1. HABERLER

  2. Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: 30 milyar doları nereye harcadın?
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: 30 milyar doları nereye harcadın?

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: 30 milyar doları nereye harcadın?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

A+A-

Türkiye'de iki hükümetin bulunduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, "Birincisi Saray hükümeti, diğeri Anayasal Yıldırım hükümeti" dedi. Suriyelilere yapılan harcamaları da gündeme getiren CHP lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "30 milyar doları nereye harcadın?" diye sordu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satırbaşları:

- Biz depremde büyük acılar yaşamış bir ülkenin yurtdaşları olarak onların acısını paylaşıyoruz, Irak ve İran’a yürekten geçmiş olsun diyoruz.

'Atatürk olmasaydı beş vakit ezan okunur muydu?'

- Bugünlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik sevgi var, bu bizi mutlu ediyor. Ortak değerlerimize nasıl sahip çıkıyorsak hemen hemen her alanda Türkiye’nin çağdaşlaşmasına katkı veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bizim baş tacımızdır.

- Düşmanları bile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygı gösterdi. Atatürk dünyanın ortak değeridir. Zaman zaman eleştiriler yapılır… Efendim camileri kapattılar, şunu yaptılar, bunu yaptılar… Bir sürü laf. Bunlar rivayetler. Yok böyle bir şey. Kızgınlıklarını bu rivayetlerle götürmeye çalışıyorlar. 1 Mart 1923 Cumhuriyet ilan edilmeden önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açılış konuşmasından bir bölüm okuyacağım. “Geçen yıl içinde vakıf bakanlığı, dini yapıların onarımında çalışma yapmıştır. 126 cami ve mescit, 31 medrese ve okul bulunmaktadır.”

- Bunların tamamını cumhuriyetin o yoksul döneminde tamir ettik diyor ve TBMM kürsüsünden bütün dünyaya duyuruyor. Siz tarih mi bilmiyorsunuz? Eğer Gazi Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları eğer bunlar olmasaydı bizim minarelerimizde beş vakit ezan okunur muydu?

'Bu ahlaksızlığa izin vermeyiz'

- Rahmetli İnönü’ye de her türlü saldırı yapılır. O da bir Osmanlı paşasıydı. O da mücadele etti, onun da bütün hayatı savaş meydanlarında geçti. Ankara’daki Kocatepe Camii, en büyük camiidir. Bu caminin hikayesini merak edenler için söylüyorum, Diyanet aylık dergisinin ağustos 2001 sayısına baksınlar. Şöyle diyor. “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıldan itibaren modern Ankara şehri yükselmeye başladı. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Ankara Palas bunun örnekleriydi. Kocatepe Camiinin inşaası fikir planında işte bu düşüncelerle başladı. 72 kişinin kurucu heyetinde yer aldığı bir dernek kuruluyor, bu derneğin kurucularından birinin adı da rahmetli İsmet İnönü’dür. Eşi, Çankaya Merkez Camii’ni İnönü ailesi yaptırmıştır.”

- Bunları hatırlatmamın nedeni şu, insanın vicdan sahibi olması lazımdır. Biz taş taş üstüne koyan herkese saygı duyduk. Ölen hiç kimsenin arkasından kötü söz söylemedik. Ölen kişi hakkında şu söylenir, “Haklarınızı helal ediyor musunuz” diye. Üç kere haklarımızı helal ediyoruz deriz. Helalleşilen bir kişinin arkasından bir başkasının kötü söz söylemesi bizim inancımıza ters düşer. Siyasi rakiplerimiz olan, ne Özal’ın ne Demirel’in ne Erbakan’ın ne İnönü’nün ne de başkalarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün… Hiç birisinin ardından kötü bir laf etmedik. Hepsine sadece ve sadece yeri geldiğinde andığımızda ‘Allah rahmet eylesin’ dedik. Siz geçmişi kötülemeye kalkarsanız ve bugün o kötülemeden siyasi rant devşirmeye kalkarsanız bunun bizim dilimizde bir tek adı vardır; ahlaksızlık. Bu ahlaksızlığa izin vermeyiz.

'Birçok askeri öğrenci mağdur durumda'

- Askeri öğrencilerin velileri aramızda. Bir anne için çocuğun ne olduğunu en iyi anneler bilir. Baba ile anne arasında bir mesafe vardır. Çocuk derdini annesine anlatır. Bir ihtiyacı varsa annesine söyler. Hatta babasına söylenmesi gereken konuyu annesine söyler. Çocuk hastaysa anne de hastadır. Şimdi çocuklar bu kadar değerli ama anneler çocuklarını iyi yetiştirmek isterler. Eli ekmek tutsun isterler, hayatta mücadeleyi kazansın isterler. İyi eğitimin yanında iyi bir kişiliği olsun isterler. Askere gitsin gelsin, okusun yazsın, büyüsün evereyim isterler. Dolayısıyla çocukların annelerinin gözünde böyle bir önemi vardır. Bu sadece bizim anneler değil, dünyadaki bütün anneler için geçerli bir kuraldır.

- Anneyi düşünün, çocuk harp okulunu kazanmış. Bekliyorsunuz güzel elbiselerle eve gelecek. Şimdi bu çocuklar hapiste. Bir anne şöyle söylüyor. “Askeri öğrenci velisiyim. Birçok öğrenci mağdur durumda. Türkiye tarihinde böyle bir kıyım yapılmamıştır. Yazıktır, günahtır. Ayrıca ortada kazanılmış bir hak vardır. OHALKomisyonu’nda dilekçelerimiz kabul edilmedi. Yerimiz yurdumuz belli. Fişlendik, damgalandık. Devletin bütün kapılarını yüzümüze kapattılar. Oğlumu tertemiz askeriyeye teslim ettim, ama o şimdi hapiste. Olmaz arkadaşlar, o çocuklar burada gördüğünüz herkesin çocuklarıdır.

Cam filmi cezası iade edilecek mi?

- Devlet yönetilmiyor. Bunun en büyük kanıtı cam filmi uygulamasıyla ilgili alınan karar. Önce serbest diyorsun ardından yasaklıyorsun. Sonra vatandaş tepki gösterince geri adım atıyorsun.

- Devletin yönetilmediğini 5,5 milyon kişi net bir şekilde öğrendi. Araçlara cam filmi taktırılması. Bir yönetmelik ‘herkes taktırabilir’ dediler. Her birisine 600 lira para verdiler. Sonra aynı hükümet cam filmini yasaklıyor. Yahu siz hükümet değil misiniz, siz konuşmadınız mı, ne oldu da bu yanlıştır dediniz… Millet ayağa kalktı, 427 lira ceza keseceğim dedi. Söküm bedeli araba başına 150 lira. Yahu sen cebinden mi ödüyorsun, babanın cebinden de ödemiyorsun. Vatandaşın cebinden alıyorsun, ne hakla alıyorsun sen bu parayı?

- Tepki gelince bakan açıklama yapıyor, efendim ceza yazmayı kaldırdık diye. Peki ceza ödeyenler oldu? Onların parasını iade ediyor musunuz? Ne diyorduk? Devlet yönetilmiyor ve savruluyor. Herkes karamsar, yarın ne olacağını bilmiyor.

'Bizim kasapları Sırp kasabına teslim ediyorlar'

- Et üretiminde yüzde 23 düşüş var. Bu ülkede 7 yıldır et ital ediyorsun. 70 bin kasap esnafına sesleniyorum. Bunun hesabını sandıkta sormalısın. Bizim kasapları Sırp kasabına teslim ediyorlar. Besmelesiz etleri halka yedirmeye çalışıyorlar sen onları otur sarayında ye. 

- Tütünü yok ettiler, sıra geldi çayı ve fındığı da yok etmeye. 81 bin ton kuru bezelye ithal ettiler. Memlekette bezelye mi yetişmiyor?

- Atatürk Aşar vergisini kaldırdı, bunlar çiftçinin üretiminden yüzde 4 vergi alıyor. Atatürkçü olmak için vergi almayacaksın.

'Sevgili Erdoğan SGK'yı sen batırdın'

- 3 sosyal güvenlik kurumunun benim zamanımdaki açığı  2 milyardı, şimdi 20 milyar. Soruyorum SGK'yi kim batırdı? Sevgili Erdoğan bu kurumları sen batırdın  sen. Beni dinleyeceksin, bana cevap vereceksin.

Türkiye'de iki hükümet var

- Aynı menzile yürüyen iki hükümet var. Birincisi Saray hükümeti, diğeri Anayasal Yıldırım hükümeti

- Sabah akşam eğitim düzeni değişiyor. Böyle birşey olabilir mi? Çocuklarınızı seviyorsanız 15 yılda okulların yüzde 90'ını niteliksiz hale getiren bu hükümetten hesap sormak görevinizdir. Zam yapmak meşru hükümetin görevi, faiz artırmak, cam filmini kabul edip iptal etmek bunların hepsi meşru Binali Yıldırımhükümetinin görevi. Bunlardan şikayeti ise gayrimeşru Saray hükümeti yapıyor. 2019'da seçime girecek ya aman yıpranmasın.

'30 milyar dolar nereye harcandı açıkla'

- Saray hükümetinin başı Recep Tayip Erdoğan Suriyelilere harcanan para ile ilgili bir açıklama yaptı ve 'Türkiye'deki Suriyeli kardeşlerimiz için 10 milyar dolarharcadık' dedi. Sonra gitti Şanlıurfa'da '30 milyar dolar harcadık' dedi. Arkadaşlarımız tek tek inceledi araştırdı. Harcama ne kadar bulamadı. Resmi bir açıklama da yok. 30 milyar dolar harcadıysan açlıkdan ölen Suriyeliler var. Bu 30 milyar dolar 90 katrilyon yapar. Bununla bütün Suriyelilerin ihya olması gerek. Ama öyle bir durum yok. Eğer kul hakkı yemediysen 30 milyar doları nereye, kime harcadın bunu açıkla.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.