1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Karagöbek Barajı inşaatı son sürat devam ediyor
Karagöbek Barajı inşaatı son sürat devam ediyor

Karagöbek Barajı inşaatı son sürat devam ediyor

Erzurum’da devam eden Erzurum Merkez Karagöbek Barajının tamamlanmasının ardından depolanacak su ile 2.160 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacak.

A+A-

Erzurum’da devam eden Erzurum Merkez Karagöbek Barajı inşaatı devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “ İş kapsamında gövde kazıları bitirilerek derivasyon sağlandı. Dolusavak 1.kademe kazıları ve yollar bitirildi. Dolgu imalatları devam etmekte olup 2018 yılında ise Dolgu imalatlarının bitirilmesi hedeflenmektedir”’dedi.

Ek gelir sağlanacak

Temelden yüksekliği  37,50 metre olan Erzurum Merkez Karagöbek Barajının ve Sulama inşaatının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 296 bin  TL katkı sağlanacağının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat Acu , projenin yapılmasında  destek veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na teşekkür etti.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Erzurum’da nasibini aldı.

Su ve su kaynaklarını muhafaza eden bilinçli sulama yapan ve suyu bilinçli kullanan toplumların,  gıda ve tarımda yerini sağlamlaştırdığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat Acu; ‘ Tarlada ürün yetiştirmede suyun önemi ve sulama sisteminin seçimi, Tarla bakımı kadar su imkânlarının değerlendirilmesi mevcut suyun en iyi şekilde kullanılması da çok önemlidir.  DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama projelerinin devreye girmesiyle birlikte tarımın gelişmesine paralel olarak makineleşme ve tarım endüstrisinde yaşanan gelişmeler bu alanlarda da yeni istihdam imkânlarının oluşmasını sağlayacaktır.

Diğer taraftan modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor “ ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.