1. HABERLER

  2. Otomobil fiyatları yüzde 30 artacak
Otomobil fiyatları yüzde 30 artacak

Otomobil fiyatları yüzde 30 artacak

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı, araç fiyatlarının artacağını savunarak, “Yıl sonunda yüzde 20-30 arasında, artacağı öngörülmektedir” dedi

A+A-

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ilısal, dernek adına GfK'nin Nisan-Ekim 2013 tarihleri arasında sıfır otomobil alan bin 768 kişi ile gerçekleştirdiği Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması'nın sonuçlarının paylaşıldığı toplantıda konuşma yaptı.Ilısal, sektörün kur baskısı, kredilerdeki düzenleme ve ÖTV'nin artışı ile 2014'e olumsuz bir başlangıç yaptığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:"Bu durumun 2013 yılındaki 853 bin rakamının 700 bine inmesine neden olacağı tahmin edilmekte. OYDER olarak (otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı) tahmini 670 bin-720 bin aralığında tutuyoruz. Araç fiyatları kademeli olarak artacak ve yıl sonunda araç fiyatlarının yüzde 20-30 arasında kura bağlı olarak daha fazla artacağı öngörülmektedir.
Daha öncede belirttiğim gibi 1 milyon adetlere göre yapılanmasını gerçekleştirmiş otomotiv perakendecileri için zor günlerin geri gelebileceği tehdidi ortaya çıkmaktadır. Eğer bu senaryo gerçekleşirse ki büyük bir kısmı gerçekleşecek o zaman istihdam kaybı yaşanması ne yazık ki gerçekleşebilir."
GfK Otomotiv ve Enerji Sektörü Tüketici Deneyimleri Uzmanı Mesud Şenkardeşler ise anketle ilgili bilgiler verdi.
Şenkardeşler, konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı:
“Otomobili yatırım aracı olarak görmeyenlerin yüzde 60'ı hobi olarak satın aldığını söylemiş. Görüşülenlerin yüzde 73'ü otomobili sadece kendisinin kullanacağını belirtmiştir. Premium markalarda bu oran yüzde 98'dir. Otomobil satın alanların yüzde 78'i evlidir.
Otomobil satın alanların yüzde 63'ü kasko sigortasının verdiği hakları biliyor. Otomobil satın alanların yüzde 97'si hasar onarımında orjinal parça kullanılmasını tercih ediyor. Trafik cezası alanlarda hız sınırının aşılması ilk sırada. Otomobil satın alanların yüzde 43'ü trafik kazası ile karşılaştığında sigorta acentesini arayacaklarını belirtmiştir. Polis daha fazla aranıyor. Bir trafik kazası ile karşılaşıldığında ilk aranacak kişiye bakıldığında kadınlar daha çok eşini arıyor, erkeklerde bu oran daha düşük."
Bu arada, toplantıda OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Ilısal'ın isminin okunması sırasında mikrofon çalışmayınca Ilısal'ın "Bu sene otomotiv demek çok zorlaştı" yorumu, salonda gülüşmelere neden oldu.Otomobil fiyatları yüzde 20-30 artacak'
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ilısal, araç fiyatlarının kademeli olarak artacağını savunarak, “Yıl sonunda yüzde 20-30 arasında, kura bağlı olarak daha fazla artacağı öngörülmektedir” dedi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.