1. HABERLER

  2. Meme kanserinde erken tanı önemli
Meme kanserinde erken tanı önemli

Meme kanserinde erken tanı önemli

Özel Erzurum Şifa Hastanesi ve Erzurum Meme Sağlığı Derneği'nce, ‘Yaşlılarda Meme kanseri oluşumu ve tedavi metodları' konulu bir konferans düzenlendi.

A+A-

Yaşlılarda Meme Kanseri konulu konferansta konuşan Şifa Hastanesi Genel Cerrahi doktorlarından Prof. Dr. Durkaya Ören, kanserin türü ne olursa olsun, tedavide olumlu sonuca ulaşmak için erken tanının önemli olduğunu söyledi.
Özel Şifa Hastanesi Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Prof. Dr. Durkaya Ören; toplum yaşlandıkça kanserli hasta sayısının da artığını belirtti. Ören, ABD’de yapılan bir araştırmaya göre meme kanseri tanısı konan hastaların yarıdan fazlası 65 ve üzeri yaşlardaki kişiler olduğunu, bu oranın 2030 yılında yüzde 70’nin 65 yaş üzeri hastaların oluşturacağını açıkladı.
Günümüzde ölümcül hastalıkların başında kanser hastalarının geldiğine değinen Ören, yaşlılarda meme kanserinden ölümlerde, yaş arttıkça özellikle 85 yaş üzeri hastalarda ölüm riskinin artığını bunun nedenleri arasında ise kontrollerin düzenli yapılamaması, tedavilerin tam uygulanamamasından kaynaklandığını belirtti.
İnteraktif ortamda gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. Ören, meme kanseri ve diğer kanser türlerinin habercisi olarak ta meme başından gelen kanlı akıntılar, memede ağrı, meme derisinde yaralar oluşması, kolda şişme ve kilo kaybı şeklinde görüldüğünü ifade etti. Meme kanserine yakalanan bir hastanın tanı ve tedavi sürecini sunu eşliğinde anlatan Prof. Dr. Ören, "Kadınlar koltuk altı şişlikleri önemsiz görmemeli. Bu şişlikler herhangi bir kanserinde habercisi olabilir. Koltuk altı şişliklerde hasta hiç zaman kaybetmeden hekime gitmeli. Çünkü diğer sistem kanserlerinin de koltuk altına yayılma riski olabilir." dedi.
Meme kanseri tedavisinde yaşlı hastaların kişisel sağlığına göre tedavi seçeneklerin var olduğuna dikkat çeken Ören, bu tedavi seçeneklerinin başta cerrahi tedavi olmak üzere, kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavileri uygulandığını, tedavi şeklinin hastadan hastaya göre değiştiğini söyledi. Meme kanseri tedavisinde patoloji ve radyoloji uzmanlarına da özellikle tanı konusunda büyük görevler düştüğünü örneklerle anlatan Ören, "İyi yapılmış bir patolojik tahlil ya da röntgen olası kanser vakalarının erken teşhisinde önemli rol oynamaktadır. Çünkü kanserde erken tanı ile çok iyi sonuçlar elde edilerek pek çok hayatlar kurtarılıyor." diye konuştu.
Konferans sonrasında dinleyicilerin sorularını da cevaplandıran Prof. Dr. Durkaya Ören, eğitim amaçlı konferansların sağlık camiası için büyük önem taşıdığını kaydetti. Konferans sonrasında Şifa Hastanesi yönetimi tarafından davetlilere akşam yemeği verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.