1. HABERLER

  2. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nden Kars’a ziyaret
Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nden Kars’a ziyaret

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nden Kars’a ziyaret

Erzurum Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan başkanlığında bir grup heyet Kars’ı ziyaret etti.

A+A-

Genel Sekreterlikte yürütülen bilişim altyapısı geliştirme çalışmaları kapsamında bir grup heyet, yerinde incelemeler yapmak üzere Kars ilindeki bazı kurumları ziyaret etti. Sağlık hizmetlerinin son teknolojik imkanlar dahilinde sunumunu geliştirmek, il düzeyinde ortak bir sağlık networku (ağ yapısı) oluşturarak merkezi bir yönetim sağlamak maksadıyla düzenlenen gezide ilk önce Kars İli Kamu Hastaneleri Birliğini ziyaret eden heyet burada bilgi işlem alt yapısında kullanılan firewall sistemleri hakkında bilgiler aldı.
Kullanılmakta olan yapı hakkında teknik ekip ile birlikte bilgiler veren Kars İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Hasan Arslan, sağlıkta bilişimin önemine vurgu yaparak, “Sağlık hizmetlerinde kullanılan donanımın teknolojik olması kadar bunların kayıtlarının tutulması ve kurumlar arası ortak paylaşıma sunulması, hizmet sunum hızı ve kalitesini bir o kadar artırdığını” söyledi. “Tıbbi cihazların teknolojik imkanlarla modernleştiği kadar bu cihazlardan elde edilen verilerin saklanarak süregelen hastalık durumlarında geçmişe yönelik kayıtlardan hareketle teşhis ve tedavi süreçlerinin kısaldığı, bu sayede hızlı ve etkin bir sağlık hizmeti elde edildiğini” söyledi.
Arslan, “Gelişen teknolojilerle beraber her geçen daha da karmaşık hale gelen bilişim altyapısı yönetiminin çok iyi olması gerektiğini, bunun için gerekli ne varsa yapıldığını” belirtti.
Buradaki incelemelerine ara veren heyet bir sonraki durağında, benzer bir yapıda daha çok sayıda kullanıcıya hizmet veren Kars Kafkas Üniversitesine gitti. Burada da çeşitli incelemelerde bulunan heyet bilgi işlem altyapısı ve yönetimini yerinde inceledi. Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sami Özcan’ı da makamında ziyaret eden heyet burada da üniversite çatısı altındaki merkezi bilgi sistem yönetimi hakkında bilgiler aldı.
Üniversite ziyaretlerinin ardından Kars Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine dönen Genel Sekreter Prof.Dr.Fazlı Erdoğan başkanlığındaki, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz.Dr.Remzi Arslan, İdari Hizmetler Başkanı Dr.Mahmut Avcı, Bilgi İşlem Sorumlusu Uzm.Baydettin Karagöz, Network Uzmanı İsmail ÖzgöraL, Atatürk Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığından Araştırma Görevlisi Kamil Karakuş’tan oluşan heyet buradaki çalışmalarını da tamamlayarak Erzurum’a döndü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.