetli bir hüküm değil. Ben, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak ’çevre duyarlılığı’ konusunda taahhüt veriyorum. Bu yönde bütün çalışmalar takip ediliyor, bundan sonra da takip edilecek. Çevre duyarlılığı başka bir şey, havaalanı inşaatının durdurulmasını istemek başka şey. Üçüncü havalimanının yapılmaması için bir lobi var gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

"ÇİVİ YAPAMAYAN ÜLKE, DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR"

Bakan Güllüce, durdurulan üçüncü havaalanı inşaatına yönelik açıklamalarına devam ederek, "Gazetelerde bir sevinç görüyorum; tuhafıma gidiyor. Neredeyse zil takıp oynayacaklar. Sevinçten çıldırmalarını anlamıyorum. Ne yapalım yani, yapmayalım mı yeni bir havaalanı? Öyle bir şey yok da, varsayalım ki bakanlık hata yapmış, buna üzülmemiz lazım. Cumhuriyetin en büyük eseri yapılıyor; bu gerçekleşmiyorsa dertlenmeliyiz. Giyecek çarığı yokken, süngüsünü bileyecek taşı yokken Kurtuluş Savaşı vermiş, çiviyi İngiltere’den alan, çivi yapamayan bir Türkiye’den dünyanın en büyük havaalanını yapan bir ülkeye gelmişiz. Dünyaya meydan okuyoruz. Havaalanının yapılamaması konusunda ’eyvah’ diye hayıflanmamız lazım oysa" dedi.

"KİMSE HEVESLENMESİN, İNŞAAT DEVAM EDECEK"

“Havacılıkta gelişen bir Türkiye var; bugün bile hava trafiğinde aksamalar oluyor” diyen Güllüce, "İstanbul’a iki havalimanı yetmiyor. 5 sene sonra uçağın kalkmasını beklerken iki film bitireceğiz neredeyse. Buna bir çözüm bulmamız lazım. Bu havaalanı, cumhuriyetimizin iftihar ettiği bir eser olacaktır. Kimse heveslenmesin, inşaat durmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiçbir kalkınma hamlesi durdurulamayacaktır. Bu millet buna müsaade etmez, hukuk da, vicdanlarımız da buna müsaade etmez. Rus atasözü diyor ki; ’Bir an durduğunuzda başkalarının sizi fersah fersah geçmesini önleyemezsiniz.’ Türkiye’nin yükselmesinin durmasına izin vermeyeceğiz. 100 sene bunu ıskalamışız. Bu açığı koşarak kapatacağız. Bir Hollandalı’dan, bir Danimarkalı’dan bir Kastamonulu’nun, bir Zonguldaklı’nın nesi eksik? Bu inşaatın durması ya da iptal edilmesiyle kim kazançlı çıkıyor diye düşünmek lazım. Bu havaalanı açılışının 1 saat, 1 gün, 1 yıl gecikmesiyle bu ülke ne kaybediyor, kim kazanıyor bunu milletin düşünmesi gerekiyor" diye konuştu.

"MİLLETİN DERİN AKLI BUNU DA ÇÖZER"

Osmanlı’yı bıraktığı güzel vatan için minnetle yad eden Güllüce, dünyanın kilidi noktasında yaşadığımızı belirterek, "Dünyada ulaşım akışı Doğu’ya kayıyor. Ekonomi Asya’da oluşmaya başladı. İstanbul’da bu havaalanı bittiği zaman Avrupa’daki birçok havacılık dağıtım merkezinin değeri de bitecek. Transit yolcu geçişi İstanbul’da oluşacak. Dünya nüfusunun büyük kısmına ulaşmış oluyoruz. Ekonomik olarak da bize katkısı olacak. Bu büyümenin önüne geçilmesine izin vermeyeceğiz. ’Uzanırsa buda, kurursa sula’ tekniği uygulandı yıllarca Türkiye’ye. Artık öyle olmayacak. ’Ne ölsün, ne de büyüsün’ dendi. Ülke sürünsün istediler. ’Bunlar uzamasın, çok da kısalmasın’ dediler. Ara bir kod belirlediler sene besene. Artık başkalarının ne istediği değil, bizim ne istediğimiz önemli. Bu milletin derin aklı bunu da çözecek" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.