1. HABERLER

  2. Gül'den 'dinlendi' iddiasına yanıt
Gül'den 'dinlendi' iddiasına yanıt

Gül'den 'dinlendi' iddiasına yanıt

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yasadışı dinlemelere ilişkin, "Benim makam odalarımla ilgili böyle bir şey söz konusu değil' dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yasadışı dinlemelere ilişkin, "Benim makam odalarımla ilgili böyle bir şey söz konusu değil, onlarla ilgili çok düzenli tedbirler alınır ama bazı ortam dinlemelerinin olduğunu Sayın Başbakan bana da söyledi" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, bu ziyaretin Türkiye ve Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılı dolayısıyla gerçekleştiğine işaret ederek, "Bugün SayınCumhurbaşkanının bu ziyareti vesilesiyle kültürel ve ticari etkinlikler olacak. SayınCumhurbaşkanıyla beraber katılacağız. 600 yıllık dostluğu bugün de güçlü bir şekilde yeni nesillere taşıyabilmek için Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkiler güçlü şekilde devam etmektedir" dedi.

"SANAYİ VE TURİZMDE POTANSİYEL BÜYÜK"

Cumhurbaşkanı Komorowski ile gerek baş başa, gerekse heyetlerarasında ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, ilişkileri geniş bir şekilde gözden geçirme imkanı bulduklarını dile getirdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin ticari boyutunun daha da geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Gül, sanayi ve turizm alanında büyük bir potansiyel olduğunu söyledi. Avrupa Birliği konusunu da Türkiye müzakere sürecini geniş bir şekilde konuştuklarını belirten Gül, Polonya’nın Türkiye’nin AB sürecine destek verdiğini dile getirdi. Gül, "Özellikle müzakere sürecini içerisinde yargı ve temel haklar fasıllarının açılması, enerji ve dış güvenlik fasıllarının muhakkak açılmasını, bu fasılların açılmamasının izahının olmadığını Sayın Cumhurbaşkanı ile paylaştım. Şüphesiz ki bölgedeki en önemli gelişme Ukrayna ve Kiev’deki gelişmeleri, bu ziyaret vesilesiyle geniş istişarede bulunduk. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün zedelenmeden korunmasının doğru olduğu düşüncemizi paylaştık. Görüşmelerimizde kültürel ilişkilerimizi de gözden geçirdik" diye konuştu.

Türkler ve Polonyalıların birbirine dost iki halk olduğunu belirten Gül, bunun gelecek nesillere taşınması için bir iradenin ortaya konduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’YE AB DESTEĞİ

Komorowski ise, AB’ye katılım sürecinde Türkiye’yi desteklediklerini ifade etti. Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının artırılmasının mümkün olacağını anlatan Komorowski, vize sorunlarının gözden geçirilmesinin doğru olacağına işaret etti. Komorowski, "Kırım’ın Ukrayna’nın sınırları içinde kalması gerektiğini düşünüyoruz. Ukrayna’da bulunan azınlıklar konusunda Polonya, Kırım toprakları konusunda çok geniş bir bilgiye sahiptir. Bu konuda Polonya’nın Türkiye’nin görüşlerini destekleyeceğini söylemek istiyorum" ifadelerini kullandı.

SORULARI CEVAPLADILAR

Cumhurbaşkanı Gül ve Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve buna bağlı olarak Türkiye’nin Ukrayna’ya verebileceği desteğin ne olacağını sorması üzerine Gül, "Tabii ki bugün yaşanan en sıcak olay uluslararası camia nezdinde Ukrayna’da Kırım’da yaşananlar. Suriye’de yaşanan insanlık dramı devam ediyor. Bu ziyaret vesilesiyle iki NATO üyesi olarak Ukrayna’da olanları istişare etme imkanı bulduk. Önce tabii şunun da bilinmesini isterim Türkiye, Rusya ve Ukrayna’yla komşu, dolayısıyla bölgemizdeki istikrar, güvenlik ve gelişmeler hepimizi ilgilendirmektedir. Bu anlamda Türkiye olup bitenleri takip etmekte. Biz, Türkiye olarak stratejik işbirliği içinde olduğumuz Ukrayna’nın siyasi bütünlüğünün, egemenliğinin önemli olduğunu, bugün karşılaşılan problemlerin uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi. Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu olayların daha çok gerginlik taşımadan, görüşmeler ve diyaloglarla neticelenmesini Türkiye olarak arzu ediyoruz. İkinci bir soğuk savaş döneminin başlaması herkes için tehlikelidir, hiç kimsenin çıkarına değildir. Bundan kaçınmak gerekir, bunun için de uluslararası hukuka riayet etmek şarttır" şeklinde konuştu.

Aynı soruya cevap veren Komorowski, Ukrayna’ya verilebilecek maddi destek konusunda IMF’nin fonlarından faydalanılabileceğine inandıklarını belirterek, "Türkiye’nin Ukrayna’ya Dışişleri Bakanını göndererek verdiği desteği de takdir etmek istiyorum. Çünkü gerçekten Ukrayna’da kurulan yeni parlamento bu ziyaret sayesinde Türkiye ile Ukrayna’nın bir dayanışma içinde olduğunu hissetmiştir. AB’nin, Ukrayna’nın komşu ülkelerinin, Amerika’nın bu konuda Ukrayna’ya verdiği desteğini, Ukrayna’nın bağımsızlığı için çaba gösterilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

DEVLET DENETLEME KURULU’NA VERİLEN TALİMAT

Bir gazetecinin, "Devlet Denetleme Kurulu’na bazı konuların araştırılması için talimat verdiniz. Son günlerde, dinlemelerin de gündemde olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda, Çankaya Köşkü’nde ilave önlem alınmasına gerek görüldü mü" sorusuna Gül, "Türkiye’nin gündeminde olan önemli konularla ilgili daha önce de DDK’ya talimat verip bu konularla ilgili çalışmalar yaptırmıştım ve onları bitince kamuoyuyla paylaşılmıştı. Kamuoyu tarafından çok büyük takdirle karşılanmıştı. Gerek telefon dinlemeleri, gerek yolsuzluklar, gerek bürokrasinin temeli olan meslek memurlarının yetiştirilmesi ile ilgili konular çok tartışılıyor. Bu konularla ilgili talimat verdim. Çalışmalarını yapmaları, hukukumuzu gözden geçirmeleri, gerekirse kuralları incelemeleri, eksiklikler var mı’ onlarla ilgili ne tip tedbirler alınmalı, yasalar çıkmalı, ne tip kurallar ortaya konmalı ki bu tür şikayetlerden kurtulabilelim ve bunlar yaşanmasın. Bununla ilgilidir yapılan çalışmalar" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Benim makam odalarımla ilgili böyle bir şey söz konusu değil, onlarla ilgili çok düzenli tedbirler alınır ama bazı ortam dinlemelerinin olduğunu Sayın Başbakan bana da söyledi" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.