1. HABERLER

  2. Özkılıç: “Gecekondu sahipleri borçlanmadan ev sahibi olacak”
Özkılıç: “Gecekondu sahipleri borçlanmadan ev sahibi olacak”

Özkılıç: “Gecekondu sahipleri borçlanmadan ev sahibi olacak”

MHP Yakutiye Belediye Başkan Adayı Nurullah Özkılıç, “Yakutiye’de gecekondu ıslahı ve kentsel dönüşüm açısından bir milat yaşanacak” dedi.

A+A-

MHP’nin Yakutiye Belediye Başkan Adayı Nurullah Özkılıç, Erzurum’un en hareketli nüfusuna sahip olan Yakutiye ilçesindeki seçim çalışmalarını sürdürüyor. Nurullah Özkılıç, aynı zamanda Erzurum’un gecekondu yoğunluğu bakımından zirvenin sahibi olan Yakutiye ilçesinde önceliğin gecekondu ıslahı ve dönüşüm projelerine verileceğini açıkladı. Şehitler, Dağ Mahallesi, Gaziler, Aziziye, Mecidiye, Aşağı ve Yukarı Sanayi mahalleleri, Mahallebaşı ve Veyisefendi gibi Erzurum’un eski yerleşim birimlerinde halen daha başlıca sorunun kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Özkılıç, “Bu ve buna benzer mahallerimiz maalesef yıllardır kentsel dönüşüm taahhütleriyle oyalanmaktadır. Batıda birçok belediye bu işin üstesinden gelmiş, binlerce gecekondunun yerinde son derece modern ve şık konutlar inşa edilmiştir. Erzurum’da ise, plan ve programlamadan uzak üç-beş konutla kentsel dönüşüm yapıldığı iddia edilmiştir. Böyle bir dönüşüm olmaz, gecekondu ıslahı böyle yapılmaz. Gecekondu sahiplerinin yeni bir konut sahibi olabilme adına bankalara borçlandırıldığı, yapı ve arsa bedellerinin komik denilebilecek rakamlarla ücretlendirildiği bir anlayışın adı kesinlikle kentsel dönüşüm olamaz. Kaldı ki, adını saydığımız bu bölgelerde yapıldığı iddia edilen dönüşüm ortadadır. Kimse halinden memnun değil, tam tersine dönüşüm mağdurudur” diye konuştu.
ÖZKILIÇ: GECEKONDU SAHİPLERİ BORÇSUZ EV SAHİBİ OLACAK
30 Mart’tan sonra üzerinde yoğunlaşacakları ilk alanın kamulaştırma ve kentsel dönüşüm olacağını açıklayan MHP Yakutiye Belediye Başkan Adayı Nurullah Özkılıç, “Kentsel dönüşüm alanlarında yaşayanların neredeyse tamamını alt gelir grubu seviyesinde olan vatandaşlarımız oluşturuyor. Sonuç itibariyle bu vatandaşlarımızın gelirleri de belli, giderleri de belli. Biz bu bölgelerde kentsel dönüşüm uygularken, vatandaşımızı devlete borçlandırma mantığından bir kere uzakta duracağız. Her şeyden önce sosyal devlet ilkesi gereğince, gecekondu bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızı borçsuz bir biçimde konut sahibi yapacağız. Bu süreçte kimse mağdur olmayacak, herkes bir ev sahibi olacak. Hiçbir vatandaşımız yaşadığı yerleşim bölgesini terk etmek zorunda kalmayacak. Vatandaşımız yaşadığı yerde doyacak, doyduğu yerde kalacak” dedi.
GÖLBAŞI, MAHALLEBAŞI VE KONGRE CADDESİ MÜJDESİ
Öte yandan Erzurum’un Gölbaşı, Kongre Caddesi ve Mahallebaşı gibi semtlerinin, son yıllarda ekonomik manada çıkmaz içerisinde olduğunu vurgulayan Özkılıç, “Bu bölgelerde ekonomik canlılığı sağlayan semt garajları vardı ve bu garajlar en ufak bir fayda/zarar analizi yapılmadan kaldırıldı. Şu anda bu bölgelerde esnaf kan ağlıyor ve buna mukabil üretilen herhangi bir çözüm de bulunmamaktadır. Biz bu bölgelerde ikamet eden esnafımıza şunun müjdesini veriyoruz. 30 Mart’tan sonra semt garajları noktasında bu bölgelere özel bir çalışma yaparak, ticari canlılığı yeniden meydana getireceğiz. Geçmişten beri ticaretin merkezi olan bu semtlerimizi eski vizyonuna ve gücüne yeniden kavuşturacağız. Bunun için ilçe halkımızın desteklerine ihtiyacımız var” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.