1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Kitap Fuarına Katılımcı Rekoru Bekleniyor
Kitap Fuarına Katılımcı Rekoru Bekleniyor

Kitap Fuarına Katılımcı Rekoru Bekleniyor

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle ilk kez gerçekleştirilen ‘Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’ kapılarını açtı.

A+A-

Başkan Mehmet Sekmen, son 4 yılda 1 milyon 100 bin ziyaretçiye ulaşan bu eğitim projesini bu yıl bambaşka bir konseptle kitapseverlerin beğenisine sunduklarını söyledi. Bu arada fuarın katılımcı rekoru kırması bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi, ‘Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin de katkılarıyla ilk kez düzenlenen ve 6 gün sürecek olan fuarda, Türkiye’nin önde gelen 202 yayınevi ve 200 yazar yer alıyor. Söyleşi, panel, şiir dinletisi, atölye çalışmaları gibi 40 kültür etkinliğine yer verilecek olan fuarda ayrıca Demkar Yayınevi tarafından hazırlanan ‘Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’ konulu serginin açılışı yapıldı.

Bu daha başlangıç

‘Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nın en yüksek katılımla açıldığını belirten TÜYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz, yine en yüksek ziyaretçiyle organizasyonu taçlandırmak istediklerini söyledi. Kitap fuarının bir başlangıç olduğunu dile getiren Genel Müdür Alagöz, “Tarım, hayvancılık, inşaat, bilişim, spor ve kültür turizmi gibi daha birçok sektörde dev organizasyonlara imza atmak istiyoruz. Tüm bu fuar etkinlikleri Erzurum’a önemli bir katma değer sağlayacak. Erzurum’u yakın bir zamanda fuar destinasyonu haline getireceğiz” dedi.

Erzurum bilginin de merkezidir

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de tarihi ve kültürel birikimiyle Anadolu’nun kadim coğrafyalarından biri olan Erzurum’un, Doğu ve Batı’nın buluştuğu bir medeniyet kenti olduğunu vurguladı. Başkan Sekmen, “İpek Yolu’nun kavşak noktası olan şehrimiz, tarihi ve uygarlık mekânı olmasının yanında, insanlığın da ortak mirasına sahiptir. İlk emri ‘Oku’ olan muazzam bir dinin ve “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” diyen bu büyük medeniyetin zirve şehri, ilim, irfan ve bilginin de merkezidir. Bünyesinde barındırdığı güzellikler ve yetiştirdiği değerlerle ülkemizin düşünce, sanat ve kültür hayatına renk katan Erzurum’un irfani veçhesini ortaya çıkarmak adına hayata geçirdiğimiz Kitap Fuarı Projesi ile önemli kazanımlar elde ettik. Bugün gelinen noktada 4 yılda 1 milyon 100 bin ziyaretçiye ulaşan bu eğitim projesini bu sene bambaşka bir konseptle kitapseverlerin beğenisine sunuyoruz. TÜYAP ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sonucu içerik ve işlevselliği daha da zenginleşen Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı, 6 gün boyunca seçkin yazarları okuyucuyla buluşturacak. Farklı yaş gruplarına yönelik okuma ve yazarlarla söyleşilerin yanı sıra atölye çalışmaları da yapacağız. Genç okur ve genç kuşak buluşmaları, söyleşiler, imza programları ve daha nice aktivitenin yer alacağı fuarımızda kültür ve sanat adına birçok etkinlik icra edilecek“ dedi.

Ücretsiz ring seferleri konuldu

202 yayın evi ve 200 yazarın katıldığı Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nda 6 gün boyunca 200’ü aşkın söyleşi ve imza programı gerçekleştirileceğini kaydeden Başkan Sekmen şöyle devam etti. “Yakutiye Kent Meydanı, Havuzbaşı Kent Meydanı ve Atatürk Üniversitesi’nden fuarımıza her saat başı ücretsiz ring seferleri yapılacak. İnsanın fikir yapısı ve hayal dünyasını geliştiren, sözcük dağarcığını artıran, birikim kazandıran okuma alışkanlığımızın gelişmesine de katkıda bulunacak olan Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nın oluşmasında emeği geçen mesai arkadaşlarımı takdir ve tebrik ediyor, bu güzel organizasyonun şehrimiz ve bölgemizin ilim ve düşünce hayatına katkıda bulunmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Vali Azizoğlu: Türkiye’de birinci olmalıyız

Vali Seyfettin Azizoğlu da Erzurum’un bir medeniyetler şehri olduğunu, bu tür fuarların medeniyetler şehrinde olmasından dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Azizoğlu, “Bizim medeniyetimiz elbette ki kitap medeniyetidir. Endülüs’ten Bağdat’a kadar bütün şehirlerimizde tarihin her döneminde çok büyük kütüphaneler çok büyük medeniyet eserleri çok büyük medreseler inşa edilmiştir. Bugün Doğu Anadolu’muzun merkezi olan Erzurum’da Selçuklulardan itibaren önemli medreselere önemli eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan büyük bir medeniyet şehridir. Erzurum Doğu Anadolu’nun adından söz ettiren önemli şehirlerimizin başında. Bu yıl beşincisi yapılan bu kitap fuarının geçen yıl dördüncüsüne de ben katılmıştım birincisine ise Ardahan valisi iken katılmıştım. Geçen yıl ki kitap fuarımız Türkiye’de ikinci olmuştu. Katılım ve kitap satışı açısından ki onun mekânı çok daha küçüktü. Ama bugün burada ki büyük fuarımızın açılışıyla birlikte inanıyorum ki Erzurum birinci kitap fuarı düzenleyen şehir haline gelecek. Erzurum’a gelen tüm yayıncılarımıza teşekkür ediyorum hayırlısını olmasını diliyorum” diye konuştu.

Stantları gezdiler

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri daha sonra stantları gezdiler. 5. Doğu Anadolu Kitap Fuarı 13 Mayıs Pazar gününe kadar Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezinde devam edecek. Fuarı her gün saat 10.00 ile 20.30 saatleri arasında, kapanış günü 13 Mayıs’ta ise 19.30’a kadar ziyaret edilebilecek.

Onur SAĞSÖZ / ERZURUM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.