1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Feridun Fazıl Özsoy yazdı... DAGC 40 YAŞINDA…
Feridun Fazıl Özsoy yazdı... DAGC 40 YAŞINDA…

Feridun Fazıl Özsoy yazdı... DAGC 40 YAŞINDA…

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti 40 yaşında…

A+A-

DAGC 40 YAŞINDA…

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti 40 yaşında…

1979 yılının Kasım ayında kurulan Gazeteciler Cemiyeti bugün kırk yaşını ikmal etmiş, bölgesinde çok etkili bir meslek örgütü ve sivil düşünce kuruluşu…  DAGC, bu özelliği ile Doğu Anadolu’daki Gazete Meslek örgütlerine de öncülük ve liderlik yapan saygın mesleki ve sivil toplum örgütü konumunda…

Bizim bu konuma gelmemizde emeği olan bütün üyelerimizi ve üye Başkanlarımızı saygı ile, ebediyete intikal eden başkanlarımız Mithat Turgutcan, Celal Kaçtıoğlu, Durdemir Bilirdönmez ile üye ve meslektaşlarımız, meslek büyüklerimizi de rahmetle yâd ediyorum…

***

Geçen kırk yıl içerisinde sorumluluklarımızın bilincinde olarak hareket ettik. Mesleki çalışmalarımızın yanı sıra bölgemizin ve ülkemizin içinde bulunduğu sorunlara duyarsız kalmadık. Sorunlarımız büyüktü ama sorumluluklarımız sorunlarımızın hep önünde oldu. Sorumluluklarımız ülkemizin bölünmez bütünlüğü, bölgemize ve ülkemize yönelik terörist hareketlere duyarsız kalmamamızdı. Biz de bu bilinçle hareket ettik.

Mesleki sorunlara duyarsız kalmadık. Zaman zaman siyaseti de harekete geçirerek, mesleki sorunlarla mücadele ettik.

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yasalaşan ‘Yargı Reformu Strateji Belgesinde’ yer alan icra-iflas düzenlemesiyle ilgili ciddi mücadele ortaya koyduk ve kısmen başarılı olduk.

Bugün ülkemizde resmi ilan alan 1030 gazete var.  Bu gazetelerin önemli girdisini resmi ilanlar oluşturmaktadır. Yargı Strateji Belgesinde yer alması düşünülen düzenlemeye göre resmi ilanlar dijital ortamda yayınlandığı takdirde 1030 gazetenin ayakta kalmasını sağlayacak önemli girdi kesilecek demektir. Bu da çok sesliliğin ve Anadolu’nun gündemini Ankara’ya taşıyacak olan yerel gazetelerin kapanması demektir.

Şimdi TBMM’ye gelecek olan Yargı Reformuyla ilgili ikinci düzenlemede yer alması muhtemel olan icra-iflas ilanlarının yayını düzenlenmesiyle  gazetelere getirilmesi düşünülen resmi ilan kısıtlamasıyla ilgili mücadelemiz sürmekte…

***

DAGC olarak yaşadığımız kentin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümünde hep yer aldık. Bugün de şehrimizin kış turizm merkezi olması yolunda çabalarımızı sürdürmekteyiz. İşte bu düşünceden dolayıdır ki kırkıncı yıl etkinliklerimizi ve her yıl bölgede yaşayan gazetecilerin eserlerini ödüllendirdiğimiz ‘ Yılın Başarılı Gazetecileri’ yarışmasını ve düzenlemeyi düşündüğümüz kış festivalini önümüzdeki ay yapılması üzere erteledik. Asli görevimiz olan haber-drone fotoğrafçılığı, haber yazım teknikleri, haber kameramanlığı projelerinde belli aralıklarla sürdürmekteyiz.

*

Kırkıncı yılımızı idrak ettiğimiz bu yılda bir kez daha diyoruz ki çözüm bekleyen sorunlarımız var ancak sorumluluklarımız da bunun üzerindedir.

Bir kez daha diyoruz ki sorumluluklarımız sorunlarımızın hep önündedir. O da ülkemizin doğusu-batısı, kuzey-güneyi ile bölünmez bütünlüğüdür. Bu düşüncelerle idrak ettiğimiz kırkıncı yılımızın camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.