1. HABERLER

  2. Kredi borcu olanlar dikkat!
Kredi borcu olanlar dikkat!

Kredi borcu olanlar dikkat!

Dövizzedelerin merakla beklediği Japon Yeni ve İsviçre Frangı kredilerinin yapılandırılmasına ilişkin detaylar şekillendi.

A+A-

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), İsviçre Frangı veya Japon Yeni ile konut kredisi kullanan vatandaşların borçlarının yapılandırılması konusunda tavsiyesini bankalarla paylaştı.,

 
İşte yapılandırmanın ayrıntıları:

Dünya gazetesinin haberine göre; Yapılandırma kapsamındaki başvuruların 60 gün içinde, kredi müşterisi tarafından kredinin kullandırıldığı bankaya yazılı olarak yapılması gerekiyor.

Yapılandırma kapsamında; İsviçre Frangı’na veya Japon Yeni’ne endeksli konut kredileri ve kredinin kullandırıldığı tarihte müşteri hesabına geçen ve miktarı 250 bin TL ve altında olan krediler yer alıyor.

Söz konusu kredilerde faiz oranı, kredinin kullandırıldığı tarihte müşteri hesabına geçen TL tutarı baz alınarak, aylık en fazla yüzde 1.25 olarak borç bakiyesi ile yeniden hesaplanacak.

Müşteri tarafından yapılan, yasal ödemeler (vergi, fon vb.) hariç, anapara, faiz ve kur farkı ödemelerinin müşteri hesabından tahsil edilen TL karşılıkları hesaplanan borç bakiyesinden mahsup edilerek hesaplanan borç için kalan vade üzerinden yeni bir TL ödeme planı hazırlanacak. (TBB, mahsuplaşma sonrasında müşteriye herhangi bir iade yapılmamasını tavsiye etti)

Yapılandırma kapsamı dışında kalan krediler ise şöyle:
 
Kredinin kullandırıldığı tarihte kredi borcu 250 bin TL’yi aşan krediler ve/veya kredinin kullandırıldığı tarihte yurtdışında yerleşik olan veya geliri döviz cinsinden olduğu belgelenen müşterilere kullandırılan krediler ve/veya tavsiye kararının açıklandığı tarihten önce kapatılmış veya yapılandırılmış olan krediler ve/veya yargıya intikal etmiş olan krediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.