1. HABERLER

  2. Muhalefet internet düzenlemesine tepkili
Muhalefet internet düzenlemesine tepkili

Muhalefet internet düzenlemesine tepkili

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi ve MHP Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, internet düzenlemesini eleştirdi.

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Torba Yasa Teklifi içinde bulunan internet düzenlemesiyle ilgili çekincelerini açıkladı. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Genel Kurul’da görüşülmekte olan Torba Yasa Teklifi’nin içinde bulunan internet düzenlemesiyle ilgili eleştirilerde bulunan Oktay Ekşi, bu uygulamanın özgürlüklere darbe vuracağı kanaatinde olduğunu söyledi. İletişim özgürlüğünün Türkiye’de fazla bilinen bir kavram olmadığını belirten Ekşi, ”İnsanlar bu yüzden özgürlüğün kısıtlanmasından davacı olmuyorlar. Basın Birliği 1938 yılında kurulmuş bir meslek kuruluşudur. Basın Birliği devlet tarafından kurulmuş bir yapıydı, onun üyesi olmayan hiç kimse gazetecilik yapamazdı. Bu öneri 35 milyon internet kullanıcısı için Basın Birliği döneminin kurallarını daha da ağırı ile geri getiriyor” diye konuştu.

“Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulduktan sonra devletin Telekomünikasyon İletişim Başkanı sıfatı taşıyan memurun ‘bu siteyi kapat’ emrini verdiği zaman birlik bunu sorgulama hakkı olmadan o internet sitesini kapatacaktır ve görevini yapmış olacaktır. Bizi bize boğduran bir mekanizma getirilmektedir” diyen Ekşi, basın kuruluşlarının bu önemli noktaya çok fazla değinmediklerinin altını çizdi.

MHP CEPHESİ

MHP Antalya Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç ise, "İktidarın internetle ilgili çıkartmak istediği yasa ile sansürün amaçlandığı daha şimdiden anlaşılmaktadır” dedi. TBMM’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İrbeç, 17 Aralık 2013 tarihinden bu yana suçlamalara dayanak olan delil ve belgeleri ortaya çıkaran savcıların, hâkimlerin ve emniyet görevlilerinin tasfiyesinin devam ettiğini savundu. AB standartlarını yakalama hedefindeki HSYK’nın yok edilmeye, adalet sisteminin valilere bağlanmaya çalışıldığını söyleyen İrbeç, Venedik Kriterleri’ne açıkça aykırı olan uygulama ve düzenleme çabalarının devam ettiğini söyledi. İnternet yasasını da eleştiren İrbeç, “Milletvekilinin Meclis’te verdiği soru önergesine yayın yasağı getirilmeye çalışıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Tepki gelince de bunun sehven olduğu açıklanıyor. Bu durum, yasama faaliyetinin idari uygulama ile engellenmesinden başka bir şey değildir ve anayasal suçtur. İktidarın internetle ilgili çıkartmak istediği yasa ile sansürün amaçlandığı daha şimdiden anlaşılmaktadır” dedi.

İrbeç, internete sansür ve vatandaşların haber alma hakkına net bir kısıtlama getirilmeye çalışıldığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.