1. HABERLER

  2. KUDAKA mali destek programlarına 261 proje başvurusu oldu
KUDAKA mali destek programlarına 261 proje başvurusu oldu

KUDAKA mali destek programlarına 261 proje başvurusu oldu

KUDAKA tarafından 19 Aralık 2013 tarihi itibarı ile ilan edilen 2014 yılı Mali Destek Programları için başvuru dönemi 14 Şubat 2014 Cuma günü saat 23.50 itibarı ile sona erdiği bildirildi. Programlara 261 proje başvurusu yapıldığı belirtildi.

A+A-

Programlar başvurular Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden kaydedilerek yapılırken, proje sunma süreci boyunca Program Yönetimi Birimi tarafından telefon ve e-posta yolu ile potansiyel başvuru sahiplerine bilgi verildi. Online başvuru sistemi (KAYS) üzerinden girişleri tamamlanarak onaylanan proje tekliflerine ait dosyalar 14 Şubat 2014 günü saat 23.50’ye kadar teslim alındı.
Yapılan başvurular neticesinde; İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı’na 154, Yerel Kapasitenin Artırılması Mali Destek Programı’na 107 adet olmak üzere toplam 261 proje başvurusu alındığı açıklandı.
KUDAKA tarafından yapılan açıklamada, “Başvuru sahipleri tarafından sunulan projeler aşağıda açıklanan aşamalara göre incelenecek ve değerlendirilecektir. Değerlendirme süreci temel olarak ön inceleme ile teknik ve mali değerlendirme adında iki aşamadan oluşmaktadır. Ön inceleme kapsamında Ajans tarafından projelerin idari kontrolü ile uygunluk kontrolü yapılacaktır. Uygunluk kontrolünde proje teklifleri başvuru rehberinde belirlenen uygunluk kriterleri çerçevesinde incelenecek ve uygun olmayan proje başvuruları reddedilecektir. İdari Kontrol aşamasında eksik evrakı olduğu tespit edilen başvuru sahipleri resmi yazı ile bilgilendirilerek 5 gün içerisinde eksik belgelerini tamamlamaları talep edilecektir. Eksik belgelerini tamamlamayan proje başvuruları ön inceleme aşamasında reddedilecektir. Ön inceleme aşamasından geçen proje teklifleri, Kalkınma Ajansları Proje Destekleme Mevzuatı çerçevesinde Bağımsız Değerlendiriciler tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirmede sırası ile başvuru sahibinin mali ve yönetim kapasitesi, proje konusunun programın amaç ve öncelikleri ile ilgililiği, önerilen metodolojinin kalitesi ve geçerliliği, projenin destek sonrası sürdürülebilirliği ile projenin bütçe ve maliyet etkinliği göz önünde bulundurulacaktır. Değerlendirme süreci Bağımsız Değerlendiricilerin proje tekliflerini değerlendirmesinin ardından ön izleme ziyaretleri ile devam edecektir. Proje tekliflerinin risk durumunu ölçmek amacıyla, sonuçlarını Değerlendirme Komitesi’ne ve Yönetim Kurulu’na sunmak üzere Ajans personeli tarafından ön izleme ziyaretleri yapılacaktır. Ön izleme ziyaretlerinden sonra Kalkınma Ajansları Proje Destekleme Mevzuatı çerçevesinde Değerlendirme Komitesi toplanacak, komite Bağımsız Değerlendiriciler tarafından yapılan değerlendirmeler üzerinde gerekli kontrolleri yaparak destek sağlanmasını tavsiye ettiği başarılı projeler listesini ve eşik değeri aşan ancak bütçe kısıtı nedeniyle desteklenmesi ilk aşamada mümkün olmayan yedek başarılı proje listesini Yönetim Kurulu’nun onayına sunacaktır. Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip, yapılan Teknik ve Mali Değerlendirmeler sonrasında başarılı olan proje sahipleriyle Mayıs ayı içerisinde sözleşme imzalanması planlanmaktadır. 2014 yılı Mali Destek Programlarınmıza ilgi göstererek proje başvurusunda bulunan kurum, kuruluş ve işletmelere teşekkür eder, programlarımızın bölgemiz için hayırlı olmasını dileriz.” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.