1. HABERLER

  2. "Faizler yüzde 66'dan yüzde 10'a düştü"
"Faizler yüzde 66'dan yüzde 10'a düştü"

"Faizler yüzde 66'dan yüzde 10'a düştü"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hazine'nin geçmişte ödediği yüzde 66 faizin yüzde 10’a düştüğünü, sadece faizlerdeki düşüşten devletin 642 katrilyon lira tasarruf ettiğini söyledi.

A+A-

Bahçelievler Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışına, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan ve AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Barış Aydın katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Başbakan Yardımcısı Babacan, Çankaya doğumlu olduğunu belirterek, “Çankaya gerçekten yıllardır, merkezi hükümet ile aynı partilerle oldu. Diyalog konusunda hem büyükşehir belediyesi ile sorunlar yaşandı hem de merkez hükümet ile büyük problemler yaşandı. Halbuki bir ilçenin gerçekten gelişmesi, kalkınması hizmetlerin tam anlamıyla ulaşması, ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi arasındaki uyumlu çalışmayla olur. Hizmeti bırakın yapılanlara yapılacaklara da engel olma mantığı söz konusu olduğunda maalesef zaman boşa geçiyor ama hizmetler, yatırımlar ulaşamıyor” şeklinde konuştu.
Babacan, “Önümüzdeki dönem çok önemli bir fırsat ilk defa bu 30 Mart seçimlerinde hem Çankaya hem de büyükşehir belediyesi AK Parti olduğunda o zaman Çankaya nasıl değişecek nasıl güzelleşecek hep beraber göreceğiz. Değerli belediye başkan adayımız Barış Aydın, Çankaya için önemli bir değer bizim kendisine desteğimiz tamdır. Büyükşehir Belediyesi Başkanımızla çok güzel uyum içerisinde inşallah çalışacaktır” dedi.
2002 Türkiye’sinin önce ile 2002 sonrası Türkiye’sinin farklı olduğunu belirten Babacan, “2002 kadar siyasi krizlerle, ekonomik krizlerle boğuşan bir Türkiye vardı. Milli gelirimiz yerinde sayıyordu. Kişi başına ancak 3 bin 500 dolarlık bir milli gelirimiz vardı. Hamdolsun biz bunu 11 yıl da 10 bin 500 dolara çıkardık. Hazine yüzde 66 faiz öderken, bugünlerde bu rakam yüzde 10’a düşmüş durumda sadece faizlerdeki düşüşten devletimiz, milletimiz 642 katrilyon lira tasarruf etti. Bu dönem içerisinde faizler düşmeseydi 642 katrilyon lira daha fazla faiz ödemek zorunda kalacaktık. Peki, ne oldu bu kaynaklar daha iyi altyapı olarak, yol olarak, daha iyi okul olarak, daha iyi hastane olarak hep sizlere döndü. Faizden yaptığımız tasarrufu milletimiz için şimdi rahatlıkla harcayabiliyoruz. O günlerde merkez bankamızın rezervi 26 milyar dolar bugün 125 milyar dolara çıkmış bir rezerv söz konusu. IMF’ye 23,5 milyar dolar borcumuz vardı hamdolsun geçen sene Mayıs ayında bunu sıfırladık” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.