1. HABERLER

  2. Mütevazı büyüyoruz
Mütevazı büyüyoruz

Mütevazı büyüyoruz

Şimşek: "Ekonomide mütevazı büyüme ile karşı karşıyayız."

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Marmara Grubu Vakfı tarafından gerçekleştirilen 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi'e katıldı.

"Türkiye'de son gelişmeler ışığında siyasi istikrar tehdit altında mı?" sorusuyla karşı karşıya olunduğunu ifade eden Şimşek, şunları söyledi:

"Kamuoyu yoklamalarında AK Parti'ye desteğin hala güçlü bir şekilde devam ettiğini göreceksiniz. KONDA'da yüzde 47,7, GENAR'da yüzde 50 civarında, DENGE yüzde 47'nin üzerinde, ORC'de yüzde 47 civarında, SONAR'da yüzde 42'ler civarında en düşüğü. Kamuoyu yoklamalarına baktığınızda Türkiye'de siyasi istikrar tehlikede değil, hala milletin teveccühünün şu anki iktidarda olan partide olduğu ortaya çıkıyor. Bu da aslında önümüzdeki dönemde reformların önünün açık olduğunu gösteriyor."

"EMTİA FİYATLARININ ARTMAMASI TÜRKİYE'NİN LEHİNEDİR"

Bakan Şimşek, yaşanan iç siyasetin ve Fed'in parasal sıkılaştırmasının Türkiye ekonomisi üzerine etkisine ilişkin, "Türkiye son 10 yıl içerisinde ortalama yüzde 5,1 reel olarak büyümüştür. Bu rakam belki Çin ile karşılaştırıldığında mütevazı olabilir ama Türkiye'nin 1923 ile 2002 döneminde yüzde 4,5 büyüdüğünü dikkate alırsanız. Son 11-12 yılda yüzde 5,1 büyümenin önemli bir başarı olduğunu göreceksiniz." değerlendirmesinde bulundu.

Emtia fiyatlarının eskisi gibi artmayacağını vurgulayan Şimşek, "Emtia fiyatlarının artmaması Türkiye ekonomisinin çok güçlü bir şekilde lehinedir. Türkiye çok büyük enerji ithalatçısı, hurda demir ithalatçısı. Son 4-5 yıla baktığınızda AB resesyondaydı, iç talebi zayıftı ama şu andaki sinyaller AB'nin bu resesyondan çıktığına ilişkin sinyallerdir. Bu da Türkiye'nin dış talebini güçlendirecek" şeklinde konuştu.

ORTADOĞU'DA İSTİKRARIN ARTMASI TÜRKİYE'YE YANSIMASI OLUMLU OLACAK 

Şimşek, Arap Baharı'nın Türkiye'nin dış ticaret fazlası verdiği pazarlarda ciddi sorun oluşturduğunu belirterek, "Arap Baharı ile birlikte Libya ve benzeri ülkeler Türkiye'nin yatırımlarını olumsuz etkiledi. Suriye hariç olmak üzere Ortadoğu ve Afrika'da nispi bir istikrar var. Bunun da Türkiye'ye yansıması olumlu olacak." dedi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.