1. HABERLER

  2. MİT Kanunu'nda değişiklik
MİT Kanunu'nda değişiklik

MİT Kanunu'nda değişiklik

MİT kanununda yeni değişiklik tasarı Meclis'e sunuldu. MİT yeni düzenlemeyle, iletişim alt yapısına ulaşma imkanına kavuşacak.

A+A-

MİT kanununda değişiklik öngören tasarı Meclis'e sunuldu. Tasarı, MİT'e yurtdışı operasyon yetkisi veriyor. MİT halen bu tür görevleri gizli yönetmeliklerle yürütüyor. Tasarıya göre ayrıca, Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu toplantılarına da MİT Müsteşarı yerine Başbakan başkanlık edecek.

 

Meclis’in seçim tatiline girmesine günler kala hükümetten şok bir düzenleme daha geldi.

 

Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda köklü değişiklikler getiren teklif Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ve Çankırı Milletvekili İdris Şahin’in imzasını taşıyan teklifin gelecek hafta Meclis’ten çıkarılması planlanıyor.

 

UCU AÇIK YETKİ İDDİASI

Yeni düzenlemeyle MİT’in görev tanımı, iletişim altyapılarında istihbarata erişim alanı genişletiliyor, koruma zırhı kalınlaştırılıyor. “Dış güvenlik, terör ve milli güvelik konularında Bakanlar Kurulu’nun verdiği her türlü görevi yerine getirir” ilkesiyle MİT’in görev alanının genişletilmesi konusunda hükümete ucu açı yetki veriliyor. Teklifin gerekçesinde “Milli İstihbarat Teşkilatı’nın görevlerini daha etkin ve verimli yerine getirebilmesi için; devlet kurumları ile koordinasyonun sağlanması, kişi, kurum, kuruluş ve yapılarla ilişki kurabilmesi, bilgi ve belgelere ve iletişim alt yapılarına erişim sağlanabilmesi ve bunlardan istifade edebilmesi, gizlilik prensiplerine göre çalışabilmesi, MİT mensuplarının haksız ve hukuksuz iddia ve isnatlarla görevlerinin açığa çıkmasına veya engellenmesine karşı gereken tedbirlerin alınabilmesi, bunların veya istihbarat hizmetlerine katkıda bulunan kişilerin kanunlarla tanınan koruma tedbirlerinden yararlandırılması önem arz etmektedir” denildi.

 

DERSHANEYE ÖNCELİK

 

İktidar, daha önce seçimden sonraya bırakmayı planladığı dershanelerle ilgili tasarıyı yasalaştırma takvimini de öne çekti. Eğitim kanunlarını değiştiren tasarı Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda gelecek hafta görüşülecek. AK Parti, hem MİT teklifini hem de dershaneler tasarısı çıkarılmadan Meclis’in seçim tatili girmeyeceği bir çalışma takvimi belirledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.