1. HABERLER

  2. Meclis "Demokratikleşme Paketi"ni görüşecek
Meclis "Demokratikleşme Paketi"ni görüşecek

Meclis "Demokratikleşme Paketi"ni görüşecek

TBMM Genel Kurulu'nda, Demokratikleşme Paketi" görüşülecek.

A+A-

TBMM Genel Kurulu'nda, AFAD'a ilişkin torba teklif ile ÖYM'lerin tümüyle kaldırılmasını da içeren "Demokratikleşme Paketi" görüşülecek. 

TBMM Genel Kurulu'nun bu haftaki gündeminde iki önemli konu olacak. Genel Kurul'da 18 Şubat salı günü görüşmeleri yarım kalan AFAD ile ilgili "torba kanun teklifi"ne devam edilecek. Görüşmeler, 2. Bölüm üzerinde sürecek.

Bu teklifin yasalaşmasının ardından, kamuoyunda "Yeni Demokratikleşme Paketi" olarak bilinen Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi Uyarınca Kurulan Ağır Ceza Mahkemelerinin Kaldırılmasına ve Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Teklifle, özel yetkili mahkemeler (ÖYM) tümüyle kaldırılıyor. Gözaltı ve tutuklama kararında "kuvvetli suç şüphesi" yerine "somut delil" şartı aranacak. Şüpheli ya da sanığın üstü, eşyası, eş yeri ya da evinde yapılacak arama "makul şüphe" yerine "somut delil"e dayanacak. Kişisel verilerin korunması amacıyla, bu verileri hukuka aykırı olarak kaydedenlere, yayanlara veya ele geçirenlere verilecek cezalar artırılıyor. ÖYM'lerin görevine giren suçlarda azami tutukluluk süresi 10 yıldan 5 yıla indiriliyor.

Genel Kurul, 22 maddelik teklifi "temel kanun" olarak görüşecek. Gene Kurul, teklif için geç saatlere kadar mesai yapacak.

KOMİSYONLAR

TBMM'deki ihtisas komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak.

Adalet Komisyonu, 18 Şubat Salı günü yapacağı toplantıda, Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanunu Tasarısı'nı ele alacak.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu da aynı gün yapacağı toplantıda, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı görüşecek.

Çevre Komisyonu, 19 Şubat Çarşamba günü, daha önce askıya alınan Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarısını ele alacak.

Kamu Denetçiliği Kurumu, 19 Şubat Çarşamba günü, Dilekçe ve İnsan Hakları Karma Komisyonu'na 2013 yılı faaliyet raporu hakkında bilgi verecek.

"TORBA TEKLİF"

Plan ve Bütçe Komisyonu, 18 Şubat Salı günü AK Parti'li milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni görüşecek.

Teklifle, orman kadastro komisyonlarınca alınan kararlara ilişkin düzenlenen tutanak ve haritalar, 30 gün süre ile ilan edilecek. Orman kadastro komisyonlarınca düzenlenen tutanak ve haritaların kesinleştiği tarihten itibaren 10 yıl geçtikten sonra, kadastrodan önceki hukuki sebeplere dayanarak Hazine hariç itiraz olunamayacak ve dava açılamayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.