1. HABERLER

  2. Genelkurmay'dan 'abi ve kriptolu telefon' açıklaması
Genelkurmay'dan 'abi ve kriptolu telefon' açıklaması

Genelkurmay'dan 'abi ve kriptolu telefon' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı’ndan ‘Abiler askeri liselere giriş sorularını dağıttı’ haberine ilişkin bir açıklama yaptı

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı'nca bir gazetede yayınlanan haberle ilgili yapılan açıklamada, "Genelkurmay Başkanlığı ile ÖSYM arasında 2002 tarihinden itibaren her yıl yapılan protokol gereği askeri okulların tamamına yönelik olarak sınavlar ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaktadır" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 27 Şubat 2014 tarihli bazı basın yayın organlarında "Abiler Askeri Liselere Giriş Sorularını Dağıttı" ve "Askeri Casusluk" başlıkları altındaki haberlerde askerî liselere giriş sınavlarına ait soruların sınav öncesi öğrencilere verildiği iddialarına yer verildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Genelkurmay Başkanlığı ile ÖSYM arasında 2002 tarihinden itibaren her yıl yapılan protokol gereği askeri okulların tamamına yönelik olarak sınavlar ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaktadır.Genelkurmay Başkanlığı bu sürece yönelik olarak soruların hazırlanmasına, soruların içeriğine, soru kitapçıklarının basılmasına ve imtihan günü sınavların yapılmasına müdahil olmamaktadır."
ÖSYM tarafından değerlendirilen sınav sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklandığı kaydedilen açıklamada, "Kazananların listesi (asil ve yedek liste olarak) gönderilmekte ve Türk Silahlı Kuvvetleri bu safhadan itibaren devreye girerek kazanan kişilere mülakat ve spor testi uygulamaktadır" denildi.

Genelkurmay’dan 'kriptolu telefon' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, devlet erkânı tarafından kullanılan kriptolu cep telefonları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiç bir ilişkisinin bulunmadığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "27 Şubat 2014 tarihli bir gazetede; Devlet erkânının kullandığı Kriptolu Cep Telefonlarına ait anahtarların Genelkurmay Başkanlığına bağlı MUBİLDESKOM Elektronik Anahtar Üretim Merkezi’nde insan müdahalesi olmadan elektronik ortamda üretildiği iddiası yer almıştır. Devlet erkânı tarafından kullanılan; kriptosu, kripto anahtarları, yazılımı ve cihazın üretimi tamamen TÜBİTAK tarafından yapılan ’Kriptolu Cep Telefonları’ ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.