1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. KOAH hastalarına BEAH umut olmaya devam ediyor
KOAH hastalarına BEAH umut olmaya devam ediyor

KOAH hastalarına BEAH umut olmaya devam ediyor

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (BEAH) uygulanan ‘bronkoskopik’ yöntemle KOAH’lı hastaların yaşam kaliteleri daha da artırılıyor.

A+A-

100 metre dahi yürümekte zorlanan KOAH hastalarının Doğu’da sadece Erzurum BEAH’ta uygulanan tedavi yöntemiyle yüzleri gülüyor. Bronkoskobi yöntemiyle girdikleri akciğere valf yerleştirdiklerini belirten Uzm.Dr.Buğra Kerget, “Hastalarımızın nefes darlığında azalma ve yaşam kalitelerinde artma gözlendi” dedi.

Bir takım testler uyguladıkları hastalardan durumu uygun olanlara 20-30 dakika süren bir bronkoskopik yöntemi uyguladıklarını ifade eden Uzman Dr.Buğra Kerget, “Aşırı havalanma gösteren yerlere valflerimizi yerleştiriyoruz. Hastalarımızı hastanemiz de  1-2 gün müşahade altında tuttuktan sonra evlerine taburcu ediyoruz diye konuştu.

Salih TEKİN

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (BEAH) uygulanan ‘bronkoskopik’ yöntemle KOAH’lı hastaların yaşam kaliteleri daha da artırılıyor. Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde uygulanan yöntemi Doğu’da ilk kez 6 hastada uygulayan Uzman Dr.Buğra Kerget, başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.

Erzurum BEAH Göğüs Hastalıkları Kliniğinde görev yapan Uzman Dr.Buğra Kerget, KOAH hastalarının yaşam kalitesini artıran bir çalışmaya imza attı. Sadece büyük kentlerde uygulanan ‘bronkoskopik’ yöntemle hastanın akciğerine girerek başarılı bir tedavi yöntemi uygulayan Uzman Dr.Buğra Kerget, hastaların nefes darlığında azalma ve yaşam kalitelerinde artma meydana geldiğini bildirdi.

Amfizemi, hava yollarının, belirgin fibrozisin, yani akciğer sertleşmesinin olmadığı, anormal ve kalıcı genişlemesi olarak tanımlayan Kerget, hastalarda yaşanabilecek şikayetleri şöyle özetledi:

“Kronik ve mikrobik olmayan bir türde, iltihaba bağlı olarak doku hasarı meydana gelir ve özellikle alveol denen akciğerin temel yapılarında yıkım gelişir. Sonuçta akciğerler aşırı şişkin, esnemesi azalmış ve nispeten sert yapıdaki göğüs kafesi içerisinde çalışamayacak hale gelir”

Hastalardaki nefes darlığını azaltmak için bazı yöntemlerin geliştirildiğini belirten Kerget, “Bunlardan en önemlisi bronkoskopik hacim azaltıcı yöntem dediğimiz endobronşial valflerdir. Bronkoskopik hacim azaltıcı tekniklerin cerrahi yöntemlerle karşılaştırıldığında; ayaktan yapılabilen, uygulanması ameliyattan daha kolay, geri dönüşümü olabilen, riskleri ve maliyetinin düşük olan yöntemler olması hedeflenmiştir. Bronkoskopik teknikler cerrahi için iyi aday olmayacak hastalar için daha uygun yöntem olabilir” dedi.

Yöntemi her hastaya uygulamadıklarını bazı testler sonucu uygun olanlarda gerçekleştirdiklerini anlatan Uzm.Dr.Buğra Kerget, “Amfizemli hastalarımız uygunluk açısından bir takım testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler sonucunda uygun hastalarımıza ortalama 20-30 dakika süren bir yöntemle bronkoskopik olarak aşırı havalanma gösteren yerlere valflerimizi yerleştiriyoruz. Daha önce 100 ya da 200 metre dahi yürümeyen hastaların akciğerlerine bronkoskopi ile giriyoruz. Şemsiye gibi hava yollarına valflerden yerleştiriyor iş yapmayan alanları söndürüp, diğer sağlam alanların daha kuvvetli çalışmasını sağlıyoruz. Hastalarımızı hastanemiz de  1-2 gün müşahade altında tuttuktan sonra evlerine taburcu ediyoruz” diye konuştu.

Yeni yöntemi 20 gün içinde 6 hastaya uyguladıklarını ifade eden Uzm.Dr.Buğra Kerget, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde  bu İşlemi uyguladığımız hastalardan aldığımız neticede hastalarımızın  beklenen süreden daha kısa süre içinde nefes darlığında azalma olduğunu, yürürken ve günlük işlerinde artık daha rahat olduklarını gördük. Bu bizim yaptığımız müdahalede ne kadar doğru adım olduğunu gösterdi. Müdahale ettiğimiz hastalarımızın  iyileşmiş durumunu görmek bizide  çok mutlu etti. İlk defa uyguladığımız bu yöntemle Erzurum ve çevre illerdeki ağır KOAH’lı hastaların rahat nefes alma konforlarını artırmayı hedefliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.